Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Intolerancia na bielkovinu kravského mlieka (IgG, IgA) a opätovné zavádzanie mliečnych výrobkov do jedálnička

Dobrý deň, 5 ročnému synovi bola pred rokom zistená intolerancia/alergia na bielkovinu kravského mlieka (anti milk IGG > 100 a IGA 15,20) Rok drží eliminačnú diétu, všetko mliečne sme nahradili rastlinnými alternatívami, do škôlky mu varím vlastné jedlo, čítame každú etiketu. Po roku sme boli na kontrole u alergologičky, ktorá nám odporučila skúsiť postupne zavádzať mliečne potraviny do stravy - tvrdý syr, kyslú smotanu, acidofilné mlieko... Kontrolné testy neboli vykonané, preto nevieme či nastalo zlepšenie alebo nie. Syn nemal ťažkosti s trávením, vyrážkami a pod. Intoleranciu bola zistená na základe častej chorobnosti a zahlieneniu. Prosím o Váš názor, či môžeme naozaj zavádzať mliečne produkty do stravy, keď nevieme aktuálne výsledky. Ako odsledujem, či zavedené mliečne produkty toleruje/netoleruje, keď nemá viditeľné príznaky. Ďakujem pekne za Váš čas.

Petra

Odpoveď

Dobrý den, Petro,

obávám se, že vámi zmiňované testy protilátek IgG a IgA nemají žádnou vypovídací hodnotu ve vztahu k přecitlivělosti na kravské mléko. Jedná se o velmi rozšířenou formu klamání pacientů. Podrobněji ji popisujeme například v dotazu Interpretace krevních testů IgG, IgA a IgM na kravské mléko na našich českých stránkách.

Pokud držíte bezmléčnou dietu pouze na základě výsledku těchto testů, pak ji držíte zbytečně. Zvlášť pokud sama píšete, že syn neměl žádné trávicí potíže. Častá nemocnost a zahlenění jsou u takto malých dětí zcela běžné a obvykle nesouvisejí s žádnou potravinovou alergií ani intolerancí. 

Tím pádem nevidím žádnou překážku v zavádění jakýchkoli mléčných výrobků do stravy vašeho syna. Pokud by tyto potraviny syn nesnášel, objevily by se právě zejména trávicí obtíže – bolesti břicha, silné nadýmání, průjmy apod. Při troše štěstí bude syn snášet i laktózu, od které si jeho tělo za ten rok pravděpodobně odvyklo.

Držíme vám palce,
Michal, PreAlergikov.sk

Súvisiace otázky v poradni

Ako zistiť alergiu na mlieko u dieťaťa s atopickým ekzémom a kedy nasadiť hydrolyzáty
Alergia na citrón – vadí aj kyselina citrónová?
Alergia na kasein a súvislosť s proteínovými doplnkami
Alergia na laktozu a na kalafunu, parabeny a lanolin

Súvisiace články

Bezlepková diéta nie je len pre celiatikov
Skrížené alergie medzi potravinami, peľom a ďalšími alergénmi

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Doplnky stravy

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
  • Spoľahlivosť, ochota
  • Milé dámy na zakznickom centre
  • Tovar ktorý nebol skladom, dodali neskôr (bez nutnosti platiť 2x poštovné)
Overený zákazník pred 2 dňami
  • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 4 dňami
„Som veľmi spokojná, rýchle vybavenie objednávky a myslím, že aj vyber produktov je široký“
Overený zákazník pred 14 dňami