Prevažujúce alergény
- trávy lipnicovité, borovicovité, gaštan, pajaseň, baza, lipa, pŕhľavovité, štiav, skorocel, mrlíkovité, astrovité, mrkvovité
- spóry húb – Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium, Helminthosporium, Polythrincium
Aktuálny stav
V aktuálnom dvadsiatomsiedmom kalendárnom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ pŕhľavovitých a peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Aj v tomto období horúčavy a pretrvávajúca občasná búrková činnosť lokálne prispievali k nižším koncentráciám peľu a spór v ovzduší. Výkyvy počasia spôsobovali regionálne rozdiely v množstve peľu v ovzduší pričom najnižšie celkové denné hladiny peľu opakovane zachytili monitorovacie stanice v Košiciach, Trnave a Bratislave. Peľ tráv dosahoval na väčšine územia alergiologicky významné denné koncentrácie. Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Žiline 370 peľových zŕn v m³ vzduchu, v Nitre 80 a v Banskej Bystrici 60 peľových zŕn v m³ vzduchu. Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Žiline 276 a v Banskej Bystrici 127 peľových zŕn v m³ vzduchu.
Peľové spektrum dopĺňal v nižších koncentráciách peľ drevín z čeľade borovicovitých, peľ gaštanu, pajaseňa , bazy a lipy. Z bylín to bol peľ astrovitých, mrlíkovitých, mrkvovitých, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium , mierne stúpli aj denné koncentrácie Alternárie.
Predpoveď na 27. týždeň
V ovzduší bude naďalej dominovať peľ tráv z čeľade lipnicovitých – najsilnejšieho alergénu skorého leta, ktoré v chladnejších oblastiach Slovenska prechádzajú druhým kvitnutím. Denné hladiny peľu drevín dosahujú len nízke denné hladiny. Dominanciu nadobudol peľ tráv a bylín. Predpokladáme, že na väčšine územia stúpnu denné hladiny peľu tráv z čeľade lipnicovitých, peľu pŕhľavovitých a ostatných bylín. Vplyvom výkyvov počasia a búrkovej činnosti očakávame značné regionálne rozdiely v kvantite peľu a spór v ovzduší.
Zdroj: RNDr. Janka Lafférsová, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici
Správa je spracovaná na základe výsledkov monitorovacej stanice peľovej informačnej služby RÚVZ BB, RÚVZ NR, RÚVZ KE, RÚVZ TT, RÚVZ ZA a ÚVZ SR BA.
Naše tipy
-
Praktické informácie pre boj s peľom nájdete v článku Ako sa vyhnúť peľom doma aj vonku.
-
Priebeh peľovej sezóny vrátane peľového kalendára je popísaný v článku Peľová sezóna.
-
Filtračné masky (respirátory) FFP2 znižujú tiež expozíciu peľovým alergénom v ovzduší, a môžu tak zmierňovať problémy peľových alergikov.
-
Peľové spravodajstvo pre jednotlivé krajiny Európy nájdete na Polleninfo.org.
Ako funguje peľové spravodajstvo a prečo je pre peľového alergika dôležité
Aktuálny výskyt rôznych peľov v ovzduší môžeme počas peľovej sezóny sledovať vďaka peľovej informačnej službe Úradu verejného zdravotníctva. Každý týždeň sú zverejňované aktuálny stav a predpoveď na najbližšie obdobie.
Koncentráciu peľov v ovzduší meria 8 peľových staníc rozosiatych po Slovensku. Každý rastlinný druh má iný tvar a veľkosť peľového zrna, čo sa využíva pri určovaní zachytených peľov.
Pre peľového alergika však nie je až taký dôležitý tvar peľového zrnka, ale jeho množstvo. V priemere totiž stačí 10–20 peľových zŕn na 1m³, aby sa spustila alergická reakcia.