Čistička vzduchu - áno či nie?

Home » Zaujímavé články » Čistička vzduchu - áno či nie?

01. 04. 2011

V prvom rade sa musíme zamyslieť nad tým, prečo vlastne čističku vzduchu chceme zaobstarať. Existuje mnoho dôvodov, prečo ju možno odporučiť, pozastavíme sa ale aj nad tým, kedy jej nákup očakávania nesplní. Čistý vzduch je k nášmu životu nenahraditeľný. A hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, v miestnostiach, kde sme nútení tráviť čoraz viac času, je mnohokrát znečistenejší ako vonku. Preto je čistička vzduchu vhodná pre všetkých, nielen pre alergikov.

Používanie čističky vzduchu je vhodné nielen v domácnostiach, ale aj na pracoviskách a v ďalších verejných priestoroch. Pomôže všade tam, kde je vzduch znečistený cigaretovým dymom, kde je zvýšená prašnosť, v kanceláriách, na miestach, kde je vysoká koncentrácia osôb, najmä v lekárskych ordináciách, materských školách, detských kaviarňach.

Čistička vzduchu a alergie

Pre alergikov je obstaranie čističky vzduchu určite veľmi dobrá investícia. Ale nie je to tak u každej čističky a každej alergie. Čistička vzduchu má najvýraznejšie účinky u ľahkých poletujúcich alergénov, akými sú najmä zvieracie alergény, peľové zrná a spóry plesní. U alergie na roztoče naopak jej účinky nebudú tak významné, pretože roztočové alergény sú ťažké, nepoletujú vo vzduchu, ale nachádzajú sa vnútri matracov, čalúneného nábytku, vankúšov a prikrývok a v prachu, ktorý leží na podlahe. Predstava, že čistička vzduchu vytiahne roztoče z matraca, je úsmevná, napriek tomu sa nás o tom mnoho výrobcov či predajcov čističiek snaží intenzívne presvedčiť. U alergie na roztoče je čistička vzduchu vhodná ako doplnok, ale sústrediť by sme sa mali na iné úpravy domáceho prostredia, o ktorých si povieme nabudúce.

Naopak, ak máte domáceho maznáčika, ktorého sa nechcete aj cez prípadnú alergiu vzdať, je čistička vzduchu vynikajúce riešenie. Rovnako dobre si poradí s peľom, ktorý sa v peľovej sezóne dostane do miestností otvorenými oknami, a veľmi dobrá je aj na ľahké spóry plesní. Čistička vzduchu je tiež odporúčaná ako dobrý doplnok pre pacientov s atopickým ekzémom, najmä pre tých, u ktorých nie je odhalená príčina v podobe konkrétneho alergénu. V tomto prípade sú opatrenia vedúce k minimalizácii alergénov v domácnosti na mieste a odporúčajú sa.

Čistička vzduchu za 3000? Niekedy stačí, niekedy nie

Najmä záleží na tom, za akým účelom ju kupujete. Nechceme všeobecne haniť lacné čističky vzduchu, ale človek by mal investíciu vždy zvážiť, nielen s ohľadom na obstarávaciu cenu, ale najmä na úžitkovú hodnotu produktu. Nebudeme zabiehať do technických detailov, i laik pochopí, že „obyčajný“ elektrostatický filter, ktorý funguje na podobnom princípe ako hrebeň, ku ktorému sa lepia elektrizujúce vlasy, nemôže byť porovnateľný s niekoľkonásobnou filtráciu, zahŕňajúcou sadu filtrov, z ktorých každý plní svoju funkciu a dohromady tvoria celok, ktorý zaručuje naozaj takmer 100 % odfiltrovania škodlivých častíc. Preto by sme pri rozhodovaní o kúpe čističky odporúčali starostlivo zvažovať parametre jednotlivých čističiek vzduchu.

Všade dobre neporadia

Z pohľadu zákazníka je dôležité, aby čističku vzduchu kupoval tam, kde sú schopní mu poradiť. Na portáli ProAlergiky.cz sú vyškolení odborníci, ktorí vám poradia nielen s tým, či je čistička vzduchu pre vás vhodná investícia, ale budú sa snažiť zistiť, za akým účelom, do akého prostredia, ako veľkej miestnosti čističku vzduchu potrebujete, aké parametre sú pre vás dôležité, pre niekoho to môže byť antivírusový filter, pre iného čo najvyšší výkon, alebo životnosť filtrov a tým pádom náklady na ďalšiu prevádzku čističky.
Navyše si môžete byť istí, že v e-shope PreAlergikov.sk nájdete iba preverené prístroje, ktoré spĺňajú parametre pre alergikov a tým samozrejme aj pre všetkých ostatných.

Neutrácajte svoje peniaze zbytočne, o svojej investícii sa poraďte s tými, ktorí rozumejú tomu, čo ponúkajú, a sú schopní vás o tom presvedčiť. Poradenstvo poskytujeme na telefónnej infolinke +420 541 212 4­50 alebo +420 602 813 2­22. Neváhajte a kontaktujte nás, radi vám poradíme.

Čističky vzduchu v e-shope PreAlergikov.sk

V niektorom z ďalších článkov sa k čističkám vzduchu vrátime podrobnejšie a pozrieme sa na to, aké technické parametre sú pri výbere dôležité.

Dana Štěpánková, ProAlergiky.cz