Alergia na zvieratá

Home » Všetko o alergiách » Alergia na zvieratá

preskočiť na: Odporúčané opatrenia

Alergia

Alergia je chronická zápalová reakcia na slizniciach či na koži. Ide o neprimeranú reakciu organizmu na alergény v našom prostredí.

Všetky prieskumy a ankety potvrdzujú, že asi v 40% českých domácností sa chovajú domáce zvieratá, čo len dokladá obrovský posun kontaktu so zvieratami, ktoré sa stali alebo stávajú pri súčasnom spôsobe života „členmi rodiny“. Až v druhej rade naberá na význame kontakt so zvieratami v rovine profesnej alebo športovnej.

Zvieracie alergény

Zvieracie alergény majú veľkú schopnosť udržovať sa na povrchu predmetov v interiéru, ale tiež na odeve osôb, ktoré s nimi v spoločnej domácnosti žijú. Majú teda vysokú adherenciu k povrchom, sú „lepivé“ a kontaminujú i najmenšie prachové častice. Tým sa radia ako do alergénov kontaktných, tak i do skupiny alergénov vzdušných. Ich spoločnou charakteristikou je, že väčšina zvieracích alergénov sa vylučuje slinami, mazovými žľazami alebo močom a až v druhej rade hrajú úlohu srsť a chlpy.

Agresivita zvieracích alergénov závisí od zvieracieho druhu. Zdrojom najagresívnejších alergénov sú mačky a rôzny hlodavci (škrečkovia, morčatá, potkany, myši, králiky domáce). Existujú rozdiely i v rámci rôznych rás ako napr. u psov („psia alergia sa najčastejšie týka boxerov, fúzačov, jazvečíkov, yorkšírov a pudlov, tzn. alergénicita nie je závislá na dĺžke chlpov). U mačiek rasa nehrá úlohu, nie je rozdiel medzi krátkosrstými a dlhosrstými mačkami. „Nezrelá“ srsť mačiat je menej nebezpečná. Kocúry sú spravidla väčším rizikom.

Väčšina ľudí sa domnieva, že hlavné zvieracie alergény sú priamo v srsti zvierat. Kožúšky našich miláčikov sú dobrými „transportérmi“ alergénov, ktoré sú obsiahnuté najmä v:
slinách – pes, mačka, kôň, morča, škrečok
moči – mačka, pes, myši, potkany, krysy a iné hlodavce
kožnom maze – mačka, výrazne viac kocúr
kožných šupinách, úlomkoch srsti – mačka, pes, kôň, hovädzí dobytok
krvnom sére – všetky zvieratá
výkaloch– holuby a iné vtáky
perí – vtáky, najmä hus, kačka

Ľudia sa alergizujú stykom s vlastným zvieracím miláčikom. Alergiu však môže vyvolať i nepravidelný, príležitostný kontakt so zvieraťom a kontakt s ľuďmi, ktorí zvieratá chovajú. Alergia sa môže vytvoriť počas niekoľkých mesiacov.

Ľudia s ťažkými alergiami často zistia, že i keď im ich domáce zviera po odstránení z bytu spočiatku veľmi chýbalo, z dlhodobého hľadiska išlo o správne rozhodnutie, ktoré výrazne zlepšilo ich problémy.

Niektorí alergici reagujú skrížene i na tie zvieratá, s ktorými neboli v kontakte. Sú napríklad známe reakcie: pes ↔ mačka, pes ↔ kôň, mačka ↔ kôň. Podobne existuje skrížená reakcia i na operencov: andulka, holub, korela, pinka, kanárik, sliepka, hus, kačka alebo papagáj.

Príznaky

alergia na zvieracie alergény môže spôsobiť:

zápal spojiviek – konjunktivitída – pálenie, slzenie očí

nádcha – vodnatá nádcha, pálenie v nose a najmä pocit upchaného nosa, opakované kýchanie

ekzém – začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách

priedušková astma – hvízdavé dýchanie, pocit dušnosti, kašeľ či nočné a ponámahové dychové ťažkosti

Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané spánkovými ťažkosťami a pocitom únavy.

Diagnostika:

Alergiu na zvieracie alergény zistí lekár – alergológ:

 1. podrobne s Vami preberie výskyt alergických ťažkostí u Vás a v rodine (príznaky, doterajšiu liečbu, Vaše návyky a prostredie, v ktorom žijete)
 2. klinické vyšetrenie doplní spirometrickým vyšetrením, vyšetrením vydychovaného NO ako markeru alergického zápalu, event. doplní ORL vyšetrenie
 3. urobí kožné testy, ktoré pomôžu presnejšie určiť príčinné alergény. Zvyčajne sa robia na vnútornej strane predlaktia, kam sa aplikujú kvapky jednotlivých podozrivých alergénov.
 4. vyšetrenie krvi pomocou celkových a špecifických IgE protilátok a ECP proteínu môže tiež poslúžiť k presnejšiemu stanoveniu diagnózy

Liečba

 1. Hlavná zásada – odstránenie alergénu: po stanovení diagnózy a určení príčiny je prvou úlohou vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom. V prípade zvieracích alergénov sa jedná predovšetkým o zamedzenie kontaktu so zvieraťom, ktoré alergiu vyvoláva.
 2. Protialergické lieky

  Úľavové lieky:

  • antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu (=látka, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii),
  • lieky,ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch.

