Atopický ekzém

Home » Všetko o alergiách » Atopický ekzém

Hovorí sa, že „koža je oknom do tela“, a preto sa s najrôznejšími prejavmi na koži stretávame v zdraví i pri mnohých ochoreniach. Skúste si napríklad u seba alebo Vášho dieťaťa vyšetriť „dermografizmus“. Na hornom poli hrudníka urobte tlakom svojho prstu čiaru alebo kríž. Za okamih u ľudí so zvýšenou dráždivosťou sa objaví výrazná kresba, vystupujúca nad povrch tak, ako je to známe pri žihľavkových pupienkoch. Neznamená ešte ochorenie, ale hovorí o vyššej dráždivosti či citlivosti vyšetrovaného jedinca.

preskočiť na: Odporúčané opatrenia pri atopickom ekzéme

Príčiny a výskyt atopického ekzému

Atopický ekzém (atopická dermatitída) je dlhodobé kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kojencov, deti a mladistvých. Sklon k tomuto ochoreniu sa dedí z generácie na generáciu spolu so sklonom k prieduškovej astme, alergickej nádche a niektorým ďalším alergickým reakciám. Na jeho vzniku sa podieľa mnoho vnútorných a vonkajších vplyvov. U niektorých členov takto postihnutých rodín sa príznaky alergického ochorenia nikdy neobjavia, u iných sa naopak môžu objaviť dve ochorenia súčasne (napr. ekzém a alergická nádcha alebo ekzém a astma). Atopický ekzém patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia s výskytom u takmer 20 % školopovinných detí. Pokiaľ je atopický ekzém prítomný u oboch rodičov, je pravdepodobnosť vzniku ekzému u dieťaťa 81 %, pokiaľ má ekzém jeden z rodičov, tak potom 56 %.

Pojem atopický odvodzujeme od gréckeho slova atopos (= zvláštny, cudzí), znamená teda niečo, čo prebieha atypicky (inak, než je bežné). Základné vlastnosti kože pacienta s atopickým ekzémom je nadmerná suchosť spôsobená nedostatočnou a odlišnou funkciou mazových žliaz, nedostatočnou činnosťou potných žliaz a zníženou schopnosťou viazať v koži vodu. Hovoríme celkovo o porušenej bariérovej funkcii kože. Zvýšená suchosť vedie k svrbeniu, následne škriabaniu a rozvoju typických príznakov. S porušenou bariérovou funkciou potom súvisí i zvýšená náchylnosť hlavne k vírusovým (moluskum, bradavice, opar), bakteriálnym či hubovitým (plesňovým) infekciám kože.

Príznaky ekzému:

Príznaky ekzému sa objavujú väčšinou do 6 rokov života dieťaťa. Priebeh ochorenia sa rozdeľuje do troch fáz:

Forma kojenecká

Začína typicky v 3. mesiaci života červenými pupienkami až pľuzgierikmi so šupinami alebo mokvaním na lícach, brade, ale môže sa šíriť na trup, končatiny, celú hlavu. Koža okolo úst, po stranách nosa a na miestach, kde prichádzajú plienky do kontaktu s kožou, ostáva nezmenená. Ekzém výrazne svrbí, deti sú nepokojné a nemôžu spať.

Forma detská

Ekzém sa postupne sťahuje z tváre na miesta typické pre túto fázu, t. j. do lakťových a podkolenných jamiek. Na zápästí začínajú byť jemné známky zhrubnutia a popráskania kože. Svrbením a následným škriabaním dochádza ku vzniku nových kožných prejavov.

Forma dospelých

U 10 % pacientov môže atopický ekzém začať až v dospelosti. Miesta postihnutej kože sú rovnaké ako pri detskej forme, ale naviac býva postihnutá koža tváre a krku, výnimočne dochádza k rozsevu ekzémových zmien na celom kožnom povrchu (tzv. erytrodémia).

