E-shop > Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu zlepšujú dýchanie vo vykurovacej sezóne

Zvlhčovač vzduchu je dôležitý najmä vo vykurovacej sezóne, kedy vlhkosť vzduchu výrazne klesá. Zvlhčovače vzduchu uľahčujú dýchanie, predchádzajú zvýšenej chorobnosti. Poradíme vám správne vybrať.

Prečo používať zvlhčovač vzduchu?

U väčšiny ľudí spôsobuje... viac informácií

Zvlhčovač vzduchu je dôležitý najmä vo vykurovacej sezóne, kedy vlhkosť vzduchu výrazne klesá. Zvlhčovače vzduchu uľahčujú dýchanie, predchádzajú zvýšenej chorobnosti. Poradíme vám správne vybrať.

Prečo používať zvlhčovač vzduchu?

U väčšiny ľudí spôsobuje nízka vlhkosť vysúšanie slizníc dýchacích ciest, ktoré vedie k ich podráždeniu a taktiež zvyšuje pravdepodobnosť infekcie alebo alergickej reakcie (vrátane astmatického záchvatu). Vysušená nosná sliznica nie je schopná dostatočne zachycovať vírusy, baktérie a alergény alebo prachové čiastočky. Tie potom ľahšie prenikajú hlboko do dýchacích ciest.

Tento stav vyčerpáva imunitný systém a môže spôsobovať celkovú únavu. Často taktiež dochádza k vysúšaniu pokožky (riziko pre ekzematikov a psoriatikov!) a praskanie pier. Ťažkosti sa obvykle dostavia do niekoľkých dní po tom, čo sa vzduch v miestnosti vysuší.

Ako používať zvlhčovač vzduchu

  • Zvlhčovač vzduchu by mal byť v prevádzke v uzavretej miestnosti, aby vytvorená vlhkosť oknom alebo dvermi neunikala. Mal by byť umiestnený na zemi alebo blízko nej.
  • Vlhkosť vzduchu by sme sa mali snažiť udržiavať na hodnote okolo 50 %. Nie všetky zvlhčovače za nás počas prevádzky vlhkosť strážia. Tá by počas zvlhčovania nemala dlhodobo (t. j. viac než niekoľko hodín) a opakovane prekračovať odporúčanú maximálnu hodnotu 60 %.

Na akom princípe pracujú zvlhčovače vzduchu

  • Zvlhčovače vzduchu parné – s teplým odparovaním. Obsahujú vykurovacie teleso, z ktorého sa po ponorení do vody uvoľňuje para. Tá je väčšinou teplá, a tak tento typ zvlhčovača mierne zahrieva vzduch v miestnosti.
  • Zvlhčovače vzduchu parné – so studeným odparovaním. Vo zvlhčovači je umiestnené doskovité teleso, ktoré do seba ako knôt nasáva vodu z nádržky. Pomocou ventilátora sa voda z telesa odparuje a v podobe studenej pary sa uvoľňuje do vzduchu. Druhá možnosť, ako vzniká studená para, je pomocou rotujúceho kotúča, ktorý rozprašuje vodu na jemné kvapky. Tie sú opäť ventilátorom rozháňané do miestnosti.
  • Zvlhčovače vzduchu ultrazvukové. Ultrazvukový vysokofrekvenčný oscilátor rozbíja vodu na mikroskopické kvapky, tzv. hmlovinu. Pomocou ventilátora je vytlačovaná do vzduchu, kde sa mení na vodnú paru.

Každá z týchto technológií má svoje klady a zápory, väčšinou nie je podstatné to, akým spôsobom je vlhkosť vytváraná. Rozhodujúce sú iné parametre, ktoré sú podrobnejšie popísané v nákupnom rad­covi.

skryť informácie
Nákupný radca
Ako vybrať vhodný produkt v kategórii zvlhčovače vzduchu? viac
Lekár odporúča
Názor lekára na zvlhčovače vzduchu viac

Dýchacie cesty človeka musia byť stále vlhké, aby boli schopné včas zachytávať alergény, baktérie a ďalšie škodlivé nečistoty pohybujúce sa vo vzduchu. Reč je najmä o nose, ktorým vdychujeme väčšinu vzduchu. Ak nosná sliznica vysychá vplyvom suchého vzduchu v miestnosti, zle plní svoju filtračnú funkciu a prepúšťa nečistoty hlbšie do dýchacích ciest, dokonca až do pľúc. Výsledkom môžu byť suchý dráždivý kašeľ, chronický zápal priedušiek, zhoršenie astmy, chronická nádcha, zápaly nosohltanu alebo hrtanu alebo škriabanie v krku po prebudení. Aby naše dýchacie cesty správne fungovali, mali by dýchať vzduch s vlhkosťou zhruba 50 %. V niektorých domácnostiach vo vykurovacom období však klesá až k 20 percentám. Najefektívnejším riešením je zvyšovanie vzdušnej vlhkosti pomocou zvlhčovača. MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

 
 
Radenie podľa:

Príslušenstvo – Zvlhčovače vzduchu