Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Často choré dieťa. Ako tomu predísť?

Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou môžete predísť mnohým dýchacím problémom a výrazne znížiť chorobnosť vašich detí. Poradíme vám ako.

Často choré dieťa. Ako tomu predísť?

Nachladenie, nádcha, kašeľ, laryngitída, bronchitída, zápal pľúc, inhalačná alergia, astma – to všetko sú ochorenia dýchacích ciest. Zvýšenú pozornosť by starostlivosti o dýchacie cesty mali venovať rodičia detí s oslabenou imunitou a astmou. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou môžete predísť mnohým dýchacím ťažkostiam a výrazne znížiť chorobnosť vašich detí.

Prečo je starostlivosť o dýchacie cesty taká dôležitá?

Je to začarovaný kruh. Ak sú dýchacie cesty oslabené, sú náchylnejšie na prienik vírusov a baktérií. Čím častejšie je dieťa choré, tým viac jeho dýchacie cesty trpia.

Ich ochranná bariéra sa narušuje a nie je schopná sa chorobám brániť. Ich stavu neprispieva ani príliš suchý vzduch, ktorý má doma vo vykurovacej sezóne takmer každý.

Dobrá správa je, že dýchacie cesty môžeme posilňovať podobne ako svaly. Pre často choré deti a astmatikov je preto pravidelná starostlivosť o dýchacie cesty veľmi dôležitá.

Čo tvorí dýchaciu sústavu

• Horné dýchacie cesty: nosná dutina, nosohltan, hrtan • Dolné dýchacie cesty: priedušnica, priedušky • Pľúca Čo oslabuje dýchacie cesty • Časté choroby • Alergia, astma • Príliš suchý a znečistený vzduch

Ako môžeme dýchacie cesty posilňovať? Ako sa o ne starať?

Inhalácia

Inhalácia má veľmi prospešný vplyv na dýchacie cesty. A to ako preventívny, tak aj liečebný. Inhaluje sa buď s pomocou masky – tá je určená najmä pre horné dýchacie cesty alebo s náustkom na posilňovanie slizníc dolných dýchacích ciest. Inhalácia dýchacie cesty posilní a je veľmi účinná. Liečivo sa dostane veľmi hlboko do pľúc.

Medzi najpredávanejšie inhalátory patrí Bodyform BM4200 (Laica), jednoduchý prístroj za dobrú cenu

Z preventívnych dôvodov sa najčastejšie inhaluje Vincentka. Ľudia náchylní na dýchacie infekcie by mali v chrípkovom období inhalovať najlepšie raz denne. Alergici a astmatici by mali inhalovať priebežne v rámci celého roka.

Preplachovanie nosných dutín

Výplachy nosných dutín čistia nos a zbavujú sliznicu nežiaducich nečistôt, ako sú prach, vírusy, baktérie a alergény. Urýchľujú obnovu prirodzeného prostredia na nosnej sliznici a posilňujú jej prirodzenú obranyschopnosť.

Výplachy nosa by sa mali vykonávať najmä v období zvýšeného výskytu infekcií horných dýchacích ciest, u alergikov v čase zvýšeného výskytu na nich pôsobiaceho alergénu (napr. v zime roztoče a plesne, v lete peľ). Dobré sú aj vo vykurovacej sezóne, pomáhajú pri vysušenej sliznici.

Výplachy nosa sa robia špeciálnou kanvičkou s použitím roztoku slanej vody alebo špeciálneho roztoku Nasalis od Vincentky.

Výplach nosa

Spreje s morskou vodou

Ak si myslíte, že by ste výplach kanvičkou nezvládli, môžete nos čistiť pomocou sprejov s morskou vodou, ktoré majú podobnú účinnosť. Soľné roztoky obsahujú ideálnu kombináciu prvkov, ktoré majú blahodarný účinok na nosnú sliznicu. Výhodou je príjemnejšia aplikácia. Nevýhodou to, že očista nie je taká dokonalá ako s pomocou kanvičky.

Soľné jaskyne

V otázke účinnosti soľných jaskýň sa názory odborníkov odlišujú. Niektorí ich zatracujú, iní na ne nedajú dopustiť. Pobyt v soľnej jaskyni môže mať pozitívny vplyv na dýchacie cesty. Jedna návšteva však určite nepomôže.

Ak sa pre túto cestu rozhodnete, mali by ste soľnú jaskyňu navštevovať pravidelne. Nevýhodou je zvýšená koncentrácia osôb, čo najmä v období chrípok nie je na posilňovanie dýchacích ciest ideálne.

Súvisiace články

7 dôvodov prečo používať čističku vzduchu
Ako predchádzať astmatickým záchvatom
Ako sa vyhnúť bodavému hmyzu

Súvisiace články

7 dôvodov prečo používať čističku vzduchu
Pripravili sme pre vás 7 dôležitých argumentov, prečo by mohla byť čistička vzduchu prospešná práve pre vás.
Astma
7 dôvodov prečo používať čističku vzduchu
Ako predchádzať astmatickým záchvatom
Dá sa s astmou športovať? Ako si upraviť domácnosť, aby sa astma neprovokovala? Ako sa postarať o svoje priedušky?
Astma
Ako predchádzať astmatickým záchvatom
Ako sa vyhnúť bodavému hmyzu
Kde najčastejšie narazíme na včely, osy, sršne alebo čmeliaky? Ako predchádzať bodnutiu?
Alergia na včely, osy a iný hmyz
Ako sa vyhnúť bodavému hmyzu
Ako sa vyhnúť peľom doma a vonku
Informácie, bez ktorých sa nezaobíde žiadny peľový alergik. Produkty, ktoré preukázateľne odstraňujú peľ. Tipy pre...
Alergia na peľ, senná nádcha
Ako sa vyhnúť peľom doma a vonku
Ako sa vyhnúť zvieracím alergénom
Ako sa zbaviť alergénov, keď sa nemôžeme zbaviť zvieraťa? Rady na efektívne upratovanie a čistenie vzduchu.
Alergia na psy, mačky a iné zvieratá
Ako sa vyhnúť zvieracím alergénom
Ako si poradiť pri dlhých čakacích lehotách u alergológov
Pacienti s ťažkosťami pripomínajúcimi alergiu zisťujú, že čakacie doby na alergológiách sú dlhé aj niekoľko mesiacov alebo...
Ako si poradiť pri dlhých čakacích lehotách u alergológov
Ako správne inhalovať, aby bola prevencia čo najúčinnejšia
Inhalácia pomocou inhalátora patrí medzi stále obľúbenejšie možnosti prevencie rôznych ochorení dýchacích ciest. Zvyšuje...
Ako správne inhalovať, aby bola prevencia čo najúčinnejšia
Ako účinne a efektívne odstrániť roztoče v domácnosti
Prečo sa vyhýbať roztočom? Aké výrobky skutočne pomáhajú a prečo? Ako sa nenechať napáliť reklamou a zbytočne neutrácať?
Alergia na roztoče
Ako účinne a efektívne odstrániť roztoče v domácnosti

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
„Rychle dodanie, slabšia komunikácia. Vcelku v pohode“
Overený zákazník pred 3 dňami
„Nič“
  • Najlepšia cena
  • Rýchle dodanie
Overený zákazník pred 7 dňami
  • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred mesiacom