Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako sa vyhnúť bodavému hmyzu

Osy priťahujú sladké potraviny najmä ovocie a nápoje (foto: PixaBay)
Osy priťahujú sladké potraviny najmä ovocie a nápoje (foto: PixaBay)

V prvom rade sa hodí vedieť, ako hmyz, na ktorý sme alergický, skutočne vyzerá. Veľa ľudí si napríklad osy pletie s neškodnými pestricami – muchami, ktoré majú tiež žlto pruhovaný zadoček, ale na rozdiel od ôs dokážu „stať“ vo vzduchu ako vrtuľník.

Pestrica
Muchy menom pestrica sa alergik báť nemusí. Nemá žihadlo ani kusadlá (foto: SXC)

Bodavý hmyz lákajú potraviny, pestré farby a voda

Rizikom pre alergikov na žihadlá môžu byť pikniky a grilovacie párty, na ktorých sa jedia a pijú v prírode. Pozor najmä na sladké nápoje a ovocie. Snažíme sa všetko jedlo a pitie prikrývať alebo uzatvárať. Po tráve je potrebné sa pohybovať zásadne v obuvi.

Mokrý alebo mastný povrch tela láka hmyz. Zvýšená ostražitosť je teda potrebná, ak sme spotení, mokrí alebo natretí krémom či olejom. Hmyz je tiež priťahovaný pestrými farbami, kvetovanými vzormi a vôňami. Podľa toho by sme sa cez leto mali obliekať. Repelenty proti muchám a komárom sú bohužiaľ neúčinné.

Včely tiež priťahuje voda – bazény, barely na dažďovú vodu alebo kaluže. Osy aj včely sa tiež často pohybujú okolo nádob s odpadkami.
Vosy rády navštěvují lahve se sladkým pitím
Osy rady navštevujú fľaše so sladkým pitím

Dôležitá je ostražitosť

Než niekam sadáme alebo vstupujeme, rozhliadneme sa, či tam nie je náš okrídlený nepriateľ. Pokiaľ vonku pijeme alebo maškrtíme niečo sladké, strážime si, či si na tom istom už nepochutnáva nejaká osa alebo včela. Žihadlo obdržané do ústnej dutiny patrí medzi najrizikovejšie.

A pokiaľ sa nejaký ten bodavý hmyz objaví, nie je dobré vyvolávať paniku. Snažíme sa zostať pokojní, nemiešať rukami, necukať sebou. Hmyz by sa mohol cítiť ohrozený a brániť sa útokom. Keď už si na nás hmyz sadne, môžeme ho opatrne zhodiť hranou dlane.

Aj pred jazdou autom si skontrolujeme, či nepovezieme nežiaduceho spolucestujúceho. Zároveň nie je dobré pri jazde vetrať otvorenými oknami.

Ak zbadáme včelí alebo osí roj, upratujeme sa do ústrania. Oči na stopkách máme na miestach, kde sa najčastejšie vyskytujú osie a sršne hniezda – v starých kmeňoch a pňoch, na pôdach a verandách či v rôznych vetracích otvoroch v budovách. Pri likvidácii takéhoto hniezda by alergik nemal byť vôbec prítomný, prípadne iba v špeciálnom ochrannom obleku.

Doma sa chrániť sieťami proti hmyzu

Na okná inštalujte siete proti hmyzu, ktoré do vašej domácnosti nepustia ani hmyz vybavený žihadlom, ani ostatné nevítané návštevy – komáre, mole či muchy. Farba takejto siete nemá vplyv na jej účinnosť, ovplyvňuje iba jej priehľadnosť.
 

Človek alergický na hmyzí jed by mal robiť maximum na to, aby žihadlo nedostal. Alergická reakcia môže ohroziť jeho život.

Súvisiace články

Siete proti hmyzu – inštalujeme sami

Produkty, ktoré pomáhajú

Kompletná ponúka:
Siete proti hmyzu

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečať zobrazíte všetky recenzie nášho e-shopu priamo na Heureke

Heureka recenze
  • Veľmi rýchle vybavenie objednávky a dodanie tovaru na 3. deň od objednania. Super :-).
Overený zákazník pred 9 dňami
  • Rychle dorucenie
  • Vyborn komunikacia obchodu
Overený zákazník pred 23 dňami
„Rýchle dodanie “
Overený zákazník pred 29 dňami