Alergia na bodnutie hmyzom

Home » Všetko o alergiách » Alergia na bodnutie hmyzom

Uhryznutie hmyzom ako sú komáre, mravce, ovady, môže niekedy vyvolať veľký svrbiaci opuch, ktorý je dôsledkom reakcie precitlivenosti na sliny vypúšťané hmyzom pri uhryznutí. Tieto miestne reakcie sú nepríjemné, ale len vo výnimočných prípadoch nebezpečné.

preskočiť na: Odporúčané opatrenia

Hmyz, ktorý môže vyvolať život ohrozujúcu reakciu, patrí do rodu blanokrídlych, ktorý nehryzie, ale vstrekuje jed pri bodnutí. Na uštipnutie hmyzom je v Českej republike alergických 1 – 3 % ľudí.

Včely a čmeliaky nie sú „prirodzene“ agresívne. Uštipnú v prípade ohrozenia, alebo keď cítia nebezpečenstvo. Včelie žihadlo je ako ostnatá harpúna a nie je možné ho preto po prepichnutí kože vytiahnuť. Včela príde po uštipnutí nielen o žihadlo s jedovatým vačkom, ale i o kus zadočku a zažívacieho traktu a umiera.

Osy a sršne sú naopak veľmi agresívne a sami napádajú. Ich žihadlo je hladké, bez ostňov, po bodnutí ich je možné ľahko vytiahnuť. Osy i sršne môžu preto bodnúť aj niekoľkokrát po sebe.

Príznaky

Ľahká nealergická reakcia

Po včeľom či osom uštipnutí dôjde ku vzniku malého, svrbivého pupienka, ktorý väčšinou veľmi rýchlo zmizne. Nejde o alergiu, ale o miestnu reakciu na hmyzí jed.

Lokálna alergická reakcia

Je už väčšia. Objavuje sa bolestivým červeným opuchom, ktorý sa môže šíriť a pretrvávať aj niekoľko dní.

Systémové reakcie

Sú najzávažnejšie a najnebezpečnejšie. Prejavia sa často veľmi prudko celým súborom respiračných a kardiovaskulárnych príznakov (žihľavka, opuchy, zvracanie, hnačka, nádcha, dusenie, strata vedomia, anafylaktický šok) a v najhoršom prípade môže skončiť fatálne. Riziko vzniku systémovej reakcie je nižšie u detí.

Charakteristické znaky hmyzu

Najdôležitejšími rozlišovacími znakmi sú farba hmyzu a prítomnosť žihadla v mieste uštipnutia. Včelie žihadlo často zostane v rane, zatiaľ čo osie obvykle nie. Začiatkom jari najčastejšie bodne včela. K alergickým reakciám na včelie uštipnutie dochádza zvlášť u včelárov, ich rodinných príslušníkov a susedov. Spontánne bodnutie v neskorom lete, alebo v blízkosti potravín či spadnutého ovocia, pochádza takmer s istotou od osy.

Liečba

Každý pacient s alergickou reakciou po uštipnutí hmyzom musí byť riadne vyšetrený alergológom!

Pokiaľ je to len trochu možné, snažte sa určiť hmyz, ktorý Vás bodol. K tomu, aby lekár mohol stanoviť, či sa jedná o alergiu na hmyzí jed, potrebuje rovnako vedieť, kedy a kde k bodnutiu došlo, koľko času uplynulo medzi uštipnutím a prvými príznakmi, a ktoré symptómy sa vyskytli.

Protilátky proti jedu je možné preukázať v krvi. Vykonanie vyšetrenia krvi má zmysel najskôr 6 týždňov po tom, čo Vás hmyz bodne. Pokiaľ totiž uštipnutie hmyzu vyvolá silnú reakciu, je protilátka IgE „spotrebovaná“ a jej množstvo v krvi je spočiatku nepatrné.

Ťažká miestna alebo celková reakcia je spojená s rizikom opakovanej a závažnejšej reakcie v prípade ďalšieho bodnutia hmyzom. Pravdepodobnosť je najmenej 50 %. Po takej skúsenosti má mať každý pacient od lekára pri sebe neustále od skorej jari do neskorej jesene „balíček prvej pomoci“.

