Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako správne inhalovať, aby bola prevencia čo najúčinnejšia

Inhalácia pomocou inhalátora patrí medzi stále obľúbenejšie možnosti prevencie rôznych ochorení dýchacích ciest. Zvyšuje ich odolnosť voči baktériám, vírusom, alergénom aj smogu. Prinášame niekoľko užitočných rád, ako inhalovať čo najefektívnejšie.
Ako správne inhalovať, aby bola prevencia čo najúčinnejšia

Vzduch je plný rôznych cudzorodých častíc, ktoré sa počas dýchania môžu dostať do dýchacích ciest. Choroboplodné zárodky, alergény, splodiny… Vďaka pravidelnej inhalácii je sliznica dýchacieho ústrojenstva schopná sama si s týmito nečistotami poradiť.

Kedy inhalovať?

V ktorých obdobiach roku je vhodné inhalovať, to záleží na druhu vašich ťažkostí:

  • častá chorobnosť a sklony k infekciám dýchacích ciest: od jesene do jari, minimálne v obdobiach rôznych epidémií
  • alergia na pele či plesne: počas celého obdobia kvitnutia „vášho“ alergénu
  • alergia na roztoče či zvieratá: problémy sa obvykle zhoršujú vo vykurovacej sezóne, je možné inhalovať aj celoročne
  • astma a iné chronické pľúcne choroby: celoročne.

Čím inhalovať

Výber inhalátorov je pomerne široký. Pokiaľ nepotrebujete inhalovať ťažko rozpustné protialergické liečivá, stačí vám jednoduchý ultrazvukový inhalátor. Na preventívnu inhaláciu Vincentky sú tieto prístroje ideálne. Na husté formy protialergických liečiv sú, naopak, vhodné inhalátory kompresorové.

Prečítajte si, ako inhalátor správne vybrať.

Pozrite sa, aké inhalátory odporúča portál PreAlergikov.sk.

Ako často inhalovať? Najlepšie denne

Ak chcete predchádzať chorobám a dýchacím ťažkostiam, inhalujte raz denne. V prípade ťažkostí, ako sú nachladenie alebo alergické záchvaty, zvýšte počet inhalácií na dve až tri denne. Jedno inhalačné sedenie trvá päť až desať minút podľa typu inhalátora.

Ideálne je inhalovať večer pred spaním, pretože na inhaláciu je potrebný pokoj. Pokiaľ vám to inhalátor umožňuje, pokojne si sadnite do kresla a pusťte si televíziu. Nájsť si počas inhalácie nejakú zábavu býva dôležité najmä u neposedných detí. Pokiaľ nepomôže televízia, skúste nejakú hračku, ktorá nebude pri inhalácii prekážať, alebo dieťa zabavte sami napríklad čítaním rozprávky.

Inhalácia Vincentky alebo slanej vody na prevenciu stačí

Na preventívne účely sa inhaluje minerálna alebo slaná voda, pričom na jednu inhaláciu sa spotrebuje ani nie 10 mililitrov tejto vody. Prevádzka inhalátora je teda veľmi lacná záležitosť.

Najznámejšou a najosvedčenejšou minerálkou vhodnou na inhaláciu je luhačovická Vincentka. Podobné účinky má aj Bílinská kyselka a slovenská minerálka Fatra. Oba výrobky zoženiete v každej lekárni aj v rôznych supermarketoch.

Inhalácia takejto kúpeľnej minerálky je vhodná nielen ako prevencia, ale aj ako súčasť liečby. Pomáha totiž v rozpúšťaní a vykašliavaní hlienov. Ale malo by ísť o kyselky alkalické – tie obsahujú zásadité minerálne ióny, ktoré sú proti zahlieneniu najúčinnejšie. To je ideálna prírodná liečba pri ľahkom nachladení alebo na doliečenie kašľa či nádchy.

A keď liečivú vodu nemáte poruke? Na preventívne čistenie a zvlhčovanie dýchacích ciest postačí aj prevarená voda z kohútika, v ktorej rozpustíte kuchynskú soľ v pomere 9 gramov soli na 1 liter vody. Vznikne tak fyziologický roztok, ktorý telo dobre znáša.

Inhalácia cez masku alebo náustok?

Aký nadstavec zvoliť, to závisí od dvoch vecí:

Časť dýchacích ciest, ktorú chcete ošetrovať:

  • Náustok: intenzívna starostlivosť o hrtan, priedušnice a priedušky – vhodné pri kašli, laryngitíde, astme a pod.
  • Maska: univerzálna – pri vdychovaní nosom ošetruje najmä horné cesty dýchacie, pri vdychovaní ústami zas tie dolné

Vek pacienta alebo schopnosť jeho koordinácie:

  • U najmenších detí, starých alebo mentálne postihnutých ľudí býva lepšie inhalovať pomocou masky, i keď sa majú ošetrovať dolné dýchacie cesty. Je to však individuálne, záleží na schopnosti pacienta držať v ústach náustok a naučiť sa správne vdychovať liečebnú hmlu.

Technika inhalácie sa naučí ľahko

Na účinnosť inhalácie majú vplyv aj poloha tela a spôsob dýchania. Sadnite si pohodlne, ale trup by mal byť čo najviac vzpriamený, aby sa „otvorili“ dolné dýchacie cesty. Hlavu držte rovno, v jednej ose s chrbticou.

Dojča držte vzpriamene, chrbtom opreté o vašu hruď. Malé deti zhruba do troch rokov je dobré posadiť si do lona. Veľmi malé alebo choré deti môžu takisto inhalovať v ľahu, dokonca aj počas spánku. Masku inhalátora im pridržujete pri tvári.

Aby liečebná hmla z inhalátora mohla v dýchacích cestách dobre pôsobiť, je dobré pri inhalácii dýchať týmto spôsobom:

1. pomalý a hlboký nádych nosom (len s maskou) alebo ústami
2. krátka dychová pauza – to aby sa liečivo stačilo usadiť na stenách dýchacích ciest a neodišlo pri výdychu
3. dôkladný výdych ústami
4. krátka dychová pauza.

Súvisiace články

Ultrazvukový alebo kompresorový inhalátor?
Zvlhčovač vzduchu, alebo inhalátor?

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
„Rychle dodanie, slabšia komunikácia. Vcelku v pohode“
Overený zákazník pred 3 dňami
„Nič“
  • Najlepšia cena
  • Rýchle dodanie
Overený zákazník pred 7 dňami
  • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred mesiacom