Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Alergia na sóju a ďalšie potraviny - čo môžem jesť

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: bola mi zistená alegia - 3.stupeň - sója 2.stupeň - orechy 1. stupeň - zelér, raž, mlieko, marhuľa, treska No však čo mám jesť mi povedané nebolo - iba že sa mám úplne hlavne vyvarovať sóje a orechom..........chcela som vedieť, či potraviny v 1. stupni môžem jesť - napríklad ak keksy obsahujú sušené mlieko- či ich môžem...alebo potraviny so stopami potravín 1. stupňa. Mám tráviace ťažkosti, bolenie žalúdka, problémy s nádychom, ktorý ma dosť obmedzuje, časté grganie s úľavou ale aj nie, záhu, jemné krupicové vyrážky ale aj bolestivé veľké na tvári a sem tam aj na chrbte.... boli mi predpísané lieky NALCROM...čaká ma znova gastroenterologická ambulancia..... Som už trocha zúfalá, pretože ťažkosti mám od novembra 2011. Vopred ďakujem.

Lenka

Odpoveď

Dobrý den,

výsledky krevních testů jsou jen jedna část do výsledné diagnostiky alergických onemocnění. Postup při léčbě či prevenci alergických onemocnění se tedy neřídí jen výsledky testů, ale hlavně příznaky, projevy onemocnění. Nezáleží tedy, na co byla alergie zjištěna při testech, ale na tom, zda se při konzumaci konkrétní potraviny potíže projevují.

Máte-li po konzumaci určité potraviny svědění na sliznicích dutiny ústní, křeče břicha či jiné projevy alergického onemocnění zažívacího ústrojí, pak tuto potravinu vynechte. Pokud při konzumaci potraviny, která v testech vyšla pozitivně, nemáte projevy alergie, pak tuto potravinu můžete jíst i nadále.

U některých potravinových alergií platí, že tepelná úprava alergenicitu ničí (hlavně u tzv. zkřížené alergie), upozorňuji ale, že konkrétně pro celer a ořechy toto pravidlo neplatí. Nalcrom je lék užívaný při potravinové alergii a může Vám pomoci, je třeba jej ale užívat pravidelně a dlouhodobě.

S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Súvisiace otázky v poradni

Ako zistiť alergiu na mlieko u dieťaťa s atopickým ekzémom a kedy nasadiť hydrolyzáty
Alergia na citrón – vadí aj kyselina citrónová?
Alergia na kasein a súvislosť s proteínovými doplnkami
Alergia na laktozu a na kalafunu, parabeny a lanolin

Súvisiace články

Bezlepková diéta nie je len pre celiatikov
Skrížená alergia

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Doplnky stravy

Overené našimi zákazníkmi

96 % zákazníkov odporúča náš obchod z 1104 recenzií

Zobraziť všetky hodnotenia
„rýchle a bezproblémové doručenie tovaru“
Overený zákazník pred 16 dňami
  • rychle vybavenie
  • moznost osobneho odberu
Overený zákazník pred 2 mesiacmi
  • Rýchle dodanie tovaru
Overený zákazník pred 2 mesiacmi