Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako vyberať vysávač do domácnosti alergika

Pred nákupom vysávača je vhodné si ujasniť, na aký účel ho kupujete a aké od neho máte očakávania.
Chcete si dobre vybrať? S výberom vysávača vám odborne poradíme.
1

Účinnosť zadržiavania nečistôt

Hlavným kritériom pri výbere kvalitného vysávača je schopnosť zadržiavať alergény a ďalšie jemné nečistoty a zabraňovať ich navráteniu späť do vzduchu. Túto schopnosť ovplyvňujú tieto prvky:
 • Účinnosť filtrácie vrecúška (v prípade vreckového modelu) – tento parameter nadobúda v posledných rokoch význam. Moderné filtračné vrecká, obvykle využívajúce mnohovrstvovú technológiu, sú schopné zachytiť drvivú väčšinu mikroskopických nečistôt, a dosahujú tak účinnosť filtrácie zhruba na úrovni triedy EPA E10. Veľmi dobre zadržiavajú aj peľové a roztočové alergény a spóry plesní.
 • Účinnosť odlučovača nečistôt (v prípade bezvreckového modelu) – najrozšírenejšia cyklónová technológia odlučovania nečistôt (pomocou vzduchových vírusov) môže vďaka neustálemu zdokonaľovaniu dosahovať veľmi vysokú účinnosť filtrácie, medzi modelmi na trhu sú však veľké rozdiely. To isté platí pre málo rozšírenú vodnú filtráciu. 
 • Účinnosť výstupného filtra – čím kvalitnejšími vreckami alebo odlučovačom nečistôt je vysávač vybavený, tým menšie nároky môžete mať na výstupný filter. Ako vyplýva z prvého bodu, väčšina alergikov si vďaka účinným vreckám vystačí so štandardným filtrom. Astmatik alebo človek alergický na zvieratá by mal uprednostniť HEPA filter triedy H12 alebo vyšší.
 • Vzduchotesnosť konštrukcie – kvalitný filtračný systém sám o sebe nestačí. Nasávaný vzduch nesmie unikať žiadnymi škárami v konštrukcii prístroja. Všetok vzduch musí prejsť výstupným filtrom.
 • Konštrukcia hubice – ovplyvňuje schopnosť zbierať prach z kobercov aj hladkých podláh. Aj najvýkonnejší vysávač so zle konštruovanou hubicou nebude dobre vysávať.

Vysávač vybavený kvalitnom filtračným systémom by mal počas vysávania fungovať podobne ako čistička vzduchu. To znamená, že vzduch vychádzajúci z vysávača by mal byť čistejší než pôvodný vzduch v miestnosti.
2

Vreckový alebo bezvreckový vysávač?

Predstava úspory za filtračné vrecká je lákavá, no v nezávislých porovnávacích testoch väčšiu účinnosť až na výnimky stále preukazujú modely vreckové. Ak je teda pre vás na prvom mieste účinnosť vysávania, väčšinou je istejší nákup vreckového vysávača než bezvreckového. 

Ak však vysávač dobre zadržiava nečistoty, môže byť alergikovi v zásade jedno, kam si ukladá nazbieraný neporiadok. Jediný okamih, ktorý by mal byť pre alergika dôležitý, je vysypávanie nečistôt. Moderné vreckové vysávače dnes umožňujú absolútne hygienickú výmenu vrecka bez kontaktu s nečistotami.

Pri starších alebo lacnejších bezvreckových modeloch môže dochádzať ku kontaktu s alergénmi pri manipulácii s nádobou na nečistoty, no moderné konštrukcie využívané v niektorých súčasných modeloch toto riziko eliminujú. Stlačením tlačidla dôjde k vysypaniu prachovej nádobky bez toho, aby došlo ku kontaktu s nečistotami.
3

Podlahový, tyčový alebo ručný vysávač?