  Preventívne lieky s protizápalovým účinkom pôsobia preventívne, liečia alergický zápal:

  • kortikosteroidy – vo forme inhalačnej majú minimálne nežiaduce účinky, pôsobia miestne a i pri dlhodobej liečbe sa vyznačujú vysokým stupňom bezpečnosti
  • antileukotriény, ktoré blokujú účinky leukotriénov (látok, ktoré sa pri alergickej reakcii tvoria a produkujú ich i bunky zápalu)
  • moderné antihistaminiká s imunomodulačným účinkom
 3. Imunoterapia alergénovými vakcínami – cieľom je vyvolať stav tolerancie organizmu chorého voči alergénu.

Mačka

Mačací alergén patrí k tým najmenším. Väčšina častíc je menšia než 2,5 mikrónu a najmenšia meria len 0,5 mikrónu (mikrón je tisícina milimetru), mačací alergén teda nemôžete zazrieť. Hlavným alergénom je bielkovina, ktorá sa nachádza v potu a v slinách mačiek. Viac mazu s väčším obsahom alergénov produkujú kocúry, kastrácia pomáha znížiť ich produkciu.

Šíria sa mikroskopickými kvapôčkami, tieto ľahučké čiastočky alergénu sa môžu vznášať vo vzduchu po dobu šiestich i viacerých hodín. Keď sa potom usadia, je možné ich ľahko rozvíriť i nepatrným pohybom. K tomu, aby sa opäť vzniesli do vzduchu, sa stačí len prejsť po miestnosti. Pomôcť môže kvalitná čistička vzduchu. Pravdepodobne neodstráni tie najmenšie čiastočky, ale aspoň zníži celkové množstvo alergénu.

Po tom, čo mačka domácnosť opustí, zostáva jej alergén doslova všade – na kreslách, pohovkách, na vankúšoch, skriniach, tienidlách lámp, v kobercoch a pretrváva dokonca i na záclonách a na stenách. Alergény môžu byť rovnako aj vo vnútri matracov, pokiaľ na nich mačka niekedy v minulosti spala a len čo si ľahnete, rozvírite ich.

Akonáhle je mačka z bytu preč, dôkladne vyvetrajte, aby ste vypudili všetky alergény, ktoré sa ešte vznášajú vo vzduchu. Vyčkajte niekoľko týždňov a uvidíte, nakoľko sa Vaše problémy zlepšia. Až potom pokračujte ďalej. Pokiaľ stále trpíte problémami, ktoré sa doma zhoršujú, potom je potreba:

Preč od upratovania

Alergickí jedinci by mali opustiť počas doby upratovania byt a zotrvať vonku ešte najmenej šesť hodín po jeho ukončení.

Život s mačkou

Pamätajte, že pokiaľ si zviera ponecháte, bude to znamenať neustálu a významnú expozíciu alergénov bez ohľadu na to, ako starostlivo sa budete riadiť ďalej uvedenými radami:

Pes

Psi môžu byť veľmi výkonným zdrojom alergénov. Aj napriek tomu je alergia na psa menej častou príčinou alebo spúšťačom astmy než alergia na mačku. Ich alergény sú najviac prítomne v kožných šupinách, zreteľne menej ich je v „chlpoch“. Pretože najdôležitejším zdrojom alergénov psa sú čiastočky kože, neexistuje zásadný rozdiel v alergologickej „potencii“ dlhosrstých vs. krátkosrstých plemien, resp. naháčov. Podobne ako u mačiek sa psie alergény prenášajú na malých čiastočkách a sú v podstate všadeprítomné. V domácnostiach býva najvyššia koncentrácia alergénov v koberci obývacej izby, ktorý je pre psi často obľúbeným miestom odpočinku.

Psi často trpia kožnými prejavmi alergií. Takto postihnutá kože uvoľňuje do okolitého prostredia v dôsledku intenzívneho škrabania viac alergénov než koža zdravého psa.

Psi vytvárajú menej alergénov než mačky a zdá sa, že ich alergény sú slabšie. Aj napriek tomu je však nutné domácnosť po odchode psa dôkladne upratať, ak ste sa mu rozhodli nájsť nový domov.

Ak ste sa rozhodli, že si psa ponecháte, môže Vám veľmi prospieť čistička vzduchu, aj keď budú potrebné i ďalšie opatrenia, ku ktorým patrí vylúčenie prítomnosti psa v spálni a snaha udržať ho dlhšie (alebo po väčšinu času) vonku. Psa dôkladne kúpte, znížite tým množstvo alergénov vo vzduchu, ale počítajte s tým, že toto množstvo sa v priebehu niekoľkých dní opäť obnoví.

