Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Kŕče v bruchu a hnačky po domácej strave

Dobrý deň! Keď sa stravujem podľa jedálnička tzv. sacharidové vlny, jem len dusenú kuracinu, dusené ryby, vajíčka, ryžu, ovsené vločky, cestoviny, dusenú zeleninu nemám žiadne problémy, keď sa vrátim k bežnému stravovaniu domáca varená strava, strava v reštavráciách, žiadne fast-foody, nejem vyprážané ani sladké ani bravčové, za niekoľko hodín začnem mať kŕče v bruchu, pichanie do brucha a neskôr prudké hnačky počas celého dňa a silné nadúvanie to trvá dlhodobo. Nemám žiadne kožné alergické príznaky ani dýchacie problémy. Môže ísť o alergiu na nejkú potravinu, alebo to nieje nič dôležité? Čo by som mal robiť aby som týmto problémom predišiel keďže sacharidové vlny sú dosť finančne náročné aby som ich držal dlhodobo alebo s kým sa poradiť o tomto probléme? Ďakujem.

Dušan Mervic

Odpoveď

Dobrý den, pane Mervici,

křeče v břiše, nadýmání a průjmy opravdu často souvisejí s přecitlivělostí na potraviny. Tato přecitlivělost může, ale nemusí být alergického původu. Může jít například o nedostatek nějakého trávicího enzymu v těle.

Doporučujeme Vám tento postup:

1. Vytvořte si takový diagnostický kalendář. Po dobu zhruba dvou týdnů si zapisujte si všechno, co jíte a pijete. Čím podrobněji tím lépe. Také si evidujte, kdy se dostavily problémy a jaké.

2. S tímto dokumentem pak seznamte svého lékaře. Pokud bude evidentní, že Vaše potíže souvisejí s jídlem, lékař Vám pak může doporučit další vyšetření u specialisty - alergologie nebo gastroenterologie.

Další možností je držet vylučovací dietu a pozorovat změny příznaků. Např. týden bez mléka a mléčných produktů, týden bez vajec, týden bez lepku atd. Ale to byste musel být hodně trpělivý a dobře znát složení všech potravin, které konzumujete.

Držíme Vám palce!

Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Súvisiace otázky v poradni

Ako zistiť alergiu na mlieko u dieťaťa s atopickým ekzémom a kedy nasadiť hydrolyzáty
Alergia na citrón – vadí aj kyselina citrónová?
Alergia na kasein a súvislosť s proteínovými doplnkami
Alergia na laktozu a na kalafunu, parabeny a lanolin

Súvisiace články

Bezlepková diéta nie je len pre celiatikov
Skrížené alergie medzi potravinami, peľom a ďalšími alergénmi

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Doplnky stravy

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
„Som veľmi spokojná, rýchle vybavenie objednávky a myslím, že aj vyber produktov je široký“
Overený zákazník pred 8 dňami
„Spokojnosť“
Overený zákazník pred 8 dňami
„100% spokojnosť“
Overený zákazník pred 20 dňami