Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako účinne a efektívne odstrániť roztoče v domácnosti

Prečo sa vyhýbať roztočom? Aké výrobky skutočne pomáhajú a prečo? Ako sa nenechať napáliť reklamou a zbytočne neutrácať?
Roztoče pod mikroskopom (foto: archív redakcie)
Roztoče pod mikroskopom (foto: archív redakcie)

Pokiaľ sme alergickí na roztoče (všeobecne to platí i o ďalších alergénoch), mali by sme sa dôsledne snažiť ich zo svojho okolia odstrániť.

Prečo?

  • Nekontrolovaný a stály styk s alergénom vedie k zhoršovaniu alergie. Alergické reakcie sa môžu stupňovať a z obyčajného kašľa či nádchy sa časom môže stať ťažká astma.
  • Môžeme zásadne znížiť množstvo liekov, ktoré na alergiu berieme.

Lieky neriešia príčinu alergie

Pokiaľ neodstránite zdroj ťažkostí, je logické, že vaše ťažkosti budú pretrvávať.

Čo si vyberiete? Dlhodobé, často mnohoročné užívanie liekov, alebo odstránenie príčiny, t. j. zdroja alergénov? Rozhodujete o tom sami.

Máte pocit, že u vás doma roztoče nemôžu byť? Predsa pravidelne starostlivo upratujete, periete posteľnú bielizeň i paplóny a to musí stačiť.

Mýlite sa. Pravidelným upratovaním zdroj alergénov neodstránite. Znížite síce ich množstvo, ale pozornosť by ste mali venovať hlavne miestam s ich najväčším výskytom.

Urobte to tak, aby to malo zmysel. Nepodliehajte reklamám o tovare pre alergikov, nespoliehajte sa na informácie novinárov, ktorí o téme majú len veľmi povrchné informácie, často zozbierané z neserióznych zdrojov.

Protiroztočové poťahy sú najlepším riešením

Najviac roztočov a ich alergénov sa z celej domácnosti vyskytuje v lôžku, najmä v matracoch a vankúšoch. Celú noc sme priamo pri zdroji alergénov, máme medzi nimi doslova zaborený nos.

Protiroztočové poťahy ProtecSom zo 100%25 bavlny

Protiroztočové poťahy ProtecSom zo 100 % bavlny

Oblečením matraca, vankúša a prikrývky do protiroztočových poťahov zabránime prenikaniu alergénov k spiacej osobe. Poťahy fungujú na báze husto tkaných mikrovláken, ktoré zaistia nepriestupnosť látky pre roztoče i ich najmenšie čiastočky. Účinnosť je 100 %, bez použitia chemických úprav. Vybaviť lôžko protiroztočovými poťahmi je základný krok pri alergii na roztoče. Žiadne iné opatrenie nie je také efektívne.

Pozor: Medzi protiroztočovými poťahmi sú pomerne veľké rozdiely.

Poradíme vám, ako vybrať ten správny

Paplóny pre alergikov?

Takmer všetky paplóny sú dnes síce označované ako vhodné pre alergikov, pravda je však iná. Roztočom sa rovnako dobre darí v paplónoch z peria i z dutého vlákna, rozhodne ich tam nie je menej. Jediný rozdiel je v tom, že duté vlákno môžete prať.

Upratovanie v domácnosti alergika

Upratovaním rozhodne nemáme na mysli dokonalú dezinfekciu, ale udržanie alergénov v únosnej miere. Kvalitný vysávač s účinným filtračným systémom a vzduchotesnou konštrukciou by mal byť samozrejmosťou pre každého alergika, či už máte koberce, alebo plávajúce podlahy.

Ako a čím upratovať

Pri upratovaní sa snažíme o minimálne vírenie prachu. Prach utierame na vlhko, radšej než zmeták použijeme na odstránenie nečistôt i z hladkých povrchov vysávač.

Podstatným zdrojom roztočov môže byť i čalúnený nábytok. Ten je vhodné pravidelne ošetrovať napr. sprejom na hubenie roztočov. Na trhu ich nájdeme niekoľko. Odporučiť môžeme HomeCleanse britskej značky Bio-Life, ktorý je vyrobený na prírodnej báze. Alergény účinne neutralizuje. Pravidelným používaním tohto prípravku môžeme podstatne znížiť množstvo roztočov v domácnosti.

Prípravky na odstránenie alergénov Bio-Life HomeCleanse a FabriCleanse

Prípravky na odstránenie alergénov Bio-Life HomeCleanse a FabriCleanse

Pre lepšie dýchanie

Ďalším užitočným pomocníkom je určite čistička vzduchu. Síce nám nepomôže s odstránením roztočov samotných, ale účinne filtruje ich alergény, ktoré sa spolu s prachom víria vo vzduchu, navyše vás zbaví i ďalších nečistôt, vírusov a bacilov v domácnosti. A pretože alergiou na roztoče trpia najmä dýchacie cesty, je veľmi žiaduce doma čističku mať.

Na účinné odstránenie alergénov roztočov by čistička mala byť vybavená HEPA filtrom (alebo podobným systémom filtrácie). HEPA filter v čističke je schopný zachytiť až 10× menšie čiastočky, než sú alergény roztočov.

Čistička vzduchu Winix

Čistička vzduchu Winix Zero

Cirkuláciu vzduchu v miestnosti a účinné preháňanie vzduchu filtrami zaistí výkonný motor. To sú dva parametre, ktoré by ste mali zvažovať pri zaobstaraní čističky vzduchu pre alergika na roztoče.

Pozor: Investícia do kvalitnej čističky vzduchu nie je malá, preto sa vyplatí výber starostlivo zvážiť.

Ako vybrať tú správnu čističku vzduchu?

Zhrnutie – čo pomôže pri alergii na roztoče

Súvisiace články

Príznaky, diagnostika a liečba alergie na roztoče
Čistička vzduchu so zvlhčovačom, alebo každý prístroj zvlášť?
Podrobné porovnanie najbežnejších druhov protiroztočových poťahov ProtecSom, Pristine a Nanospace

Produkty, ktoré pomáhajú

99,00 € pred zľavou
78,00 €
Na sklade Porovnať
Kompletná ponúka:
Filtračné masky, rúška Inhalátory Kanvičky na výplach nosa Odstraňovače alergénov Parné čističe Pelešteky proti roztočom Protiroztočové poťahy Vankúše a prikrývky pre časté pranie Vankúše a prikrývky proti roztočom Vysávače

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • rýchle doručenie
Overený zákazník pred 16 hodinami
„čistička prišla len včera, ešte som ju neodskúšal...“
Overený zákazník pred mesiacom
  • 5 ročná zaruka
Overený zákazník pred mesiacom