Inhalátory Salin

Inhalátory slúžia na šetrnú liečbu respiračných chorôb

Inhalátory slúžia na účinnú lokálnu liečbu zápalov dýchacích ciest, alergií, astmy a ďalších dýchacích ťažkostí. Vynikajúca prevencia častej chorobnosti predškolských detí. Inhalátory pretvárajú tekutinu (Vincentku, liečivo) na mikroskopické čiastočky, ktoré sú vdychované. Tak liečba cielene... viac informácií

Inhalátory slúžia na účinnú lokálnu liečbu zápalov dýchacích ciest, alergií, astmy a ďalších dýchacích ťažkostí. Vynikajúca prevencia častej chorobnosti predškolských detí. Inhalátory pretvárajú tekutinu (Vincentku, liečivo) na mikroskopické čiastočky, ktoré sú vdychované. Tak liečba cielene pôsobí priamo v dýchacích cestách.

Inhalátory a liečba respiračných chorôb detí aj dospelých (nádcha, kašeľ a pod.)

Inhalácia prečisťuje dýchacie cesty, rozpúšťa hlien a uľahčuje vykašliavanie. V hliene sa nachádzajú baktérie, vírusy a ďalšie nečistoty, ktoré sa inhaláciou uvoľňujú, a tým dochádza k rýchlejšiemu uzdraveniu. Upokojuje nosnú sliznicu a uvoľňuje zapchatý nos. Predchádza zapchatiu nosných dutín a zápalom stredného ucha. Pri chorobe je odporúčané inhalovať 3× denne. Na inhaláciu sa používa najčastejšie Vincentka alebo fyziologický roztok (slabý soľný roztok). Do inhalátora môžete použiť aj liečivo, napr. roztok Mucosolvanu, ktorý je pri liečbe účinnejší a šetrnejší než jeho sirupová forma, pretože účinkuje priamo v dýchacích cestách.

Inhalátory ako prevencia častej chorobnosti

Ak je vaše dieťa často choré, predovšetkým v predškolskom a školskom veku, je pravidelné používanie inhalátora skvelou prevenciou. Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť dýchacích ciest, prečisťuje ich a zbavuje nečistôt a infekcie. Preventívne odporúčame inhalovať 1× denne, najmä v zimnom období.

Inhalátory v liečbe astmy a dýchacích ťažkostí vyvolaných alergiami

Pre alergikov a astmatikov sú inhalátory nenahraditeľnou pomôckou. Ideálne sú na prevenciu – pravidelná inhalácia Vincentkou či soľným roztokom udržuje dýchacie cesty v dobrej kondícii. Niektoré liečivá, ktoré sa používajú v bežných ručných inhalátoroch (inhalačné spreje, aerosólové dávkovače MDI), sú k dostaniu aj ako roztoky na podanie elektrickým prístrojom. Ide najmä o liečivá slúžiace na uvoľňovanie kŕčovitých sťahov priedušiek a rozpúšťanie hli­enov. Na rozdiel od inhalačných sprejov sú elektrické inhalátory vo väčšine prípadov schopné liečivo rozprášiť do menších čiastočiek, a tým uľahčiť jeho prienik hlbšie do dýchacích ciest. Inhalácia ich pomocou prebieha na viac nádychov a výdychov, a tak má liečivo viac času sa usadiť na potrebných miestach. Sú teda považované za účinnejší spôsob podávania liečiv. O tom, či je pre vás inhalácia liečiva vhodná, alebo nie, rozhodne váš ošetrujúci lekár. Ako prevencia je inhalátor nenahraditeľný.

Ako správne inhalovať

  • Aby bolo inhalovanie maximálne účinné, musí byť vykonávané správnou technikou. Hmlu vypúšťanú prístrojom je potrebné vdychovať pomaly a zhlboka a pred vydýchnutím krátko zadržiavať dych, aby sa liečivé častice stačili usadiť na slizniciach. Pomáha aj správne sedenie pri inhalácii. Ideálny je tréning vedený skúseným lekárom alebo fyzioterapeutom.
  • Inhalácia pomocou elektrického prístroja vyžaduje svoj čas. Jedno sedenie trvá obvykle niekoľko minút. Väčšina prístrojov sa po vypotrebovaní dávky liečebnej tekutiny alebo po uplynutí nastaveného času automaticky vypína.
  • Preventívnu inhaláciu by mali v chrípkovom období vykonávať ľudia náchylní na dýchacie infekcie, a to raz denne. Rovnako často môžu inhalovať alergici, a to počas celej sezóny ich alergénu. Odporúčame začať najneskôr pri prvých problémoch.
  • Inhalátor je potrebné často a podľa návodu čistiť, aby správne fungoval a nestal sa zdrojom baktérií a ďalších choroboplodných zárodkov.

Na technológii záleží len čiastočne.

  • Prístrojové inhalátory sa delia podľa toho, na akom princípe vytvárajú hmlovinu:
  • kompresorové (dýzové) inhalátory
  • ultrazvukové inhalátory
  • parné inhalátory

Každá z týchto technológií má svoje klady a zápory, avšak pre pacienta nie je podstatné to, akým spôsobom je hmlovina vytváraná. Rozhodujúce sú iné parametre, ktoré sú podrobnejšie popísané v nákupnom radcovi.

skryť informácie
Nákupný radca
Ako vybrať vhodný produkt v kategórii inhalátory? viac
Lekár odporúča
Názor lekára na inhalátory viac

Inhalátory sú nedocenenou zdravotníckou pomôckou nielen pre astmatikov, ale aj ďalšie osoby so sklonom k infekčným alebo chronickým ochoreniam dýchacích ciest. Slúži ako moderný a veľmi efektívny spôsob inhalačnej aplikácie predpísaných liečiv. Liečivá sa tak v maximálnej miere dostávajú do pľúc a svojím účinkom neovplyvňujú zvyšok organizmu. Väčšina pacientov sa veľmi rýchlo naučí zvládať inhalačnú techniku a výsledky liečby sú skoro pozorovateľné. Vďaka možnosti inhalovať minerálnu alebo slanú vodu, ktorá čistí a harmonizuje prostredie dýchacích ciest, ich odporúčame ako preventívny prostriedok do všetkých rodín s alergiami a častými respiračnými infekciami (nádcha a kašeľ). MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

 
 
Radenie podľa:

Príslušenstvo – Inhalátory

 

Zobraziť všetky produkty