E-shop > Čističky vzduchu

Čističky vzduchu

Čističky vzduchu proti prachu, dymu, zápachu a alergénom

Čistička vzduchu zo vzduchu odstraňuje rôzne druhy nečistôt, ako sú alergény, prach, dym, jedovaté chemické látky alebo nákazlivé mikroorganizmy.

Čistička pomocou ventilátora znečistený vzduch nasaje, preženie cez niekoľkostupňovú filtráciu a vzduch zbavený všetkých... viac informácií

Čistička vzduchu zo vzduchu odstraňuje rôzne druhy nečistôt, ako sú alergény, prach, dym, jedovaté chemické látky alebo nákazlivé mikroorganizmy.

Čistička pomocou ventilátora znečistený vzduch nasaje, preženie cez niekoľkostupňovú filtráciu a vzduch zbavený všetkých nečistôt vráti späť do miestnosti.

Zameriava sa predovšetkým na nečistoty ohrozujúce zdravie človeka. Zabraňuje tomu, aby ste tieto nečistoty vdychovali a tým sa vám dostávali do tela. To je dôležité nielen pre ľudí, ktorí už nejakými ťažkosťami trpia, ale dnes už pre všetkých, pretože znečistenie vzduchu je stále aktuálnejší problém.

Pre koho je čistička vzduchu vhodná

 • Pre všetkých obyvateľov miest, ktorí väčšinu dňa trávia v uzatvorených miestnostiach a sú tu ohrozovaní vysokými koncentráciami nečistôt.
 • Pre alergikov, atopikov a astmatikov citlivých na prach, pele, plesne, alergény domácich zvierat alebo výkaly roztočov
 • Pre deti, seniorov a ďalšie osoby s oslabenou imunitou
 • Pre fajčiarov a ich okolie
 • Do oblastí s častým výskytom smogu, blízko rušných ciest či prašných stavieb
 • Do nových alebo zrekonštruovaných bytov – zvýšená miera formaldehydu a ďalších škodlivých látok

Kam je vhodné čističku obstarať

Čistička vzduchu je vhodná pre všetky domácnosti a tiež pre škôlky a školy, kde pomáha znižovať chorobnosť detí. Svoje uplatnenie nájde v čakárňach aj ordináciách lekárov, v kanceláriách a firmách

Ako čističku vzduchu používať

Čistička funguje najlepšie v uzatvorenej miestnosti. Umiestnite ju do priestoru tak, aby nič nebránilo prúdeniu vzduchu. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Stačí vybaliť filtre, zapnúť do zásuvky a čističku jedným tlačidlom spustiť.

Na výber máte automatický režim, keď čistička na základe senzorov vyhodnocuje kvalitu vzduchu a vyberá najvhodnejší režim čistenia, alebo manuálny režim, keď si intenzitu čistenia volíte sami. Niektoré čističky umožňujú ovládanie na diaľku prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne.

Aké nečistoty čistička vzduchu dokáže odstrániť

Škodliviny vznikajú priamo v miestnostiach alebo sa do nich dostávajú zvonku počas vetrania
 • alergény ‒ pele, plesne, zvieracie alergény, exkrementy roztočov
 • baktérie a vírusy
 • cigaretový dym
 • prach
 • smog z áut, tovární alebo starých kotlov na tuhé palivá
 • jedovaté a dusivé látky z nového nábytku, podláh a stavebných materiálov (laky, riedidlá, lepidlá, benzén, formaldehyd a pod.)
 • zápach – zo zvierat, varenia, poľnohospodárstva, tovární a pod.

Ako čistička vzduchu funguje

Čistička sa používa vo vybranej miestnosti, pokiaľ možno uzatvorenej, typicky po vyvetraní oknom. Jej srdcom je výkonný ventilátor, ktorý nasáva vzduch a po prefiltrovaní ho vracia späť do miestnosti. Drvivá väčšina čističiek tiež obsahuje minimálne tieto tri filtre:
 • HEPA filter (mikrofilter pevných častíc) ‒ odstraňuje prach, alergény, baktérie a ďalšie pevné mikroskopické čiastočky s účinnosťou vyše 99 %,
 • uhlíkový filter ‒ odstraňuje jedovaté, dusivé alebo zapáchajúce plyny a výpary,
 • predfilter ‒ zachytáva chlpy, šupinky kože a ďalšie hrubé nečistoty

Dôležité pre alergikov: Aby čistička bola schopná dostatočne rýchlo z miestnosti odstraňovať alergény, musí byť vybavená aspoň ventilátorom a HEPA filtrom.

Niektoré modely sú vybavené ešte ďalšími druhmi filtrov a prídavnými funkciami, ktoré sú zamerané na odstraňovanie konkrétnych druhov nečistôt:

  Životnosť filtrov

  Životnosť filtrov je u každého výrobcu stanovená inak. Väčšina kvalitných čističiek má kontrolku, ktorá vás upozorní na nutnosť filtre vymeniť. 

  Porovnanie s ostatnými produktmi na čistenie vzduchu

  Možno ste počuli pojem práčky vzduchu. To sú prístroje, ktorých hlavným cieľom je zvlhčovať vzduch. Sú schopné zo vzduchu odstraňovať niektoré hrubšie nečistoty ako prach alebo peľ, ale majú omnoho nižší vzduchový výkon ako čističky.

  Na trhu sú tiež dostupné ionizačné čističky vzduchu, ktoré nie sú vybavené dostatočne silným ventilátorom ani HEPA filtrom. Také prístroje nespĺňajú naše prísne kritériá stanovené vzhľadom na účinnosť odstraňovania alergénov, preto ich u nás nenájdete.

  Ako vybrať čističku vzduchu

  Jednoducho povedané podľa veľkosti miestnosti a kvality filtrácie. Hlavným kritériom je vzduchový výkon čističky, ktorý by mal zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej ju budete používať. Ďalej sa zamerajte na to, či čistička dokáže odstraňovať nečistoty, ktoré vám vadia.

  Starostlivo zvážte, na aký účel čističku potrebujete, t. j. aký typ znečistenia by mala primárne odstraňovať. Cena je samozrejme dôležitým faktorom, ale majte na pamäti, že nie je najdôležitejšia. Investícia do nekvalitnej čističky neprinesie žiadny, alebo len veľmi malý úžitok.

  Podrobný postup výberu nájdete v našom nákupnom poradcovi. Nákupný radca pre čističky vzduchu

  Ak si neviete rady, prečítajte si naše rady, ako vyberať čističku vzduchu, využite nákupného radcu.

  skryť informácie
  Nákupný radca
  Ako vybrať vhodný produkt v kategórii čističky vzduchu? viac
  Lekár odporúča
  Názor lekára na čističky vzduchu viac

  Čistý vzduch je pre alergikov veľmi dôležitý. Väčšina alergénov, ktoré nás obklopujú a často aj ohrozujú, je schopná šíriť sa vzduchom spolu s prachom a priemyselnými splodinami. Je možné ich odporučiť nielen alergikom, ale taktiež astmatikom, ľuďom so zníženou imunitou a do rodín, ktorých členovia trpia opakujúcimi sa infekciami dýchacích ciest. Väčšina čističiek vzduchu totiž dokáže z ovzdušia odfiltrovať taktiež baktérie a niektoré typy aj mnohé vírusy. Je nutné upozorniť, že o tieto prístroje je nutné sa pravidelne starať, aby sa zamedzilo, napríklad, premnoženiu plesní v prístroji samotnom. MUDr. Tomáš Rohovský

   
   
  Radenie podľa:

  Príslušenstvo – Čističky vzduchu