Kôň

Veľmi silné alergény vytvárajú kone. Tí, ktorí majú alergiu na kone, sú často tak citliví, že im vyvolá ťažkosti už to, keď sa do miestnosti prinesie odev použitý pri jazde na koni. Ťažkosti niekedy vyvoláva i starý čalúnený nábytok alebo matrace plnené konským vlásím.

Astma vyvolaná alergiou na kone sa objavuje najčastejšie u farmárov a veterinárov a ďalej v prostredí jazdeckého športu. Pacienti alergickí na kone často skrížene reagujú i na osla, mulicu, mula a zebru.

Zaujímavá je skutočnosť, že astma je častá rovnako aj u samotných koní. Postihuje viac než polovicu starších jedincov. Podstatne menší výskyt astmy je zaznamenávaný u koní chovaných po väčšinu roku mimo uzatvorené stajne, pastvovým spôsobom. To ukazuje na isté analógie v pôsobení civilizačných faktorov pri vzniku astmy u koní a ľudí.

Hlodavci

V posledných 10 – 15 rokoch sa tiež hlodavce stali častými obyvateľmi bytov a alergológovia zaznamenali najmä u detí narastajúci počet reakcií na kontakt s týmito drobnými zvieratami. Sú to najmä myši, krysy, morčatá, škrečkovia, pieskomilovci, potkany, osmágovia, činčily, príbuzní s hlodavcami sú tiež králiky.

Alergické ťažkosti obvykle vyvoláva ich moč a po zaschnutí sa bielkoviny z akvárií alebo klietok dostávajú do ovzdušia, kde kontaminujú prachové častice. Bielkoviny z moču sa rozprašujú do vzduchu a roznášajú sa po celom dome. Takéto zvieratá by ste mali chovať v dobre vetraných miestnostiach alebo v klietkach určených navonok.

Plazy

U hadov, jašterov a iných plazov sú príčinou alergie drobné šupinky kože, ktoré sa vznášajú vo vzduchu. To isté platí pre pakobylky a ostatní hmyz.

Vtáky

Alergia na vtáky je väčšinou nepriama. Vo väčšine prípadov nejde o alergiu na vtáčie perie (tá je výnimočná), ale na roztoče, ktorí žijú v perí vtákov alebo v ich hniezdach. Týka sa to tiež alergie na perie z perín a vankúšov.

Akváriové ryby, korytnačky

U akváriových rýb je nepriame riziko, ktorým sú alergény suchého kŕmenia (dafnie, roztoče) a zle udržované akvária s výskytom plesní a rias.

U suchozemských korytnačiek sú možným rizikom roztoče, u vodných korytnačiek opäť alergény v krmive alebo plesne vo vode.

Odporúčané opatrenia pre úpravu domáceho prostredia a používanie vhodných produktov

Zvieratko pre alergikov neexistuje. Alergickým pacientom robia problémy nielen ich chlpy, ale i pokožka, sliny a moč. Je vhodnejšie si zvieratka nezaobstarávať.

Ak ste Vy alebo Vaše dieťa alergickí na domáce zviera, mali by ste zvieraťu radšej nájsť iný domov. Nájdenie nového domova pre dospelé domáce zviera je často ťažké, pretože ľudia väčšinou chcú mačiatka alebo šteniatka. Skúste však informovať svoje okolie a presne vysvetliť, prečo je potreba nájsť pre zviera nového majiteľa. Rodina alebo priatelia sú niekedy radi, keď im svojho zvieracieho priateľa ponúknete. Spýtajte sa tiež medzi staršími susedmi – môže pre nich byť výhodnejšie mať doma dospelé zviera, ktoré je už pokojnejšie a privyknuté životu v domácnosti.

Často uplynie niekoľko mesiacov než dôjde k zlepšeniu symptómov, pretože zvieracie alergény zostávajú v prachu a v textíliách dlhú dobu. Mačacie chlpy môžeme nájsť i na stenách.

Pri kontakte so zvieraťom majte pripravené lieky. LIEKY JE VHODNEJŠIE UŽIŤ V PREDSTIHU.

I na „verejných miestach“ počítajte s vysokou koncentráciou alergénov, obzvlášť s alergénmi mačiek a psov. V školách, verejných dopravných prostriedkoch alebo verejných budovách sú časté vysoké koncentrácie mačacích alergénov, lebo sa rozširujú prevažne pomocou oblečenia.

Ak sa rozhodnete zviera ponechať:

 • obmedzte kontakt so zvieraťom, nespite s ním v jednej miestnosti,
 • pravidelne ošetrujte zvieratá aj ich pelechy prípravkami pre odstránenie alergénov zo srsti a domácnosti,
 • používajte kvalitné vysávače s účinnou filtráciou,
 • pravidelné upratovanie – sanácia bytu od zvieracích chlpov/alergénov: čistenie, vetranie, vysávanie atd. Nezabudnite na zvieracie kože, koberce so zvieracími chlpmi, kabátové podšívky, plyšové zvieratá (hračky),
 • čističky vzduchu môžu prispieť k výraznému zlepšeniu klinických ťažkostí,
 • používajte protiroztočové poťahy na vaše lôžkoviny.