Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Alergia na srsť mačiek a psov: Ako sa zbaviť zdravotných ťažkostí

Alergia na zvieraciu srsť je sama osebe nezmyselný pojem, pretože samotné chlpy nie sú tým alergénom, ktorý ľuďom spôsobuje ťažkosti. Napriek tomu sa množstvo ľudí domnieva, že plemená, ktoré nemajú srsť alebo nepĺznu, sú pri alergii na zvieratá bezpečným riešením. Tento omyl vám však môže priniesť mnoho rokov trápenia. Ako prežiť so zvieraťom, na ktoré máte alergiu?
Nahé rasy psov a mačiek bohužiaľ tiež vytvárajú alergény (foto: iStock)
Nahé rasy psov a mačiek bohužiaľ tiež vytvárajú alergény (foto: iStock)

Alergény sa v srsti iba roznášajú

Bielkoviny, na ktoré je alergik precitlivený, sa u psov a mačiek nachádzajú najmä v slinách, pote, lupinách a moči. Tieto rôzne výlučky sa na chlpy ľahko prilepia. Preto má alergik najväčšie ťažkosti po maznaní so zvieraťom a môže mať pocit, že problémom sú chlpy.

Oblizovaním si mačka svoju srsť nevedomky obohacuje o alergény

Oblizovaním si mačka svoju srsť nevedomky obohacuje o alergény

Problémy však nenastávajú len pri priamom kontakte s domácim maznáčikom. Po uschnutí sa totiž alergény z chlpov uvoľňujú do ovzdušia, kde sa vďaka svojej ľahkosti môžu i niekoľko hodín pohybovať. Tieto alergény sa tiež ľahko prichytávajú na rôznych predmetoch v miestnosti a zostávajú tu i mesiace po tom, ako tu zviera naposledy bolo.

Alergény sa dokonca môžu dostať i do miest, kde zviera nikdy nebolo. Človek, ktorý sa s ním maznal, ich totiž roznáša na svojom oblečení. Z týchto dôvodov je alergia na zvieratá veľmi zradná a alergik je neustále v ohrození, i keď žiadne zviera nie je v dohľade.

Ako bojovať s alergénmi, keď už zviera máte doma

Ak vám pripadá, že odstránenie psíka alebo mačičky z domu pre vás bude hračka, urobte to. Patríte však skôr k menšine. Väčšina ľudí nemá zvieratko komu zveriť alebo je to pre nich z citových dôvodov nepredstaviteľné.

Ako teda alergické prejavy eliminovať? Môžete vyskúšať lieky proti alergii. Lenže zviera sa môže dožiť desať alebo pätnásť rokov a nie každý je ochotný byť celý tento čas závislý od liekov.

Málokto sa tiež dokáže vyhýbať všetkému fyzickému kontaktu so zvieraťom, obzvlášť keď domáci maznáčik prosíka o pomaznanie. Je teda rozumnejšie zamerať sa na zníženie množstva alergénov:

Odstraňujte alergény roznesené po byte

Zvieracie alergény sú spravidla ľahké a ľahko sa v domácnosti víria a šíria. Riešenie spočíva najmä v čistení vzduchu, ale i dôkladnom upratovaní.

S rozvírenými zvieracími alergénmi si dobre poradia čističky vzduchu s účinnou filtráciou.

TIP: Čističiek vzduchu je na trhu mnoho. S výberom vám poradí náš nákupný rádca.

S upratovaním je to zložitejšie, pretože zvieracie alergény sú usadené doslova od podlahy až po strop. Základné upratovanie zahŕňa tieto kroky:

  • Vyčistenie kobercov: Pokiaľ nemáte k dispozícii čistič kobercov, môžete aplikovať sprej na odstraňovanie alergénov z povrchov a po zaschnutí dôkladne povysávať. Kvalitný vysávač by mal byť u chovateľov chlpatých maznáčikov samozrejmosťou.
  • Vyčistenie čalúneného nábytku: Najjednoduchšie je použiť rovnaký sprej ako na koberce a po uschnutí povrch povysávať pomocou hubice na čalúnenie.
  • Otretie všetkých umývateľných plôch vlhkou handrou – podlahy, nábytok, okná, svietidlá a všetky ďalšie predmety, na ktoré sadá prach.
  • Výmena všetkých textílií v miestnosti za čisté – záclony, závesy, prikrývky, deky, predložky, plyšové hračky či rôzne dekoračné vankúšiky. Vyperte ich pri teplote 60 °C. Pokiaľ takúto vysokú teplotu neznesú, použite špeciálnu prísadu do prania pre neutralizáciu alergénov.
  • A nezabúdajte na pelech vášho maznáčika!

Odstraňovanie chlpov z kobercov uľahčujú kefové hubice dodávané s niektorými vysávačmi. Pri silnej alergii na zvieratá však takéto opatrenia nemusia byť dostačujúce a je vhodné odstrániť i alergény usadené na stenách:

  • Nové vymaľovanie stien a stropov: Ideálne je, pokiaľ povrch stien bude vo finále hladký. Na nerovných reliéfnych povrchoch sa totiž výrazne viac usadzuje prach vrátane alergénov.
  • Odstránenie neumývateľných tapiet, najlepšie bez náhrady.

Odstraňujte alergény priamo zo zvieraťa

Používajte prípravky na odstraňovanie alergénov zo zvieracej srsti. Množstvo alergénov roznášaných psom či mačkou sa pri správnej aplikácii prípravkov výrazne zníži. Tým sa odreže zdroj alergénov a následne sa menej nových alergénov šíri po domácnosti. Podmienkou je však používať prípravky pravidelne.

Pomocou prípravkov Petal Cleanse odstránite alergény priamo zo zvieraťa

Pomocou prípravkov Petal Cleanse odstránite alergény priamo zo zvieraťa

Keby ste chceli podobný výsledok dosiahnuť bežným kúpaním zvieraťa, museli by ste ho vydrhnúť dvakrát týždenne. A to je pri väčšine mačiek a veľkej časti psov z rôznych dôvodov nemysliteľné.

Súvisiace články

Alergia na zvieratá
Príznaky, diagnóza a liečba zvieracej alergie
Ako sa vyhnúť zvieracím alergénom

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Čističky vzduchu Filtračné masky, rúška Inhalátory Kanvičky na výplach nosa Odstraňovače alergénov Vysávače

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
„Rychle dodanie, slabšia komunikácia. Vcelku v pohode“
Overený zákazník včera
„Nič“
  • Najlepšia cena
  • Rýchle dodanie
Overený zákazník pred 5 dňami
  • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred mesiacom