Alergia na roztoče

Home » Všetko o alergiách » Alergia na roztoče

preskočiť na: Odporúčané opatrenia

Alergia

Alergia je chronická zápalová reakcia na slizniciach či na koži. Ide o neprimeranú reakciu organizmu na alergény v našom prostredí. Alergiou na roztoče trpí predovšetkým dýchacie ústrojenstvo. Problémy môžu trvať s rovnakou intenzitou po celý rok alebo vrcholia na začiatku a na konci vykurovacej sezóny, kedy dochádza k väčšiemu víreniu prachu.

Roztoče

Roztoče sú drobní živočíchovia zo skupiny členovcov. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 0,3 mm, a tak sú pre oko neviditeľní a pozorovateľní len mikroskopom. V našich podmienkach sú najviac rozšírené dva druhy a to Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Samotné roztoče sú aj napriek svojmu vzhľadu pre človeka neškodné – alergény sú obsiahnuté v ich výkaloch – 1 gram domáceho prachu obsahuje 250 000 fekálnych častíc. V každom byte ich je desiatky miliónov, žijú v domácom prachu a v miestach, kde sa skladujú potraviny. Živia sa šupinkami ľudskej kože (človek stratí denne až 50 miliónov šupiniek kože) a iným organickým odpadom a okrem toho sa v teplom (25 °C) a vlhkom prostredí veľmi rýchlo množia. Preto im v byte najviac vyhovujú spálne, kde ich nájdeme v matracoch, perinách, vankúšoch, obľubujú si i sedacie súpravy, šatníky, koberce. V prírode sú nimi osídlené hniezda holubov, kanárikov, sliepok a hlodavcov. Ich počet sa zvyšuje pri používaní odparovačov a zvlhčovačov vzduchu. Nevyhovuje im studený vzduch a UV – žiarenie, žijú 70 až 120 dní.

Príznaky

alergia na roztoče môže spôsobiť:

zápal spojiviek – konjunktivitída – pálenie, slzenie očí

nádcha – vodnatá nádcha, pálenie v nose a najmä pocit upchaného nosa, opakované kýchanie

ekzém – začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách

priedušková astma – hvízdavé dýchanie, pocit dušnosti, kašeľ či nočné a ponámahové dychové ťažkosti

Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané spánkovými ťažkosťami a pocitom únavy.

Diagnostika

Alergiu na roztoče zistí lekár – alergológ:

 1. podrobne s Vami preberie výskyt alergických problémov u Vás a v rodine (príznaky, doterajšiu liečbu, Vaše návyky a prostredie, v ktorom žijete)
 2. klinické vyšetrenie doplní spirometrickým vyšetrením, vyšetrením vydychovaného NO ako markeru alergického zápalu, event. doplní ORL vyšetrenie
 3. urobí kožné testy, ktoré pomôžu presnejšie určiť príčinné alergény. Zvyčajne sa robia na vnútornej strane predlaktia, kam sa aplikujú kvapky jednotlivých podozrivých alergénov.
 4. vyšetrenie krvi pomocou celkových a špecifických IgE protilátok a ECP proteínu môže tiež poslúžiť k presnejšiemu stanoveniu diagnózy

Liečba

 1. Hlavná zásada – odstránenie alergénu: po stanovení diagnózy a určení príčiny je prvou úlohou vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom. V prípade roztočových alergénov sa jedná predovšetkým o úpravu domáceho prostredia.
 2. Protialergické lieky

  Úľavové lieky:

  • antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu (=látka, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii),
  • lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch.

  Preventívne lieky s protizápalovým účinkom pôsobia preventívne, liečia alergický zápal:

  • kortikosteroidy – vo forme inhalačnej majú minimálne nežiaduce účinky, pôsobia miestne a i pri dlhodobej liečbe sa vyznačujú vysokým stupňom bezpečnosti
  • antileukotriény, ktoré blokujú účinky leukotriénov (látok, ktoré sa pri alergickej reakcii tvoria a produkujú ich i bunky zápalu)
  • moderné antihistaminiká s imunomodulačným účinkom
 3. Imunoterapia alergénovými vakcínami – cieľom je vyvolať stav tolerancie organizmu chorého voči alergénu.

Odporúčané opatrenia pre úpravu domáceho prostredia a používanie vhodných produktov

Obecné (všeobecné) opatrenia

sa týkajú celej populácie a vychádzajú zo znalosti existencie pozitívnych (ochranných) a negatívnych (príčinných) vplyvov vonkajšieho prostredia. Podporovaním pozitívnych a eliminácia negatívnych faktorov navodzujú podmienky pre zmenšenie alergizácie organizmu.