Ak uprednostňujete vyšší nasávací výkon a lepšiu účinnosť na rôznych typoch povrchov, bude pre vás lepšou voľbou klasický podlahový vysávač. Vďaka napájaniu z elektrickej siete poskytuje stabilný nasávací výkon po celý čas vysávania. Spravidla je vybavený objemnejšou prachovou nádobkou (vreckom), čo ho predurčuje na upratovanie vo väčších domácnostiach. Hlučnosť podlahových prístrojov však býva v porovnaní s tými tyčovými vyššia (súvisí s vyšším výkonom motora).

Tyčové vysávače majú v porovnaní s podlahovými kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť, aby sa dali držať v ruke. Vďaka tomu umožňujú flexibilnejšie upratovanie aj na zle dostupných miestach. Takisto zaberajú menej miesta pri uložení. Stále častejšie bezdrôtové tyčové modely sú vybavené dobíjacím akumulátorom, ktorý umožní pohodlné upratovanie bez prekážajúceho napájacieho kábla. Nevýhodou akumulátora je obmedzený čas vysávania rádovo v desiatkach minút. Motor tyčových vysávačov býva menej výkonný. Sú teda vhodné skôr na častejšie upratovanie menšieho rozsahu než dôkladné „gruntovanie“.

Špeciálne ručné antibakteriálne vysávače sú obvykle určené na likvidáciu baktérií a roztočov z matracov, lôžkovín a čalúnenia, nie na vysávanie podláh. Ich hlavnou zbraňou je UV lampa, ktorá hubí roztoče a ďalšie mikroorganizmy, pričom zber prachu a alergénov uľahčuje motorizovaná rotačná kefa.

Môžete sa tiež stretnúť s multifunkčnými modelmi, ktoré v jednom zariadení kombinujú tyčový vysávač a ručný vysávač alebo dokonca parný čistič.
4

Doplnkové kritériá

Nasledujúce kritériá majú vplyv skôr na to, ako vám bude vysávač dobre slúžiť:
 • Smer výfuku vzduchu – vzduch vyfukovaný vysávačom by mal vždy prúdiť smerom hore od podlahy, aby nedochádzalo k víreniu ešte nevysatých nečistôt a neznižoval sa účinok vysávania.
 • Akčný rádius čiže dosah od zásuvky – určuje, ako ďaleko s hubicou dosiahnete bez toho, aby ste museli vysávač prepájať do bližšej zásuvky. Odporúčame aspoň okolo 10 metrov. Akumulátorové tyčové vysávače majú, samozrejme, dosah neobmedzený.
 • Spotreba elektriny – nižší príkon neznamená, že vysávač je v porovnaní s inými modelmi menej výkonný. Vďaka moderným technológiám motorov a efektívnejším filtračným systémom sa dosiahol vysoký nasávací výkon pri zachovaní energeticky úspornej prevádzky.
 • Účinnosť vysávania – aby sa alergény a ďalšie nečistoty spoľahlivo odstránili z tvrdých podláh, kobercov alebo čalúnenia, je dôležité vyberať modely s vyšším nasávacím výkonom a triedou účinnosťou nasávania na konkrétnom type povrchu, ktorý u vás prevažuje.
 • Regulácia nasávacieho výkonu – umožňuje znížiť výkon motora pre vysávanie chúlostivejších textílií. Regulácia sa môže ovládať manuálne alebo elektronicky.
 • Dodané príslušenstvo – vo výbave vysávača pre chovateľov chlpatých domácich maznáčikov by nemala chýbať motorizovaná kefa, ktorá je ideálna na čistenie čalúneného nábytku a kobercov od zvieracej srsti. Alergikom príde vhod štrbinová hubica na upratovanie úzkych priestorov a kefová hubica, pomocou ktorej ľahko odstránite prach zo žalúzií, políc, obrazov či mriežok radiátorov.
 • Cena a životnosť príslušenstva – pri vreckových vysávačoch by vás malo zaujímať, koľko odpadu vrecká pojmú a aká je ich cena. Do niektorých typov vysávačov sa občas dokupujú aj náhradné filtre, ktoré sú umiestnené pred alebo za motorom. Pri bezvreckových vysávačoch náklady na filtračné vrecká odpadajú, ale filtre sa väčšinou takisto menia.

