E-shop > Protiroztočové poťahy

Protiroztočové poťahy nanoSPACE

Protiroztočové povlaky chránia alergikov pred roztočmi a ich alergénmi, ktoré prenikajú z lôžka. Obliekajú sa na matrace, vankúše a prikrývky, uzatvárajú v nich roztočové alergény a zabraňujú ich prenikaniu k človeku. Zdroj alergických ťažkostí je odstránený a reakcie,... viac informácií

Protiroztočové povlaky chránia alergikov pred roztočmi a ich alergénmi, ktoré prenikajú z lôžka. Obliekajú sa na matrace, vankúše a prikrývky, uzatvárajú v nich roztočové alergény a zabraňujú ich prenikaniu k človeku. Zdroj alergických ťažkostí je odstránený a reakcie, obvyklé v noci či ráno po prebudení, ustupujú. Povlaky účinkujú okamžite a spoľahlivo.

Na lôžko sa alergik musí zamerať

Keďže postele sú hlavným zdrojom roztočových alergénov v našich domácnostiach, musíme im venovať pozornosť. Celú noc máme nos doslova zaborených v alergénoch. Pre zdravého človeka to nepredstavuje žiadny problém, roztoče tu boli a budú vždy, u človeka, ktorý má alergiu preukázanú, je to naopak. Používanie protiroztočových povlakov je najdôležitejším opatrením pri alergii na roztoče.

Osídlenie textílie roztočmi

Osídlenie textílie roztočmi

Ako fungujú povlaky proti roztočom?

Povlak proti roztočom funguje na princípe fyzickej bariéry medzi zdrojom roztočových alergénov (t. j. matracom, vankúšom alebo perinou) a alergickým človekom. Preto sa môžeme stretnúť aj s označením bariérové povlaky. Látka, z ktorej sú protiroztočové poťahy ušité, je tak husto tkaná, že síce zostane priedušná, ale mikroskopické častice, ako sú práve alergény, už neprepustí.

Alergény z lôžka sa tak počas spánku nedostanú do dýchacích ciest alergika ani na jeho pokožku a tým sa výrazne zlepší jeho zdravotný stav.

Bariéra funguje aj v opačnom smere: K roztočom uväzneným v posteľovinách sa cez poťah nedostane potrava (ktorú tvoria najmä šupinky ľudskej kože), a tak postupne hynú.

Ako sa používajú?

Povlaky oblečieme na matrace, vankúše a prikrývky. Na povlaky sa navlieka bežná posteľná bielizeň, ktorá ich chráni pred znečistením. Povlaky sa perú zhruba raz za pol roka na 60 °C. Vydržia tak veľa rokov. Zvrškovú posteľnú bielizeň meníme podľa potreby aspoň 2-krát mesačne a perieme zároveň na 60 °C. Nie je potrebné kupovať nové matrace ani posteľoviny iba kvôli alergii. Iba tie súčasné uzavrieme do povlakov.

Ak používame povlaky, nemusíme niekoľkokrát do roka zložito prať a sušiť vankúše a vysávať matrace. Takisto sa obídeme bez chemických antiroztočových prípravkov, tzv. akaricídov.

Hlavné kritérium povlakov: nepriepustnosť alergénov

Hlavným zdrojom alergénov nie sú samotné roztoče, ale ich trus, ktorého priemerná veľkosť začína na cca 10 mikrometroch (0,01 mm). Veľkosť pórov v nami ponúkaných povlakoch sa pohybuje okolo 6 mikrometrov (0,006 mm), čo im poskytuje 100 % účinnosť proti roztočovým alergénom.

Tkané povlaky sú technologicky najvyspelejším riešením zo všetkých existujúcich druhov protiroztočových povlakov. To, z akého materiálu bude ochranný povlak vyrobený, už nie je otázkou účinnosti proti alergénom, ale komfortu pre používateľa. Čím mäkší a priedušnejší materiál, tým menej je prítomnosť povlaku v posteli viditeľná.

Aby alergika neohrozovali alergény zo susedných lôžok (napr. druhá polovica manželskej postele, váľandy vedľa seba), protiroztočovými povlakmi by mali byť zabezpečené aj tieto lôžka (prinajmenšom matrace, ktoré sa nedajú prať). Rovnaká rada platí, ak napríklad dieťa-alergik rado navštevuje posteľ rodičov.

Chcete pomôcť s rozhodovaním? Otvorte si nášho Nákupného radcu.

skryť informácie
Nákupný radca
Ako vybrať vhodný produkt v kategórii protiroztočové poťahy? viac
Lekár odporúča
Názor lekára na protiroztočové poťahy viac

Alergia na roztoče je spolu s peľovou alergiou najčastejšou. Pre pacientov alergických na roztoče sú protiroztočové poťahy najrozumnejším riešením, na tom už sa dnes zhoduje väčšina alergiológov. Sú veľmi účinnou obranou proti roztočom, ktorých môžeme v jednom lôžku nájsť aj niekoľko miliónov. A predovšetkým sú schopné odfiltrovať ich výkaly, ktoré sú z dôvodu prítomnosti tráviacich enzýmov roztočov veľmi silným alergénom. Odpadá tak nutnosť neustáleho prania alebo vymedzovania vankúšov a perín. I úplne nový matrac je veľmi rýchlo kolonizovaný roztočmi a ten vyprať nie je možné. Povlaky sú jediný známy spôsob, ako roztočom odrezať zdroj potravy, ktorým sú predovšetkým bunky našej kože, ale napríklad aj nepatrné zvyšky nášho jedla. MUDr. Tomáš Rohovský

 
 
Značka: Vybrať značku x
Radenie podľa:
  • Najpredávanejšie
  • Cena
 

Zobraziť všetky produkty