Kontaktná alergická dermatitída

Home » Všetko o alergiách » Kontaktná alergická dermatitída

Kontaktná alergická reakcia vzniká až niekoľko hodín alebo i dní od kontaktu s alergénom. Prejavuje sa výsevom červených svrbiacich pupienkov či pľuzgierikov v mieste pôsobenia vyvolávajúcej látky na pokožku.

preskočiť na: Odporúčané opatrenia

Na niektoré chemické látky vzniká precitlivenosť veľmi často po relatívne krátkej dobe opakovaného styku s pokožkou, iné spôsobujú alergiu len výnimočne. Medzi najčastejšie príčiny patria soli kovov (hlavne niklu, chrómu a kobaltu), niektoré chemikálie používané pri výrobe gumy, niektoré lokálne používané liečivá (antibiotiká – Neomycín) a ďalej prírodné i syntetické živice (epoxidy, polyestery, akryláty). Známe sú reakcie po propolise alebo po tea tree oleji.

Zložité býva pátranie po príčine ekzému, pokiaľ sa objavuje v závislosti na použití kozmetických prípravkov. Receptúra prípravkov na ošetrenie pleti, farbenie vlasov, zubných pást obsahuje okrem účinných látok tiež pomocné súčasti, konzervačné látky a vône.

V súčasnej dobe je najčastejším kontaktným alergénom hlavne u mladých žien a dievčat nikel. Zdrojom kontaktu je predovšetkým lacná kovová bižutéria, kovové cvočky, háčiky a gombíky.

Kontaktná alergická dermatitída hrá výraznú úlohu v štatistike chorôb z povolania. Závažnou príčinou profesionálne získanej kontaktnej alergie sú soli chrómu. Dvoma hlavnými zdrojmi týchto látok sú cement a chromočinná koža (často ochranné pracovné rukavice).

Príznaky

Koža sčervená, začne svrbieť, tvoria sa na nej červené pupienky až pľuzgieriky, v horšom prípade mohutný opuch a mokvanie. Ak sa kontaktný ekzém nelieči a nevylúči sa kontakt s alergénom, čo je jediná účinná obrana, môže dôjsť k celkovému postihnutiu kože.

Diagnostika

Pri pátraní po príčine kontaktnej alergie je nutné vziať do úvahy dlhší časový úsek, ktorý uplynie medzi pôsobením na koži a vznikom reakcie. Príčinu kontaktnej alergie hľadajte podľa miesta, kde sa objavuje. Príkladom je ložisko ekzému na chrbte konkr. u žien vyvolané háčikom od podprsenky, alebo ekzém v okolí pupka spôsobený gombíkom džínsových nohavíc, alebo na ušnom lalôčiku spôsobený náušnicou.

Liečba

Veľmi dôležité je zamedziť kontaktu kože s vyvolávajúcim faktorom alergie.

K liečbe už vzniknutých prejavov sa používa najčastejšie kombinácia celkovo podávaných liekov zo skupiny antihistaminík a lokálne ošetrenie látok s protizápalovým a protialergickým účinkom – kortikosteroidov.

Odporúčané opatrenia

 • používať ochranné pracovné pomôcky – pracovné rukavice pri práci s dráždivými látkami ako v domácom prostredí, tak pri výkone povolania,
 • používať ochranné pracovné krémy na zlepšenie funkčnej zdatnosti kožnej bariéry,
 • včasné odhalenie a vyšetrenie už prebiehajúceho poškodenia kože.

Pri alergii na nikel

 • vyhýbať sa všetkým predmetom, v ktorých sa nikel vyskytuje,
 • obmedziť alebo vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú nikel (hrášok, špenát, strukoviny, výrobky zo sóje a ovsa, orechy, pór, sušené ovocie, margarín, slede, ustrice, paradajkový pretlak, kakao, káva),
 • nekupovať multivitamíny či minerálne vody s obsahom niklu,
 • nepiť tvrdú vodu z vodovodu,
 • neodvápňovať špirálu varnej kanvice,
 • nevariť a neohrievať kyslé potraviny v nerezovom riade,
 • nehrať sa s mincami vo vrecku,
 • informovať tiež svojho zubára (zubné náhrady).