Často kladené otázky

Je pre alergikov naozaj nutný vysávač s HEPA filtrom?
Ešte pred niekoľkými rokmi by sme vysávač bez HEPA filtra alergikom neodporučili. Lenže technológia urobila pokrok, a to najmä v oblasti filtračných vreciek. Moderné viacvrstvové filtračné vrecká samy o sebe zachytia väčšinu alergénov a ďalších mikroskopických nečistôt, ktoré by mohli alergikom a astmatikom robiť problémy. Vysávače s HEPA filtrom tak odporúčame najmä silným astmatikom, ľuďom s alergiou na psy či mačky a do domácností fajčiarov. Aby mal HEPA filter zmysel, mal by zodpovedať triedam filtrácie H12 alebo H13.
Čo znamená „dosah od zástrčky“, ktorý uvádzate v parametroch pri vysávačoch?
Dosah od elektrickej zásuvky alebo akčný rádius znamená, do akej veľkej vzdialenosti od zásuvky maximálne dosiahne hubica vysávača. Teda ako ďaleko sa s vysávačom dostanete bez toho, aby ste museli zapájať „predlžovačku“.
Je medzi HEPA filtrom H12 a H13 nejaký rozdiel v účinnosti?
Áno, ale veľmi malý (ani nie pol percenta). Ak vysávač kupujete hlavne kvôli alergikovi v domácnosti, bohato stačí trieda filtrácie H12, lebo je schopná zachytiť aj desaťkrát menšie čiastočky, než sú najmenšie alergény. Filtre s označením H13 sú väčšinou umývateľné, pričom toto omývanie bohužiaľ môže znižovať ich filtračnú účinnosť zhruba o jednu triedu.
Ako často meniť a ako dlho vydrží HEPA filter vo vysávači?
U vreckového vysávača sa odporúča HEPA filter vymeniť cca raz za rok. U niektorých modelov sú dokonca HEPA filtre permanentné, čo je dané vysokou filtračnou účinnosťou prachového vrecka. V prípade bezvreckového vysávača sa životnosť filtra skracuje cca na polovicu. Niektoré modely vysávačov sú vybavené indikátorom, ktorý vás na výmenu filtra včas upozorní.
Ako často meniť vrecko do vysávača?
Záleží na tom, ako často s vysávačom upratujete a aká je kapacita vrecka. Väčšina vysávačov je vybavená indikátorom, ktorý vás na výmenu vrecka upozorní.
Je príkon a výkon vysávača totožný parameter?
Príkon a výkon vysávača sa často zamieňajú, pritom sa jedná o dva odlišné parametre. Zatiaľ čo príkon súvisí so spotrebou energie potrebnej pre motor a výrobcovia tento parameter bežne udávajú, pri sacom výkone je to zložitejšie, pretože je ťažko merateľný a zatiaľ nie je stanovený žiadny jednotný štandard merania. Niektorí výrobcovia síce používajú vlastné metódy výpočtu, ale nejedná sa o objektívne údaje vhodné na porovnanie s inými značkami vysávačov. Sací výkon ovplyvňuje niekoľko faktorov, ako sú napr. konštrukcia vysávača a sacej hubice, sila motora alebo filtračný systém. Navyše na rôznych typoch povrchov je obvykle dosiahnutá odlišná sacia účinnosť.
Prečo pri vysávačoch neuvádzate nasávací výkon?
Bohužiaľ, nie všetci výrobcovia tento údaj merajú. A tí, ktorí ho merajú, môžu používať rôzne postupy jeho zisťovania, čím dochádza ku skresleniu objektivity. Nasávacie výkony podlahových vysávačov sa najčastejšie pohybujú medzi 270 a 320 wattmi, pričom nie sú priamo úmerné príkonu motora. Vysávače s príkonom motora 1200 W môžu mať – vďaka vnútornej aerodynamike – porovnateľný nasávací výkon ako vysávače s príkonom 2200 W.

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
 • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred 13 dňami
 • Spoľahlivosť, ochota
 • Milé dámy na zakznickom centre
 • Tovar ktorý nebol skladom, dodali neskôr (bez nutnosti platiť 2x poštovné)
Overený zákazník pred 27 dňami
 • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 29 dňami