Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako správne vybrať inhalátor

Pred výberom elektrického inhalátora si musíme ujasniť, na aký účel budeme prístroj prevažne používať:

Na krátkodobú prevenciu alebo liečbu bežných ochorení dýchacích ciest (nádcha, kašeľ a pod.) sú vhodné všetky inhalátory v našej ponuke.

Na dlhodobú liečbu astmy a iných vážnejších ochorení je vhodné vyberať dôkladne. Zameriavame sa najmä na veľkosť čiastočiek rozprášeného liečiva (pozrite nižšie) a taktiež na funkcie, ktoré pomáhajú dostať čo najviac liečiva do dýchacích ciest bez zbytočného plytvania.
Chcete si dobre vybrať? S výberom inhalátora vám odborne poradíme.
1

Rozprašovací výkon inhalátora

Základným parametrom, ktorý by mal zaujímať všetkých používateľov, je rýchlosť, akou dokáže inhalátor premieňať liečebný roztok na dýchateľnú hmlovinu. Udáva sa obvykle v mililitroch za minútu. Čím vyššia je táto hodnota, tým rýchlejšie dopraví inhalátor liečebnú tekutinu do dýchacích ciest používateľa a tým menej času bude potrebného na jedno liečebné sedenie.
2

Veľkosť čiastočiek

Všeobecne platí, že do najmenších zákutí dýchacích ciest preniknú skôr menšie čiastočky hmloviny. To je dôležité najmä pre liečbu astmy a iných prieduškových ochorení. Všetky ultrazvukové a kompresorové inhalátory v našom sortimente sú schopné produkovať dostatok častíc menších než 5 mikrometrov, a sú teda vhodné na liečbu prieduškovej astmy. Väčšie častice (okolo 10 μm) zase dobre ošetrujú nos, nosohltan a široké časti dolných ciest dýchacích.

Kvapôčky vytvorené v jednom okamihu inhalátorom majú rôznu veľkosť. Výrobcovia obvykle uvádzajú konkrétnu dosiahnuteľnú veľkosť častíc, a to buď ako minimálnu možnú hodnotu (napr. „< 5 μm“), alebo ako rozmedzie hodnôt (napr. „1 až 10 μm“).

Často sa taktiež objavuje údaj o strednej veľkosti častíc, ktorý je možné chápať ako akúsi najbežnejšiu (prevládajúcu) veľkosť vytváraných kvapôčok. Na niektorých prístrojoch môže byť tento údaj označený anglickou skratkou MMAD (mass median aerodynamic diameter). Udáva sa zároveň v mikrometroch. Z liečebného hľadiska je ideálna stredná veľkosť častíc 1 – 6 μm.
3

Užitočné funkcie navyše

 • Regulácia prietoku vzduchu. Veľa prístrojov umožňuje používateľovi nastaviť si vyhovujúci tlak vychádzajúceho vzduchu s hmlovinou.
 • Možnosť nastavenia veľkosti častíc. Objavuje sa skôr výnimočne a umožňuje cielenú liečbu konkrétnej časti dýchacej sústavy.
4

Technológie – ultrazvuk, kompresor, para

To, aký princíp inhalátor používa na tvorbu hmloviny, nie je až na výnimky z hľadiska zdravotného účinku prístroja zásadné. Rozdiely, ktoré medzi jednotlivými technológiami sú, sa týkajú skôr bežných používateľských vlastností (spotreba elektriny, hlučnosť a pod.):
 • Ultrazvukové inhalátory. Ultrazvukový vysokofrekvenčný oscilátor rozbíja liečebnú tekutinu na mikroskopické kvapky, tzv. hmlovinu. Prúdenie vzduchu zaisťuje malý ventilátor. Najmodernejšia technológia. V hmlovine obvykle vysoký podiel malých častíc. Veľmi tichý chod a veľmi nízka spotreba elektriny. Do základne prístroja je obvykle potrebné naliať trochu vody.
 • Kompresorové (dýzové) inhalátory. Kompresor vytvára prúd vzduchu, ktorý rozprašuje liečebnú tekutinu prechádzajúcu dýzou a ženie ju von z prístroja. Sú hlučnejšie než ostatné typy a obvykle majú vyšší príkon než ostatné dva typy. V hmlovine obvykle vysoký podiel väčších častíc.
 • Membránové (mesh) inhalátory: Špeciálny typ ultrazvukovej technológie. Aerosól sa vytvára pomocou kmitajúcej dierovanej membrány. Znižuje spotrebu farmaka a zvyšuje jeho využiteľnosť. Výhodou je menší rozmer (vhodné na cestovanie). Inhalátor je možné nakláňať, takže sú vhodné aj na inhaláciu v ľahu (podmienkou je zaplavenie membrány liečivom). Na rozdiel od bežných ultrazvukových inhalátorov nevyžadujú dolievanie vody. Vytvárajú veľmi hustú jemnú hmlovinu. Zo všetkých technológií dosahujú najvyššiu účinnosť pre podávanie liečiv proti kašľu a astme.
 • Parné inhalátory. Najstaršie, najjednoduchšie a najlacnejšie technológie. Obsahujú vykurovacie teliesko, z ktorého sa po ponorení do vody uvoľňuje teplá para. Veľmi obmedzené možnosti inhalácie liečiv a minerálnych vôd! Plní skôr funkciu „tvárovej sauny“ schopnej čistiť a hydratovať pleť. Vyššia spotreba elektrickej energie než ultrazvukové typy, niekedy aj vyššia než kompresorové.

