Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Kontaktná alergia na primin a sesquiterpenlakton

Dobrý deň prajem chcem sa opýtať na kontaktnú alergiu zistili mi alergiu na primin a sesquiterpenlakton zmes no vôbec neviem nič o tom zistiť. Bolo mi odporúčané aby som nepoužívala kozmetiku z rastlín alebo bylín, no ako pozerám že kozmetika pre alergikov je zložená práve na prírodnej báze. Priznaky alergie mam opuchy svrbenie pálenie a začervenanie v okolí očí a postupne to prechádza okolo nosa a pridruzilo sa aj akné je to dosť nepríjemné. Keď si dam čokoľvek z prírodného produktu okamžite ma srbi tvár.

Dušana

Odpoveď

Dobrý den, Dušano,

primin i sesquiterpenlaktony jsou skutečně látky vyskytující se v rostlinách.

  • Primin se vyskytuje v rostlinách rodu Primula, slovensky prvosienka, což je oblíbená pokojová rostlina. Přecitlivělým osobám vadí jejich chlupaté listy. V kosmetice se může vyskytovat i pod názvy methoxypentyl benzoquinone nebo goblet primrose extract.

  • Sesquiterpenlaktony jsou skupina látek pocházející z rostlin čeledí Asteraceae (slovensky astrovité) a Cichoriaceae (slovensky čakankovité). Ty zahrnují velké množství různých okrasných a léčivých kvetoucích rostlin, namátkou púpava, slnečnica, nechtík alebo chryzantéma. 

Většina kontaktních alergenů je přírodního původu, a proto je nesprávné považovat tzv. přírodní kosmetiku za vhodnější pro lidi s tímto onemocněním. Právě výtažky různých rostlin velmi často alergizují. Alergikům a atopikům naopak doporučujeme používat kosmetiku co nejčistější, tzn. s co nejméně ingrediencemi. 

Držíme vám palce,

Michal, PreAlergikov.sk

Súvisiace otázky v poradni

Alergia na laktozu a na kalafunu, parabeny a lanolin
Alergicka reakcia na farbu na vlasy
Červené fľaky po kúpaní/sprchovaní
Červené pluzgiere okolo obočia po farbení obočia

Produkty, ktoré pomáhajú

Overené našimi zákazníkmi

100 % zákazníkov odporúča náš obchod z 1049 recenzií

Zobraziť všetky hodnotenia
  • Rýchle dodanie
Overený zákazník pred 3 dňami
„Tovar bol pekne zabalený. Kvalita tovaru tiež výborná. Spĺňa účel pre moju malú dcérku, ktorá má atopiu. Som veľmi spokojná a teším sa na ďalší nákup v tomto obchode.“
Overený zákazník pred 7 dňami
  • Rýchle dodanie
Overený zákazník pred 13 dňami