Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Čím sa riadiť pri nákupe protiroztočových povlakov

Protiroztočové bariérové povlaky sú celosvetovo považované za najúčinnejšie opatrenie proti alergénom roztočov. Nasadzujú sa na matrac, vankúš a prikrývku. Aby bol povlak účinný, veľkosť pórov v jeho materiálu musí byť maximálne 10 mikrometrov. Vďaka tomu neprepustí nielen samotné roztoče, ale predovšetkým ani ich silné alergény, ktoré sú tvorené zvyšky ich potravy. Tento parameter väčšina povlakov dostupných na slovenskom trhu spĺňa, a tak rozdiely spočívajú najmä v komforte používania a údržbe.
Chcete si dobre vybrať? S výberom protiroztočového poťahu vám odborne poradíme.
1

Porovnanie protiroztočových povlakov podľa materiálu

Najrozšírenejším typom protiroztočových povlakov sú dnes tkané povlaky z prírodných alebo umelých mikrovlákien. Oba spomínané materiály poskytujú porovnateľnú ochranu pred alergénmi, pretože veľkosť ich pórov sa pohybuje okolo 6 mikrometrov. Hlavný rozdiel je v komforte pre používateľov av tom má bavlna mierne navrch. Treťou skupinou sú povlaky s nanovlákennou membránou, ktorá zvyšuje ich filtračnú účinnosť.

ProtecSom – 100% bavlna

Bavlnené protiroztočové povlaky sú tým najlepším, čo francúzska firma ProtecSom vyrába. S úspechom sa predávajú v mnohých krajinách sveta. Patentovaná tkacia technológia, schopná vyrobiť protiroztočový povlak plne chrániaci pred alergénmi a pritom pochádzajúci z prírodnej bavlny, sa považuje za prielom v tomto odbore. Povlaky ProtecSom ponúkajú vysokú filtračnú účinnosť pri zachovaní komfortu prírodného materiálu.

➕ vysoká účinnosť filtrácie
➕ veľmi dobrá priepustnosť pre vzduch a vodné pary
➕ hladký a poddajný prírodný materiál
➕ nešmykľavý povrch
➕ pri pohybe nešustí
➕ dobre odvádza prebytočné teplo od tela
➕ dlhá životnosť materiálu
➕ možno sušiť v sušičke
➕ zdravotnícka pomôcka (prísnejšia kontrola kvality výroby)

Povlaky nanoSPACE

Český výrobca protiroztočových povlakov a lôžkovín používa pri výrobe trojvrstvový laminát s nanovlákennou membránou uprostred, ktorá dokáže s vysokou účinnosťou zabrániť zhromažďovaniu roztočov a ich alergénov vo výplni lôžkovín. Vonkajšia vrstva povlaku je vyrobená buď z polyesteru, alebo z prírodného bavlneného saténu.

a) nanoSPACE Nanobavlna – na povrchu bavlnený satén

➕ nanomembrána zvyšuje účinnosť filtrácie (okrem roztočových alergénov neprepúšťa ani vírusy alebo baktérie)
➕ hebký povrch s jemným leskom, ktorý v lete príjemne chladí a v zime naopak zahreje
➕ plní zároveň funkciu obliečok
➕ dobrá priedušnosť
➖ na matrac je dostupné iba prestieradlo, nie plnohodnotný uzatvárací povlak
➖ nižšia odporúčaná teplota prania
➖ nemožno sušiť v sušičke

b) nanoSPACE – na povrchu polyester

➕ nanomembrána zvyšuje účinnosť filtrácie (okrem roztočových alergénov neprepúšťa ani vírusy alebo baktérie)
➕ ľahký materiál príjemný na dotyk
➕ dobrá priedušnosť
➕ dobre odvádza teplo od tela
➖ pri pohybe mierne šustia
➖ nižšia odporúčaná teplota prania
➖ nemožno sušiť v sušičke

Pristine – 100% polyester

Americký výrobca produkuje štyri typy materiálu Pristine, ktoré sa líšia najmä druhom používaných polyesterových vlákien a spôsobom tkania. Všetky typy sú kvalitatívne porovnateľné. V Česku je najrozšírenejší materiál Pristine 66457, ktorý je medzi svojimi „súrodencami“ druhý najúčinnejší v nepriepustnosti alergénov a pritom si zachováva uspokojivé mechanické vlastnosti.