Balíček prvej pomoci

 1. antihistaminikum – v akútnom prípade je možné podať jednorázovo 2 tbl lieku, ktoré je vhodné pre rýchlejší účinok rozhrýzť a prehltnúť.
 2. kortikoid – v tabletách. Nutné užiť dostatočnú dávku: Prednison 40 mg, Metylprednisolon 32 mg, opäť vhodné pre rýchlejší účinok rozhrýzť a prehltnúť.
 3. inhalačný liek na uľavenie – napr. Salbutamol, Terbutalin – v prípade dusenia užiť 2 vdychy lieku.
 4. adrenalín v autoinjektore – včasné podanie adrenalínu sa v prípade závažnej celkovej anafylaktickej reakcie rovná záchrane života.

Pri celkovej šokovej reakcii je treba vždy vyhľadať lekára, respektíve pohotovostnú nemocničnú ambulanciu, i keď reakcia po Vašom zásahu zmizne – vždy hrozí riziko vzniku neskoršej reakcie.

Jedinou kauzálnou liečbou alergie je špecifická imunoterapia a o nutnosti jej nasadenia rozhoduje lekár – alergológ individuálne na základe niekoľkých faktorov. V tomto prípade je treba počítať s dlhodobou spoluprácou z Vašej strany. Táto liečba po začatí prebieha celoročne, injekčnou formou, odporúčaná doba liečby je 5 rokov. Jediným štandardom overenia účinnosti imunoterapie je tolerované opakované uštipnutie. Väčšina pacientov, ktorí boli takto liečení, sú podľa odborných štúdií dobre chránení a táto ochrana pretrváva minimálne ďalších 7 rokov po ukončení liečby.

Prvá pomoc po bodnutí hmyzom

Najjednoduchší prípad predstavuje jedno, alebo len pár uštipnutí u zdravého človeka bez výskytu alergickej reakcie. V takom prípade postačí priloženie ľadového obkladu na postihnuté miesto. V prípade včelieho bodnutia je ešte pred samotným ošetrením nutné čo najrýchlejšie vybrať z rany žihadlo, najlepšie pinzetou alebo ho vyškrabnúť nechtom tak, aby nedošlo k stlačeniu jedovatého vačku.

Vážnejšia situácia nastáva vo chvíli, keď je bodnutie lokalizované v oblasti krku, dutiny ústnej, jazyka alebo pažeráka. V tomto prípade existuje nebezpečenstvo vzniku opuchu a zablokovanie horných ciest dýchacích. V rámci prvej pomoci je treba v polohe v sede postihnuté miesto chladiť, na krk priložiť ľadový obklad, prípadne vložiť do úst kocku ľadu. Čo najskôr je nutné si vziať antihistaminikum a rýchlo vyhľadať lekársku pomoc.

Odporúčané opatrenia

 • neorganizujte pikniky, nejedzte a nepite v prírode, pozor predovšetkým na sladké nápoje a ovocie,
 • na okná namontujte siete proti hmyzu,
 • neprechádzajte sa a nebehajte naboso po tráve,
 • pozor, keď ste spotení, mokrí alebo natretí krémom či olejom,
 • nepoužívajte parfumy a inú aromatickú kozmetiku,
 • nenoste príliš farebné, pestré, kvietkované oblečenie,
 • v blízkosti hmyzu sa chovajte pokojne, pohyb ich dráždi,
 • než si niekde sadnete, než nastúpite do auta, pozrite sa, či tam nie je bodavý hmyz,
 • behom jazdy autom majte zatvorené okná,
 • pozor na staré kmene a pne, krovy a verandy – časté miesto osích hniezd,
 • nelikvidujte osie hniezda bez prítomnosti odborníka či bez ochrany špeciálneho oblečenia zamedzujúceho kontaktu s hmyzom. Dôrazne v tejto veci poučte deti!
 • vyvarujte sa namáhavých telesných aktivít vonku v horúcom počasí, potenie priťahuje včely a osy.