Ako vybrať správny zvlhčovač vzduchu
Mali by sme mať jasno v tom, či nám stačí jednoduchý a lacnejší model, alebo sme náročnejší a chceme, aby zvlhčovač sám sledoval a reguloval vlhkosť v miestnosti podľa našich predstáv, prípadne ponúkal ďalšie funkcie. Tu sú najdôležitejšie kritériá:
Spôsob regulácie vlhkosti
Manuálne zvlhčovače vzduchu
Nie sú schopné sledovať vlhkosť vzduchu v miestnosti, o to sa musíme postarať sami. Potrebujeme mať doma vlhkomer, aby sme mohli vlhkosť sledovať a podľa toho prístroj ručne zapínať alebo vypínať. Dozor nad prístrojom je dôležitý preto, aby nedochádzalo k prevlhčovaniu vzduchu.Zvlhčovače s automatickou reguláciou vlhkosti
Zvlhčovače vybavené hygrostatom (humidistatom) merajú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Je možné pri nich nastaviť požadovanú cieľovú vlhkosť. Zvlhčovač sa potom automaticky zapína a vypína tak, aby predvolenú vlhkosť udržoval. Dnes už sú viac-menej štandardom.Zvlhčovací výkon
Potrebný výkon zvlhčovača je možné približne určiť podľa veľkosti miestnosti:
Plocha podlahy pri výške stropu 2,5 m | Potrebný zvlhčovací výkon |
malé miestnosti do 15 m2 (spálne, detské izby a pod.) |
min. 200 ml/h |
stredné miestnosti do 30 m2 (obývacie izby) |
min. 350 ml/h |
veľké miestnosti do 70 m2 (obývacie izby s kuchynským kútom) |
min. 550 ml/h |
veľmi veľké miestnosti nad 70 m2 (veľké obytné alebo pracovné priestory) |
min. 700 ml/h |
Tabuľka zohľadňuje aj priebežný únik zvlhčeného vzduchu, ktorý býva najväčší pri menších miestnostiach. Uvedené hodnoty výkonu platia pre izbovú teplotu okolo 20 °C.
Vždy je istejšie obstarať model s vyšším zvlhčovacím výkonom ‒ nástup účinku bude rýchlejší a prístroj nebude musieť zvlhčovať nepretržite.
Väčšina výrobcov uvádza maximálnu veľkosť miestnosti, na ktorú zvlhčovač vystačí. Ide však iba o kvalifikovaný odhad, podľa ktorého nie je možné zvlhčovače objektívne porovnávať, pretože každý výrobca môže mať inú metódu výpočtu tohto údaja. Navyše nimi uvádzané veľkosti miestnosti bývajú na hornej hranici možností prístroja.
Princíp zvlhčovania
a) Ultrazvukové zvlhčovače
Ultrazvukový oscilátor rozbíja vodu na mikrokvapôčky a tvorí tzv. hmlovinu (studenú „paru“), ktorá vychádza komínom zvlhčovača.➕ rýchly nástup účinku a konštantný zvlhčovací výkon
➕ schopnosť dosiahnuť vyššie percento vlhkosti
➕ nízka hlučnosť
➖ v prípade nesprávneho používania môže pri dlhodobom zvlhčovaní okolie prístroja navlhnúť (hmlovina nesmie prúdiť na drevený nábytok ani podlahu)
➖ pri používaní tvrdej vody sa môže do vzduchu rozprašovať vodný kameň (kvalitné modely obsahujú demineralizačnú patrónu, ktorá vodu zmäkčuje)
Do tohto typu zvlhčovačov nie je vhodná voda zmäkčená ionexom (meničom iónov, do ktorého sa pridáva soľ; často je súčasťou domácej úpravne vody).
b) Zvlhčovače vzduchu so studeným odparovaním
Diskové zvlhčovače vzduchuDiskové zvlhčovače (práčky vzduchu) obsahujú rotačné disky z plastu, ktoré sa otáčajú vo vode a tým na seba naberajú vodu. Ventilátor v prístroji vytvára prúd vzduchu, ktorý vodu odparuje a rozháňa do miestnosti. Zo zvlhčovača nevychádza para, ale rovno zvlhčený vzduch.
➕ prirodzená vlhkosť
➕ nehrozí prevlhčenie vzduchu
➕ žiadna vlhkosť sa neusadzuje okolo prístroja
➕ žiadne ďalšie náklady na filtre
➕ odstraňovanie niektorých nečistôt zo vzduchu (domáci prach, pele a pod.)
➖ so stúpajúcou vlhkosťou vzduchu klesá výkon✴
➖ vyššia obstarávacia cena
Zvlhčovače vzduchu so zvlhčovacím filtrom
Zvlhčovač obsahuje jednu alebo viac filtračných kaziet alebo valcový knôt, ktoré sú vyrobené z materiálu schopného do seba nasávať vodu. Ventilátor v prístroji vytvára prúd vzduchu, ktorý vodu odparuje a rozháňa do miestnosti. Zo zvlhčovača nevychádza para, ale rovno zvlhčený vzduch.
