Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zvlhčovač alebo čistička vzduchu. Čo si vybrať?

Jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa stretávajú špecialisti portálu ProAlergiky.cz, sú: „Som alergik – mám si zaobstarať čističku, alebo zvlhčovač?“ Tu je odpoveď.
Čističiek a zvlhčovačov vzduchu je na trhu mnoho. Vyberajte starostlivo.
Čističiek a zvlhčovačov vzduchu je na trhu mnoho. Vyberajte starostlivo.

Čistička a zvlhčovač sú dva prístroje, ich spoločným cieľom je úprava vzduchu v miestnostiach. Každý z nich však rieši iný problém a plní inú funkciu.

Ak uvažujeme o zaobstaraní čističky alebo zvlhčovača, je najprv dobré zmerať si vnútornú vlhkosť. Mnoho ľudí si myslí, že to, že sa im zle dýcha, pramení zo suchého vzduchu. Nie vždy je to však pravda.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu má pomôcť dosiahnuť optimálnu vlhkosť (okolo 50 %) v miestnosti a nedopustiť, aby bola vlhkosť nižšia. Nízka vlhkosť vedie k presušovaniu slizníc a pokožky, častejšej chorobnosti, zlému spánku. Ďalšie účinky má zvlhčovač na pleť a pokožku. Tá sa tak veľmi nevysušuje a nenapína. Alergik a astmatik pociťuje vyššie opísané problémy pri suchom vzduchu ešte intenzívnejšie.

Zvlhčovače, až na výnimky, ktoré odstraňujú zo vzduchu väčšie čiastočky prachu (práčky vzduchu – nejde však o čističky vzduchu!), vzduch nečistia, iba zvlhčujú. Vďaka zvlhčovaču bude mať váš vzduch ideálnu vlhkosť, bude sa vám lepšie dýchať.

Zvlhčovač vzduchu by preto mal mať ten, kto dlhodobo nameria v miestnosti vlhkosť nižšiu ako 40 – 45 %, bez ohľadu na to, či alergikom je, alebo nie je.

Náš tip: Kým si zvlhčovač vzduchu zaobstaráte, pozrite sa na nákupného poradcu ProAlergiky. Pomôže vám s výberom.

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu je prístroj, ktorý čistí vzduch od prachu, alergénov (peľov, plesní, zvieracích alergénov) poletujúcich vo vzduchu, od zápachov, vírusov, bacilov a škodlivých plynov.

U alergikov a astmatikov by zaobstaranie čističky malo byť samozrejmosťou. Svoje miesto si však čistička nájde prakticky vo všetkých domácnostiach. Či už je to v rodine často chorého dieťaťa (vyčistiť vzduch od vírusov, bacilov, baktérií), na severe republiky, kde je zvýšená koncentrácia smogu, v oblasti, kde sa veľa práši, vo veľkých mestách, kde je vyšší výskyt škodlivých plynov alebo keď vás sused obťažuje cigaretovým dymom. S tým všetkým si čistička poradí.

Často sa rieši aj to, prečo mať vlastne čističku vzduchu a dýchať čistý vzduch, keď potom človek vyjde von, ide do čakárne k lekárovi, cestuje v MHD, je v práci a tam sa stretne s množstvom alergénov. Má to zmysel?

Náš tip: Ako vybrať správnu čističku vzduchu.

Prečo čistiť doma, keď vonku je rovnako zlý vzduchu?

Jednoducho preto, že v miestnostiach trávime množstvo času. Je pravda, že sa za celý deň stretneme s množstvom alergénov a vzdušných nečistôt. V práci, v škole, v obchode… Kde inde než doma by si malo naše telo a najmä detský organizmus odpočinúť a relaxovať?

Stále viac ľudí zvažuje nákup čističky ako preventívne opatrenie. Netrápi ich alergia alebo astma, ale radi by pre seba alebo pre svoje deti urobili niečo pre zdravie.

Čističku vzduchu teda môže mať naozaj každý. Alergik, astmatik by mal nákup brať ako samozrejmosť.

Súvisiace články

Recenzie a testy zvlhčovačov vzduchu
Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom? Zaujímavá funkcia navyše
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné riešenie

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Čističky vzduchu Zvlhčovače vzduchu

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
  • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred 12 dňami
  • Spoľahlivosť, ochota
  • Milé dámy na zakznickom centre
  • Tovar ktorý nebol skladom, dodali neskôr (bez nutnosti platiť 2x poštovné)
Overený zákazník pred 26 dňami
  • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 29 dňami