Podoba ekzémových ložísk je veľmi rôznorodá – od silno svrbiacich začervenaných ľahko sa šupiacich plôch cez splývajúce drobné papuľky až pľuzgieriky, mokvajúce začervenané ložiská postihujúce kožný povrch v rôzne veľkom rozsahu až po chronicky suché zosilnené plochy šedo ružovej farby so zvýrazneným kožným reliéfom a trvalým olupovaním povrchu. Klinický obraz je závislý i na mieste výsevu (tvár x končatiny), druhotnej infekcii, intenzite škriabania, vonkajšom ošetrovaní. Niektorí pacienti s atopickým ekzémom majú len veľmi drobné prejavy – celkovo suchú kožu, drobné belavé olupujúce sa ložiská na tvári či na pažiach (pityriasis alba), drobné praskliny pod ušnými lalokmi či stredom dolnej pery, jemné olupovanie kože okolo pier, ekzémy prsných dvorcov, okraje okolo konečníka, zimné olupovanie špičiek prstov a chodidiel, svrbenie kože po spotení či požití niektorých potravín a nápojov.

I pri zmiznutí zjavných prejavov atopického ekzému v puberte pretrváva vyššia suchosť a dráždivosť kože v dospelosti. V ktoromkoľvek veku sa samozrejme môže prejavovať i generalizácia príznakov, kedy je zasiahnutá koža na veľkých plochách alebo na celom tele, a to je stav vyžadujúci mimoriadnu starostlivosť a intenzívnu liečbu vedenú odborníkom. Takýto stav podstatne zhoršuje pacientovu kvalitu života a s ním trpí aj okolie.

Ekzém je alarmujúcim signálom sklonu k alergii, často začína „alergický pochod“, v ktorom sa po ekzéme vyvíja astma a alergická nádcha a vzniká mnohopočetná alergia.

K provokácii výsevu atopického ekzému dochádza pôsobením súhry vonkajších i vnútorných činiteľov – potravy (platí hlavne u kojencov a malých detí), kozmetických a umývacích prostriedkov, pôsobenie vzdušných alergénov (prach, pele, roztoče v domácom prachu, srsti a odlúčené kožné bunky zvierat, perie, spóry plesní, dym z cigariet, výfukové splodiny…), ročného obdobia, nevhodného odevu, spotenia, stresu, slnenia, hormonálnych výkyvov (menštruácia, tehotenstvo, puberta). Niektoré provokačné faktory je možné objasniť alergologickým vyšetrením, na prvom mieste však zostáva vlastné pozorovanie pacienta či jeho rodičov – zhoršenie po pridaní niektorej potraviny, zmene prostredia, pri kontakte so zvieratami. Nie všetky dráždivé faktory je možné objasniť v súčasnej dobe nejakým testom – stále sme limitovaní dosiahnutým stupňom poznania a výskum v oblasti atopického ekzému i laboratórnych metód stále prebieha. Pokiaľ pacient (rodič) zistí zhoršenie napr. po určitej potravine, je nutné sa jej vyhýbať aj napriek tomu, že je laboratórne alergologické vyšetrenie negatívne – niektoré potraviny dráždia bez toho, aby spôsobovali pravú alergiu. Najčastejšími alergizujúcimi potravinami sú kravské mlieko, vajcia, sója, arašidy, ryby, orechy, citrusy, kiwi, paradajky. Konzumáciu týchto potravín dočasne neodporúčame ani matkám kojacim dieťa s atopickým ekzémom.

Liečba

Liečba atopického ekzému je v súčasnej dobe symptomatická – teda namierená proti prejavom ochorenia, nie príčine. Spočíva v podávaní liekov vonkajších, vnútorných a v úprave životosprávy.

Vo vonkajšej liečbe zásadnú úlohu zohráva obnova porušenej bariérovej funkcie kože – teda intenzívne doplňovanie chýbajúcej vody a tukových zložiek. Využívame tzv. emoliencií – telových mliek, krémov s rôzne vysokým podielom vody a tuku, mastí, olejových kúpeľov. Ponuka prípravkov je veľmi široká, je možné odporúčať skôr prípravky bez bylinných extraktov (rumančeka, nechtíka, tea tree, propolisu), farbív, parfumácie a konzervačných lá­tok.

Niektoré emoliencia obsahujú navyše dezinfekčné prísady, protisvrbivé prísady a látky schopné aktívne viazať vodu v koži (ureu, kys. mliečnu), vitamíny, panthenol, stopové prvky. Pacienti s prejavmi atopického ekzému by mali kožu premasťovať i v pokojovom období, minimálne po očiste kože, kedy s nečistotami umyli aj prirodzený ochranný kožný film, optimálne častejšie.