➕ vysoká účinnosť filtrácie
➕ ľahký materiál
➕ poddajný na omak
➕ možno sušiť v sušičke
➖ pri pohybe mierne šustia
➖ mierne klzký povrch (obliečky sa môžu šmýkať)
➖ o niečo horšie prepúšťajú vzduch (pocit pomaly sa vyfukujúcej periny)
➖ horšie odvádzajú teplo od tela (môže urýchľovať potenie)

Ostatné druhy protiroztočových povlakov

Naraziť môžete ešte na povlaky z netkaných textílií na báze umelých vlákien. Účinnosť proti roztočom majú tiež vysokú, ale používateľský komfort je obvykle o niečo nižší ako pri tkaných povlakoch, napríklad najmä kvôli nižšej priepustnosti pre vodné pary alebo kratšej životnosti.
2

Rozmery povlakov

 • Vyberajte vždy taký rozmer povlaku, ktorý bude zhodný s rozmerom matrace, prikrývky či vankúše. Ak presné rozmery v našej ponuke nenájdete, zvoľte si najbližší väčší. To, že bude povlak na lôžku voľnejší, nemá na jeho účinnosť vplyv. Prebytočnú časť látky jednoducho zahnete.
 • Keď vhodné väčšie rozmery nenájdete, môžeme pre vás nechať ušiť potrebnú veľkosť na zákazku, a to z bavlneného materiálu ProtecSom. Stačí nám poslať dopyt na info@proalergiky.cz.
 • Povlaky nie sú elastické, teda nesmú byť menšie. Prílišné napínanie pri navliekaní a používaní môže spôsobiť zníženie ich účinnosti, a dokonca aj uvoľnenie švov alebo natrhnutie látky.
 • Obliečky na matrace majú tvar hranola, aby čo najlepšie kopírovali jej tvar. Je teda potrebné poznať nielen dĺžku a šírku, ale aj výšku matraca.
3

Vzhled povlakov

Čo naopak pri protiroztočových povlakoch nehrá žiadnu rolu, je ich vzhľad (farba, potlač, krčivosť). Budú totiž po väčšinu svojho života schované pod bežnými obliečkami. Výnimkou sú povlaky nanoSPACE Nanobavlna, ktoré vďaka saténovému povrchu nie je potrebné povliekať ďalšou vrstvou.
4

Rozdiely v cene

Prírodný, bavlnený materiál je drahší, ale nie podstatne. Rozdiely v cene za súpravu povlakov pre celé lôžko sa pohybujú v rozpätí 5–30 eur. Povlaky ProtecSom a nanoSPACE vyberajú ľudia, ktorí preferujú vysokú kvalitu, dokladovanú mnohými atestmi. Povlakom Pristine dávajú prednosť tí, ktorí chcú ušetriť a pritom získať kvalitný výrobok.
5

Nové matrace nie sú potrebné

Nákup nového matraca a nových lôžkovín nie je dostatočným riešením proti roztočom. Týmto tvorom príliš nezáleží na tom, v akom materiáli žijú. Ak majú vhodné podmienky (teplo, vlhko, tma, prísun potravy), veľmi rýchlo sa množia v dutom vlákne, perí, ovčej vlne aj penových hmotách.

