Nádcha, kašeľ, kýchanie: Možno máte alergiu na chlad!

Home » Zaujímavé články » Nádcha, kašeľ, kýchanie: Možno máte alergiu na chlad!

26. 01. 2011

Alergia na chlad nie je výmysel, prejavuje sa sťaženým dýchaním alebo vyrážkami na rukách a objavuje sa práve v zimných mesiacoch.

Alergiu vyvoláva chladný vzduch, rýchly pokles teploty a studené jedlá.
Autor: Shutterstock

Studené počasie a chlad môžu byť príčinou alergickej reakcie. Môže sa prejaviť nádchou, upchatým nosom, kýchaním, dráždivým kašľom, žihľavkou. Pre chladovú žihľavku je typický rýchly nástup svrbenia, začervenania a opuchu kože po vystavení chladnému podnetu.
Vyvolávajúcimi faktormi sú chladný vzduch, chladný vietor, rýchly pokles teploty, ponorenie do studenej vody a dokonca aj studené nápoje a jedlá.

Podľa odborníkov imunológov však nejde o klasickú alergiu na chlad, taký termín v medicíne neexistuje. Je to vlastne chladom vyvolané alergické ochorenie, pretože chlad ako taký nepatrí medzi alergény a nemôže vyvolať alergiu.
Chlad môže imitovať alegické prejavy, akými trpia alergici. Ak je postihnutý dýchací systém, pacient sa sťažuje na príznaky nádchy, pálenie sliznice v nosohltane, upchatý nos a vodnatý výtok, ale aj na kýchanie a dráždivý kašeľ. Takisto sčervenieť spojivky, opuchnúť viečka, oči začnú slziť a svrbieť.
Postihnutá je aj koža, čo sa najčastejšie prejaví chladovou urtikáriou – žihľavkou. Svrbivé pupence veľmi často sprevádza aj opuch, ktorý sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie to býva na miestach, ktoré sú priamo vystavené chladu. Pri chladovej alergii môžu dokonca prsty obelieť alebo sfialovieť či stratiť citlivosť, čo je dosť bolestivé.

Liečba je podobná ako pri alergiách

Liečba je pomerne problematická, ale úspech môže mať užívanie antihistaminík a kortikoidov. Dávajú sa teda lieky veľmi podobné ako pri liečbe alergie, pretože antialergické lieky sú protizápalové.
Terapia je náročná aj v tom, že nie vždy odpovedá na lieky. Antihistaminík je päť alebo šesť druhov, a kortikoidov asi tri, takže je to viac otázka náhody nájsť pre pacienta optimálny liek.

Alergia na chlad sa prejavuje:

Pomáhajú: