Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Prevencia alergie: Ako sa pripraviť na peľovú sezónu

Pokiaľ patríte medzi peľových alergikov, pravdepodobne sa už „tešíte“ na obdobie kvitnutia práve tých svojich rastlín. I keď je vonku zatiaľ nevľúdne počasie, prvé stromy už kvitnú! Na čo by ste mali s predstihom myslieť, aby vaše ťažkosti boli tohto roku čo najmenšie? Prinášame pár dobrých rád.
Moderné ultrazvukové inhalátory sú tiché a výkonné
Moderné ultrazvukové inhalátory sú tiché a výkonné

Oprášte inhalátor na Vincentku

Peľová alergia sa u väčšiny ľudí prejavuje dýchacími ťažkosťami, najčastejšie vo forme alergickej nádchy, v horších prípadoch astmatickou dýchavičnosťou. Včasná starostlivosť o dýchacie cesty je teda základom prevencie.
Pomocou inhalácie môžete svoje dýchacie cesty natoľko posilniť, že neskorší nápor peľov budú zvládať omnoho lepšie. Na túto preventívnu inhaláciu stačí slaná voda alebo kúpeľná kyselka. Dýchacie cesty sa pri inhalácii čistia a zlepšuje sa ich obranná funkcia.

Kedy začať? Sledujte peľové spravodajstvo a inhalovať začnite najneskôr týždeň, lepšie však 14 dní pred nástupom vašich peľových alergénov. Stačí inhalovať 5 – 10 minút denne, najlepšie pred spaním. Podrobný postup nájdete v článku Ako správne inhalovať.

Náš tip: Nemáte inhalátor a chcete si nejaký zaobstarať? Prečítajte si, ako inhalátor vyberať.

Nechajte si predpísať dostatok liekov

Na zvládanie peľovej alergie, samozrejme, slúži celý rad ďalších pomôcok a prostriedkov. Čo si s predstihom nachystať?

Protialergické lieky

Nezabúdajte na to, že neliečená alergia sa môže zhoršovať. Nehrajte sa preto na hrdinov a včas si zaobstarajte dostatočnú zásobu liekov.

Najrozšírenejšie a najuniverzálnejšie sú takzvané antihistaminiká, čo sú liečivá, ktoré tlmia neprimeranú alergickú reakciu tela. Niektoré druhy sú v ponuke aj bez receptu, väčšinou ide o menšie balenie známych značiek.

No porada s alergiológom určite nie je od veci. Môže vám vyhovovať liek, ktorý vo voľnom predaji nie je. Pri predpísaní väčších balení môžete aj ušetriť.

Prípravky na starostlivosť o oči a dýchacie cesty

Pokiaľ sa u vás alergia prejavuje zápalom očných spojiviek, zaobstarajte si očné kvapky. Niektoré druhy majú aj protialergický účinok.

O nos je dobré sa starať nosovými sprejmi. Na dlhodobé používanie sú vhodné spreje na báze morskej vody, ktoré plnia hlavne oplachovaciu funkciu a sú vhodné skôr pri ľahkých ťažkostiach. Existuje, samozrejme, i celý rad liečivých sprejov, ktoré fungujú ako nosové antihistaminiká.

Čistička vzduchu

Väčšinu dňa trávi človek v budovách, kam, bohužiaľ, pele tiež prenikajú. Čistička množstvo peľových i iných alergénov v miestnosti výrazne znižuje a spolu s tým klesá i výskyt alergických reakcií. Môže sa tak dokonca znížiť spotreba liekov.

Výkonná čistička odstráni pele z miestnosti za pár minút Výkonná čistička odstráni pele z miestnosti za krátky čas

Používanie čističky sa vyplatí, aj keby to malo byť len na pár hodín denne, napríklad počas spánku. Alergická reakcia je totiž zápal, ktorý telo vyčerpáva. Čističku začnite používať najneskôr pri prvých príznakoch.

Viac k téme nájdete v článku: Ako vybrať čističku vzduchu pre peľového alergika.

A ako sa na peľovú sezónu pripravujete vy? Skúšali ste napríklad nejakú bylinnú kúru? Alebo skôr fandíte technike?

Súvisiace články

Peľová sezóna
Vychytávky pre prežitie peľovej sezóny
Ako sa vyhnúť peľom doma a vonku

Produkty, ktoré pomáhajú

Overené našimi zákazníkmi

95 % zákazníkov odporúča náš obchod z 1001 recenzií

Zobraziť všetky hodnotenia
  • Prachový senzor, reaguje citlivo
  • Splní čo má za tú cenu.
  • Výmena filtra raz za rok.
  • Ukazovateľ kvality vzduchu
  • Krásny dizajn
Overený zákazník pred 13 hodinami
  • Spoľahlivo a rychlo dorucený
Overený zákazník pred 6 dňami
„Aj keď som objednávku zrušil, obchod odporúčam pre dobry prístup k zákazníkom a dobrý sortiment.“
  • Dobrá komunikácia
Overený zákazník pred 11 dňami