Najviac roztočov sa vyskytuje v matracoch, ktoré sa navyše nedajú prať. Ak si nemôžeme dovoliť celú súpravu povlakov, poradie dôležitosti je nasledujúce:
 • matrac
 • vankúš
 • perina

Často kladené otázky

Aké sú výhody polyesterových povlaky oproti tým bavlneným?
Polyester je o niečo lacnejší než prírodná bavlna. Účinnosť povlaku proti roztočom je pri oboch materiáloch rovnaká. Rozdiely sú skôr v detailoch: Polyester je veľmi odolný, nekrčivý a nemusíte ho chrániť pred moľami a plesňami. Na druhej strane sa z neho horšie dostávajú škvrny a môže sa nabíjať statickou elektrinou. A mnohým ľuďom vadí to, že trochu šuští.
Ako protiroztočové povlaky pomáhajú alergikom na plesne?
V starých alebo nedostatočne vysušených matracoch a vankúšoch môžu rásť plesne. Protiroztočové povlaky vďaka svojej nepriepustnosti alergénov zachytia väčšinu plesňových spór, ktoré by mohli obťažovať alergika.
Je nutné si zároveň s povlakmi kúpiť aj nové vankúše, periny a matrace?
Nie je to potrebné. Povlaky fungujú rovnako dobre aj na starších posteľovinách a matracoch. Iba je vhodné pred prvým nasadením povlakov vankúš a prikrývku vyprať alebo vyčistiť (ak to umožňujú) a matrace dobre povysávať. To preto, aby sa pri budúcom snímaní povlakov vírilo čo najmenej alergénov.
Máme matrace z Poľska, na ktoré u vás nemôžeme nájsť správnu veľkosť poťahu. Ako máme postupovať? Je možné si objednať ušitie na zákazku? Manžel má veľkú alergiu, inak by sme to neriešili.
Ak v štandardnej ponuke nájdete rozmer poťahu o niečo väčší, než je váš matrac, môžete si ho pokojne kúpiť a neurobíte chybu. Presahujúca tkanina nemá vplyv na funkčnosť povlaku a väčšinou sa dá zamaskovať zahnutím. Povlak však nesmie byť menší než matrac, aby nedochádzalo k namáhaniu švov a zipsu a nevznikal priestor na prienik alergénov k pacientovi. Ak nám pošlete konkrétne rozmery, ponúkneme vám výrobu na mieru alebo iné riešenie.
Máme nové antialergické vankúše z dutého vlákna. Na čo mi budú povlaky proti roztočom?
Asi vás nepotešíme, ale roztoče sú schopné sa množiť v akomkoľvek materiáli – perí, ovčej vlne aj syntetických materiáloch. Stačí im teplo, vlhko, tma a dostatok potravy odpadávajúcej z ľudí. Kvalitné vankúše plnené dutým vláknom by síce mali znášať pranie pri teplote 60 °C, ktorá roztoče ničí, ale ich neustále pranie je časovo náročné a nie vždy sa podarí vankúš dobre vysušiť. To môže viesť k množeniu plesní, ktoré sú pre roztoče jedným zo zdrojov potravy. Protiroztočové povlaky sú oveľa účinnejšie a praktickejšie riešenie proti roztočovým alergénom.
Musia sa povlaky prať v nejakých špeciálnych prostriedkoch?
Povlaky sa perú v bežných prostriedkoch (sypkých alebo tekutých). Iba neodporúčame používať bielidlá a aviváže. Ak túžite po vôni svojej obľúbenej aviváže, môžete ju použiť pri praní bežnej posteľnej bielizne, ktorá sa na protiroztočové povlaky oblieka.
Na internete som čítala, že bavlnené povlaky nie sú dobré, pretože sa z nich práši. Je to pravda?
Iba čiastočne. Čím kvalitnejšia bavlnená textília, tým menej smietok prachu sa z nej pri manipulácii uvoľňuje. Povlaky z bavlneného mikrovlákna sú úplne zanedbateľným zdrojom prachu – väčšinu odevov a domáceho textilu máme predsa z bavlny! Textilný prach nepatrí medzi alergény. Bavlnené textílie sú pre alergikov najvhodnejším materiálom. Ešte bude pár rokov trvať, než sa objaví materiál, ktorý bude schopný vďaka svojim vlastnostiam bavlnu nahradiť.
Na internete som našla povlaky z nanovlákien, ktoré majú otvory medzi vláknami iba 80 nanometrov (0,8 mikrometrov). Znamená to, že sú výrazne účinnejšie proti roztočom než vami ponúkané tkané povlaky, ktoré majú otvory 6 mikrometrov, tzn. 6000 nanometrov, čo je o veľa viac?