Pozitívne (ochranné) vplyvy
vhodná strava – ryby, zelenina, ovocie, adekvátna výživa, pitný režim
kontakt s mikróbmi – osídlenie črevnej mikroflóry, viac infekcií v rannom veku, viacpočetné rodiny
dostupnosť lekárskej starostlivosti

Negatívne (príčinné) vplyvy
fajčenie – pasívne, aktívne
nezdravý životný štýl – málo pohybu, izolácia doma
nezdravé bývanie – centrálne kúrenie domov, vlhkosť
nevhodná strava – tuky
kontakt s alergénmi – domáce zvieratá, roztoče
znečistené ovzdušie – dieselové častice, SO2, NO3

Opatrenie proti roztočom bytového prachu a ich alergénom

I. skupina – opatrenia bezpodmienečne nutné, ktorých cieľom je zamedziť šíreniu roztočov a ich alergénov z hlavného zdroja – pacientovho lôžka

 • Uzatvorte celé matrace, prikrývky a vankúše do špeciálnych obliečok, ktoré sú nepriepustné pre roztoče a ich alergény. Matrac musí byť z lôžka vyberateľný a povlak ho musí celý obklopiť ako snímateľný poťah.
 • Ochranné poťahy na matrace nie je možné nahradiť žiadnym iným opatrením. Bez nich sú ďalšie opatrenia neúčinné.
 • Prikrývky a vankúše je možné namiesto špeciálnych obliečok ošetrovať pravidelným praním. Aby však bol tento náhradný postup skutočne účinný, je treba ich prať každý týždeň vo vode pri teplote najmenej 60 °C.
 • Pravidelne a často by sa tiež mala prať všetka ostatná posteľná bielizeň.
 • Odstráňte z postele hračky vyrobené z textilu. Pokiaľ sú v spálni predsa len ponechané, majú sa tiež často prať, najmenej pri 60 °C. Samotné vymrazovanie hračiek nestačí, keďže z nich neodstráni alergény.

II. skupina – opatrenia doplňujúce, ktorých cieľom je zníženie prašnosti a vlhkosti bytového prostredia. Bez realizácie opatrenia skupiny I nie sú tieto opatrenia účinné. Týkajú sa celého bytu, najviac však miestnosti, kde pacient spí.

 • Regulujte relatívnu vlhkosť vzduchu pomocou zvlhčovačov či odvlhčovačov vzduchu v byte na hodnoty 40 – 50 %.
 • Pravidelne domácnosť vetrajte, obzvlášť pri rannom upratovaní spálne, varení, sušení bielizne v byte alebo po kúpaní.
 • Koberce je najlepšie odstrániť. Vhodnejšie sú stierateľné podlahy.
 • Ostatný bytový textil, najmä závesy a prikrývky, je doporučené čo najviac obmedziť.
 • Nábytok je vhodnejšie voliť nečalúnený a nepotiahnutý látkou.
 • Odev a iné predmety zadržujúce prach uzatvárajte v skriniach.
 • Prach stierajte navlhko alebo špeciálnymi prachovými utierkami.
 • Pokiaľ je to možné, presťahujte spálňu zo suterénu do vyššieho poschodia.
 • Deti by sa nemali hrať ani skákať na posteliach a robiť vankúšové vojny.

III. skupina – opatrenia náhradné a pomocné, t.j. odporúčanie pre prípad nedodržania určitých bodov zo skupiny II. Ani najlepšou údržbou kobercov a čalúneného nábytku nie je možné dostatočne znížiť množstvo alergénov. Ak sú aj napriek tomu ponechané, je odporúčané:

 • Časté vysávanie kobercov a čalúnenia vysávačom vybaveným HEPA filtrom so zdvojenými stenami sáčkov. Pri vysávaní používať masku proti vdychovaniu zvírených alergénov.
 • Ošetrovať koberce a čalúnený nábytok prípravkami na odstraňovanie roztočov podľa návodu výrobcu. Účinné v hubení roztočov je ich viac hodinové vystavovanie mrazu alebo slnku s následným dôkladným vyklepaním.
 • Bytové textílie by mali zniesť časté pranie na 60 °C.
 • Nie je vhodné ležať na čalúnenom nábytku alebo kobercoch.