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi inhalátorom a nebulizátorom?
„Nebulizátor“ alebo taktiež „nebulizér“ je odborné pomenovanie používané pre prístrojové inhalátory. „Nebulizovať“ znamená „rozprašovať“ – elektrické inhalátory skutočne liečebnú tekutinu rozprašujú. Inhalácii pomocou takého prístroja sa potom niekedy hovorí „nebulizácia“.
Môžem do inhalovaného roztoku pridávať éterické oleje?
Radšej to nerobte. Jednak niektoré typy inhalátorov sa môžu olejom poškodiť, jednak esencie môžu dráždiť dýchacie cesty astmatikov (privodiť záchvat) aj malých detí.
Musí sa pre inhalácie používať iba Vincentka alebo môžeme používať aj inú minerálku, prípadne vodu z vodovodu?
Vincentka je obľúbená hlavne pre svoj osvedčený liečivý účinok, ale ako náhradné riešenie vám poslúži iná čistá minerálna voda (najlepšie alkalické kyselky ako Bílinská kyselka, ale je možné použiť aj iné), fyziologický roztok (je možné kúpiť v lekárni), prípadne aj podomácky vyrobená slaná voda (9 gramov kuchynskej soli rozpustenej v 1 litri obyčajnej vody). Voda z vodovodu ani destilovaná voda nie je pre dýchacie cesty vhodná.
Na čo nám bude inhalátor, keď už máme zvlhčovač vzduchu?
Tieto dva prístroja majú iba málo spoločného, aj keď môžu používať podobnú technológiu. Zatiaľ čo zvlhčovač sa používa iba ako riešenie príliš suchého vzduchu v miestnosti, inhalátor slúži niekedy aj celoročne ako príjemný spôsob dávkovania liekov a ako prevencia respiračných chorôb. Ak doma mávate suchý vzduch a zároveň niekto z rodiny má ťažkosti s dýchacími cestami (astma, časté infekcie a pod.), je určite vhodné mať k dispozícii oba prístroje.
Od našej alergiologičky sme na astmu dostali taký ten ručný inhalátor – „fúkadlo“. Mali by sme používať ešte aj elektrický inhalátor?
Väčšina elektrických inhalátorov funguje účinnejšie než ručné typy. Liek sa vďaka nim dostane hlbšie do dýchacích ciest. Navyše môžu tieto prístroje používať aj ďalší členovia rodiny na inhaláciu minerálnej vody. V prípade, že liek, ktorý vám lekárka na astmu predpísala, je možné používať aj prostredníctvom elektrického inhalátora, potom môžete tento prístroj využívať ako hlavný spôsob dávkovania lieku a ručný dávkovač si nechať do zálohy (napr. na cesty). Odporúčame teda konzultáciu s vašou lekárkou.
Počula som, že na inhalátory prispieva zdravotná poisťovňa. Je to pravda? Ako mám postupovať, aby nám prístroj preplatila?
Áno, týka sa to najmä liečby astmy. Každá poisťovňa však môže mať trochu iné podmienky. Postup je zhruba nasledujúci:
 1. 1. Ak vám lekár inhalátor odporúča, predpíše vám konkrétny model (výber je obmedzený) a vypíše vám poukaz pre poisťovňu.
 • 2. Revízny lekár poisťovne vašu žiadosť posúdi, a ak ju odobrí ako odôvodnenú, poisťovňa vám poukaz schváli a vy si na jeho základe inhalátor objednáte u predajcu, ktorý má s vašou poisťovňou zmluvu.
 • </ol> O podrobnostiach sa, prosím, informujte vo svojej zdravotnej poisťovni. Ak prístroj naozaj potrebujete, určite sa doň vyplatí investovať bez ohľadu na ochotu vašej poisťovne.

  Overené našimi zákazníkmi

  Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

  Heureka recenze
  • Komunikacia s obchodom veĺmi dobra, aj po potvrdení objednavky, doplnili do objednavky ďalši tovar. ;)
  Overený zákazník pred 15 dňami
  „Bezproblémový obchod“
  Overený zákazník pred 29 dňami
  „Skúsenosti s týmto obchodom nemám, ale som spokojný. Tovar mi bol doručený skoro a v poriadku. Odporúčam....“
  Overený zákazník pred mesiacom