Pri akútnom výseve ekzému spravidla samotné premasťovanie nestačí. Potom je nutné pridať diferentné lieky na ekzémové ložiská – v prvom rade kortikoidy spravidla v zostupnom dávkovaní. Pri vhodnom výbere a dodržaní zásad použitia je možné ich považovať za veľmi bezpečné. Je nutné zdôrazniť, že neslúžia ako náhrada základného premastenia kože. Pre oblasti tváre a krku sú novou možnosťou pre deti od 2 rokov topické imunomodulátory – pimekrolimus a takrolimus.

Ich použitie sa od kortikoidov líši, predpis je obmedzený na odborných kožných lekárov. Podľa ďalších komplikácií sa pridávajú antibiotiká v mastiach, krémoch a roztokoch, dezinfekčné prísady. Stále sa využívajú s veľmi dobrý efektom nekortikoidné prostriedky tzv. farebné terapie – roztoky organických farbív, dechtové preparáty, ichtamol pre svoj protisvrbivý a protizápalový účinok.

Do kategórie vonkajšej liečby je možné zaradiť i svetloliečbu – vystavenie kože cielenému pôsobeniu UVA event. UVB lúčom. Liečba prebieha za starostlivých kontrol dávok a účinkov na odborných dermatologických pracoviskách. V celkovej liečbe majú svoje miesto antihistaminiká – lieky na tlmenie alergie a svrbenia, lepší efekt na svrbenie majú sedatívne preparáty, ktoré však znižujú pozornosť a sústredenosť. Podľa potreby a komplikácií sa využívajú na liečbu antibiotiká, antivirotiká, pri veľmi ťažkom priebehu ekzému kortikoidy celkovo, imunosupresíva (azathioprim, metotrexát, cyklosporín A).

Odporúčané opatrenia pri atopickom ekzéme

Vzhľadom k tomu, že sa človek s atopiou narodí a že táto dispozícia sa dedí, nie je možné bohužiaľ vzniku atopického ekzému predísť. Existujú však opatrenia, ktorými je možné predísť novým vzplanutiam ekzému:

 • kúpeľ má byť vlažný, nie príliš častý, vyhnite sa kontaktu s chlórovanou vodou – používajte sprchový filter, prednosť dajte sprchovaniu,
 • kožu často premasťujte, používajte špeciálnu kozmetiku – nepoužívajte bežné mydlá (existujú špeciálne mydlá pre ekzematikov),
 • do vody pridávajte špeciálne kúpacie oleje, po kúpeli aj každom umývaní nezabudnite premastiť kožu zvláčňujúcim prostriedkom,
 • pri obliekaní sa vyhnite vlne a umelým materiálom, pre ekzematické deti sú vhodné špeciálne odevy zo 100 % bavlny, ktorá nedráždi a zamedzí poraneniu pokožky škriabaním,
 • na pranie bielizne používajte ekologické nedráždivé pracie prostriedky, dôraz klaďte na dokonalé vyžmýkanie,
 • obmedzte dráždivé potraviny či prísady.

Upravte svoje domáce prostredie s dôrazom na odstránenie či obmedzenie alergénov

 • páperové prikrývky a vankúše nahraďte výrobkami z dutého vlákna, ktoré sa dajú prať na viac než 60 °C,
 • posteľnú bielizeň perte minimálne 1 x za 14 dní, prikrývky a vankúše 1 x za 3 mesiace,
 • najlepšie všetky lôžkoviny, minimálne však matrace, ktoré sa nedajú prať uzavrite do protiroztočových bariérových poťahov,
 • z lôžka detí odstráňte plyšové hračky,
 • pokiaľ je to možné, v celom byte odstráňte koberce, závesy, poťahy,
 • vysávač voľte s vysokou účinnosťou filtrácie a „bezpečnou“ manipuláciou s nečistotami,
 • nábytok a podlahy čistite navlhko, aby ste predišli víreniu prachu,
 • čističky vzduchu používajte samostatne (bez zvlhčovača) s účinným HEPA filtrom,
 • pri upratovaní by alergik/astmatik nemal byť prítomný, v prípade nutnosti použite ochrannú masku,
 • z izby alergika odstráňte izbové kvety,
 • alergikom sa neodporúča chovať akékoľvek zvieratá,
 • vlhkosť v byte udržujte v rozmedzí 40 – 50 %, pri vyššej vlhkosti vznikajú ideálne podmienky k množeniu roztočov, plesní a ďalších mikroorganizmov, pri nižšej vlhkosti dochádza k vysúšaniu slizníc,
 • tapety nahraďte maľbou, voľte farby, ktoré neumožňujú zachytávanie alergénov.