Hoci rozdiel vo veľkosti týchto otvorov sa zdá byť obrovský, na filtračné účinnosť povlakov má zanedbateľný vplyv. Zvyčajná veľkosť roztočových alergénov totiž začína na 10 mikrometroch čiže 10 000 nanometroch. Menších čiastočiek sa v posteli vyskytuje veľmi málo, preto „jemnejšie sito“ nie je potreba a môže viesť k horšej priedušnosti látky. Tkané povlaky s otvormi s veľkosťou okolo 6 mikrometrov teda ponúkajú úplne dostatočnú účinnosť.

Píšete, že poťahy ProtecSom sa majú prať dvakrát do roka. Dajú sa prať aj častejšie, napr. keď sú prepotené?
Samozrejme, povlaky ProtecSom vydržia minimálne 100 vypraní bez toho, aby sa akokoľvek narušila ich funkcia. Občasné mimoriadne vypranie teda nebude problém. Odporúčanie prať ich dvakrát ročne uvádzame z toho dôvodu, aby si zákazníci nemysleli, že sa tieto povlaky perú rovnako často ako bežná posteľná bielizeň. Povlaky sú schované pod posteľnou bielizňou, takže väčšina ľudí sa o nich nemusí niekoľko mesiacov vôbec starať.
Prečo už nepredávate povlaky značky Pulmanova?
Povlaky Pulmanova patria k staršej, tzv. laminátovej generácii protiroztočových povlakov, na ktorých je na textílii navarená plastová membrána. Táto technológia je už niekoľko rokov prekonaná, vytlačili ju dnešné mikrovláknové povlaky (ProtecSom, Pristine), ktoré majú lepšie úžitkové vlastnosti a dlhšiu životnosť.
Prečo vaše poťahy odporúčate deťom s atopickým ekzémom? Ekzém je z roztočov?
Malý atopik by sa mal vyhýbať vysokým dávkam alergénov – jednak aby sa jeho stav nezhoršoval, jednak ako prevencia budúcich alergií (je náchylný na vznik precitlivenosti na rôzne alergény). A roztoče bohužiaľ produkujú veľmi silné alergény. Preto je vhodné týchto pacientov chrániť používaním protiroztočových povlaky, zvlášť ak v ich lôžku majú roztoče ideálne podmienky (staré matrace, vysoká vlhkosť a teplota a pod.).
Som sama s deťmi a nemám akurát na rozhadzovanie. Je nutné kupovať celú súpravu?
Čím viac súčastí lôžka bude ošetrených protiroztočovými povlakmi, tým samozrejme lepšie. Ľuďom, ktorí si nemôžu celú súpravu dovoliť, odporúčame, aby v prvom rade obliekli matrac, ktorý sa najhoršie udržuje bez roztočov. Potom vankúš, ktorý je v priamom kontakte s dýchacími cestami, a nakoniec prikrývku.
Sú povlaky proti roztočom neičím napustené?

Tie bavlnené nie sú určite. Protiroztočové povlaky fungujú bezchemickou, mechanickou cestou. Môžete si ich predstaviť ako jemný filter, ktorý k vám neprepustí mikroskopické alergény vyskytujúce sa vnútri matracov a perín. Niektoré polyesterové povlaky ale môžu byť ošetrené chemickou úpravou zamedzujúcou rastu baktérií a plesní.

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
 • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred 13 dňami
 • Spoľahlivosť, ochota
 • Milé dámy na zakznickom centre
 • Tovar ktorý nebol skladom, dodali neskôr (bez nutnosti platiť 2x poštovné)
Overený zákazník pred 27 dňami
 • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 29 dňami