Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Rozdiel medzi mliečnou bielkovinou a baktériami mliečneho kvasenia

Dobrý deň. Od narodenia trpím alergiou na bielkovinu kravského mlieka(silný atopický ekzém, kontaktná alergia s akýmkoľvek výrobkom obsahujúcim mlieko,slzenie, kýchanie, opuch úst, hnačky...) V období chorôb, pri ktorých som prinútená užívať ATB, mi býva odporúčané užívať probiotiká. A v tom je problém. Lekárnici sa nevedia zhodnúť v názore, či môžem probiotiká užívať alebo nie, keďže všetky probiotiká sú vyrábané z baktérií mliečneho kvasenia. Môžem poprosiť o vysvetlenie aký je rozdiel medzi bielkovinou kr. mlieka a baktériami mliečneho kvasenia? Majú na organizmus alergika rovnaký alergizujúci vplyv aj probiotiká teda baktérie mliečneho kvasenia ako bielkovina kravského mlieka? Ktoré probiotiká môžem pri alergii na BKM užívať? Samozrejme viem, že tie ktoré neobsahujú laktózu, ale môj problém nie je v laktóze- mliečnom cukre, ale bielkovine krav.mlieka. Túto otázku mi nevie nikto zodpovedať. Potrebujem si chrániť črevnú flóru, nakoľko vždy mám po užívaní ATB problém s kandidou, ale zároveň by som si nerada zhoršila moje zdrav.problémy užívaním probiotík. Ďakujem. Jana

Jana

Odpoveď

Dobrý den, Jano,

mléčné bakterie a mléčné bílkoviny jsou dvě nezávislé složky mléka. Samotné bakterie mléčného kvašení (= probiotické bakterie) neobsahují žádnou mléčnou bílkovinu, to znamená, že Vám nezpůsobí alergickou reakci.

Při silné alergii na mléčnou bílkovinu je potřeba vybírat taková probiotika, která byla vyrobena bez přítomnosti mléka (laboratorně vypěstovaná), a tím pádem žádné alergeny neobsahují. Takových je na trhu většina. Je velmi pravděpodobné, že ta probiotika, která neobsahují laktózu, jsou zároveň bez jakýchkoliv jiných mléčných složek.

Je samozřejmě nutné přečíst si před nákupem složení. Probiotika patří mezi potraviny, a tak u nich musí být uvedena případná přítomnost mléka jako jednoho z nejčastějších alergenů. Osobně mohu doporučit výrobky jako APO-Lactobacillus 10+, Biopron Forte, Synbio nebo Probiofix Imu.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz

Súvisiace otázky v poradni

Ako zistiť alergiu na mlieko u dieťaťa s atopickým ekzémom a kedy nasadiť hydrolyzáty
Alergia na citrón – vadí aj kyselina citrónová?
Alergia na kasein a súvislosť s proteínovými doplnkami
Alergia na laktozu a na kalafunu, parabeny a lanolin

Súvisiace články

Bezlepková diéta nie je len pre celiatikov
Skrížené alergie medzi potravinami, peľom a ďalšími alergénmi

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Doplnky stravy

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
  • Spoľahlivosť, ochota
  • Milé dámy na zakznickom centre
  • Tovar ktorý nebol skladom, dodali neskôr (bez nutnosti platiť 2x poštovné)
Overený zákazník včera
  • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 4 dňami
„Som veľmi spokojná, rýchle vybavenie objednávky a myslím, že aj vyber produktov je široký“
Overený zákazník pred 13 dňami