➕ prirodzená vlhkosť
➕ nehrozí prevlhčenie vzduchu
➕ žiadna vlhkosť sa neusadzuje okolo prístroja
➕ nízka spotreba elektriny
➖ so stúpajúcou vlhkosťou vzduchu klesá výkon✴
➖ nutnosť dokupovať filtre
✴ Čím je aktuálna vlhkosť vzduchu v miestnosti nižšia, tým väčší zvlhčovací výkon prístroj dosahuje. Zvlhčuje iba pri takej vlhkosti, ktorá umožňuje prirodzené odparovanie ďalšej vody, t. j. zhruba do 55 %. Preto nie je možné prístroje so studeným odparovaním porovnávať s ostatnými princípmi zvlhčovania iba podľa zvlhčovacieho výkonu.
c) Zvlhčovače vzduchu na princípe horúcej pary
Pomocou ohrievacieho telieska, ktoré ohrieva vodu na teplotu varu (podobne ako rýchlovarná kanvica), vytvára horúcu paru.➕ spoľahlivé ničenie prípadných baktérií vo vode
➖ niekedy vyššia hlučnosť ako pri ultrazvuku (bublanie horúcej vody)
➖ vyššia spotreba elektrickej energie
➖ horúca para vychádzajúca z prístroja (pri niektorých modeloch ošetrené ochladzovaním)
➖ pri používaní tvrdej vody náročnejšia údržba (kvalitné modely obsahujú demineralizačnú patrónu, ktorá vodu zmäkčuje)
Pri zvlhčovaní horúcou parou môže dochádzať k miernemu zvyšovaniu teploty v miestnosti.
Filter na zmäkčovanie vody
Pri väčšine modelov je potrebné túto patrónu meniť za novú – v lokalitách s mäkkou vodou aspoň raz ročne, avšak v lokalitách s veľmi tvrdou vodou po niekoľkých týždňoch zvlhčovania. Vopred by sme si mali zistiť, koľko bude stáť a ako dlho nám bude slúžiť.
Antibakteriálna ochrana vody
Pri zvlhčovačoch na princípe ultrazvuku alebo studeného odparovania je preto vhodné používať antibakteriálne pomôcky, ktoré vodu dezinfikujú a tým prípadnému množeniu baktérií predchádzajú. Najčastejšie používa ionizačná strieborná kocka alebo tyčinka.
Antibakteriálna ochrana vody
Užitočné funkcie navyše
- možnosť arómoterapie ‒ priestor na vonný olej
- nočný režim ‒ zhasnutie displeja, pri zvlhčovačoch so studeným odparovaním aj tichší chod ventilátora
- prispôsobovanie zvlhčovacieho výkonu teplote vzduchu
- ohrev hmloviny pri ultrazvukových zvlhčovačoch ‒ zvyšuje účinnosť zvlhčovania, bráni ochladzovaniu vzduchu a pri vyššej teplote ohrevu dokonca predchádza úniku prípadných baktérií z vody do vzduchu
- ionizácia vzduchu ‒ znižuje prašnosť a osviežuje vzduch
- režim samočistenia
Často kladené otázky
Aká voda sa vlastne do zvlhčovačov leje?
Väčšina výrobcov žiadny konkrétny druh vody neodporúča. Bežne sa teda zvlhčovače plnia čistou studenou vodou z kohútika. Ak u vás tečie voda tvrdá a prístroj nebude vybavený zmäkčovacím filtrom, zrejme ho budete musieť častejšie čistiť od vodného kameňa. Je taktiež možné používať vodu destilovanú, prevarenú (vychladnutú) alebo z filtračnej kanvice. I to však znamená prácu alebo výdavky navyše. Rozhodnutie je teda na používateľovi.
Voda zmäkčená domácou úpravovňou vody na báze meniča iónov (pridáva sa do neho soľ) nie je vhodná pre ultrazvukové zvlhčovače. Používanie takto upravenej vody môže viesť k tvorbe bieleho prachu počas zvlhčovania.
Ako často sa musí do zvlhčovača dopĺňať voda?
Ako dlho zvlhčovaču trvá, než zdvihne vlhkosť v miestnosti na požadovanú úroveň?
Na čo je dobrý zvlhčovač vzduchu?
Ako vybrať správny zvlhčovač vzduchu?
Kam umiestniť zvlhčovač vzduchu?
Je pravda, že diskové zvlhčovače zároveň čistia vzduch?
Na čo je na zvlhčovačoch dobrý ionizátor?
Pre koho je vhodná čistička vzduchu so zvlhčovačom?
Stačí nám pri alergii kúpiť zvlhčovač vzduchu alebo je nutná čistička?
Ako spoznať suchý vzduch v byte?
Čo spôsobuje suchý vzduch v interiéri?
Kedy je potrebné vzduch zvlhčovať?
Overené našimi zákazníkmi
Kliknutím na pečať zobrazíte všetky recenzie nášho e-shopu priamo na Heureke
- Oceňujem,že takýto obchod existuje.
- Oceňujem dostupnosť náhradných dielcov.
- špecializácia
- Spokojnosť