Slnečná alergia

Home » Všetko o alergiách » Slnečná alergia

preskočiť na: Prevencia a Odporúčané opatrenia pre pobyt na slnku

Fotodermatóza

Výskyt rôznych kožných reakcií na UV – žiarenie a slnečných alergií (fotodermatózy) sa v posledných rokoch významne zvýšil. Stačí sa na krátko vystaviť intenzívnemu slnečnému svitu a objavia sa tieto nepríjemné príznaky, ktoré dokážu pokaziť zaslúženú dovolenku. Často prekvapia i osoby, ktoré doposiaľ žiadne ťažkosti nemali, ani nie sú inak na nič alergickí. Aj keď najčastejšie postihuje ženy medzi 20. a 40. rokmi, môže sa objaviť v ľubovoľnom veku u každého. Takisto môže prekvapiť ako pri mori tak aj na horách. Je preto vhodné už pred dovolenkou vedieť, ako v tomto prípade postupovať a čo preventívneho môžeme vykonať.

Kožné príznaky sa objavujú asi u 20 % populácie a sú spôsobené buď samotným UV – žiarením alebo napr. jeho pôsobením v kombinácii s určitými zložkami kozmetických prípravkov.

Reakcie kože na UV – žiarenie je možné hodnotiť ako normergické (primerané) a hyperergické (nadmerné). Do skupiny hyperergických spadajú prejavy fototoxické a fotoalergické.

Fototoxické reakcie

Fototoxické reakcie sú spôsobené zvýšenou citlivosťou kože voči UV – žiareniu podmienenou vonkajšie či vnútorne podanými látkami. V tomto prípade dochádza k priamej vzájomnej interakcii UV – žiarenia a určitých látok, tzn. že do tohto procesu nie je zapojený imunitný systém. Na rozdiel od „slnečnej alergie“ – ktorá nie je závislá na dávke UV – žiarenia (výražka sa môže objaviť už pri miernom ožiarení) – hrá pri fototoxickej reakcii veľkú úlohu intenzita UV – žiarenia a celkové množstvo fototoxickej látky.

Fototoxicky sa najčastejšie prejavujú niektoré látky, ako napr. antibiotiká, nesteroidné antiflogistiká (ketoprofén), prírodné antidepresíva obsahujúce ľubovník, ale tiež rôzne potraviny, ako napr. citrusové plody, zeler alebo figy. Pri ich požití je preto potrebné obmedzovať expozíciu slnečnému žiareniu.

Z miestne používaných liečiv sú najčastejšími vyvolávateľmi protizápalové gély a krémy, decht, ale tiež rastlinné šťavy a parfumy. Zjednodušene je možné tento jav popísať ako „ľahké spálenie“.

Fotoalergické reakcie

Fotoalergické reakcie vznikajú u vnímavých pacientov a majú alergickú podstatu. Pôsobením UV – žiarenia vzniká z látok vlastných či prijatých alergén, ktorý ďalej vyvoláva alergickú reakciu na koži. Prejavy pretrvávajú dlhšiu dobu a u niektorých typov sa môžu stať chronické.

1) Polymorfná svetelná erupcia (ple)

Najčastejším fotoalergickým prejavom je tzv. polymorfná svetelná erupcia, označovaná ľudovo ako slnečný ekzém, slnečná alergia. Postihuje spravidla ženy medzi 20. a 40. rokmi pri prvom jarnom oslnení alebo i uprostred leta pri veľmi prudkom slnení (príjazd na dovolenku k moru). Prejavy vznikajú za hodiny až dni po oslnení. Môžu byť veľmi rôznorodé: od svrbivého začervenania, cez „krupičku“ až k splývajúcim mokvajúcim pľuzgierikom. U jedného pacienta má ochorenie vždy rovnaký vzhľad. Typický je pre neho tzv. hardening fenomén – s postupujúcim letom sa koža „otužuje“, prejavy sú miernejšie, rovnako tak po návrate od mora sa ťažkosti už v sezóne nevracajú.

2) Acne aestivalis

Slnečné žiarenie môže vyvolať i vznik zapálených pupienkov pripomínajúcich svojím vzhľadom akné. Acne aestivalis (Acne Mallorca) je vyvolané UV – žiarením v kombinácii s určitými zložkami kozmetických výrobkov a opaľovacích prípravkov. Dochádza pri nej k podráždeniu a zapáleniu mazovej žľazy. Pretože sa môže jednať i o zložky ochranných opaľovacích prostriedkov, dochádza k výskytu najčastejšie práve na dovolenke pri mori. PLE a Acne aestivalis majú podobné príznaky (napr. svrbenie) a objavujú sa na rovnakých častiach tela, preto je niekedy veľmi ťažké ich od seba odlíšiť.

3) Slnečná žihľavka

Vzácnejšia, ale dramatickejšie prebiehajúca je slnečná žihľavka: alergická reakcia vyvolaná UV – žiarením, podmienená alergiou I. (skorého) typu. Vzniká po niekoľkých minútach slnenia výsevom svrbiacich žihľavkových pupienkov na koži. Tieto môžu splývať do väčších ložísk až opuchov. V ťažších prípadoch je výsev sprevádzaný celkovými príznakmi, napr. bolesťami hlavy, nevoľnosťou, poklesom tlaku alebo kolapsovým stavom. V ľahších prípadoch odoznieva do dvoch hodín.

V liečbe fotoalergických reakcií je vždy nutné odísť zo slnka, ďalej sa využívajú antihistaminiká celkovo, pokiaľ už máte skúsenosť so slnečnou alergiou, je možné tiež preventívne užívanie. Odporúča sa začať asi 3 dni pred začiatkom dovolenky a ich užívanie po celú dobu trvania dovolenky. Miestne protisvrbiacich zásypov, tekutých púdrov, napr. s tanínom, kortidoidov miestne, v ťažkých prípadoch i celkovo. Najdôležitejším preventívnym opatrením je používanie ochranných opaľovacích krémov proti UVA a UVB – žiareniu. Opaľovanie v soláriu nemá význam, pretože stav alergika môže skôr zhoršiť. Tiež užívanie prípravkov obsahujúcich beta karotén nemá žiadny vplyv na alergiu. Len pomáha tým, ktorí ňou netrpia.

Prevencia a Odporúčané opatrenia pre pobyt na slnku

 • vyhýbanie sa slnku (hlavne medzi 11. a 15. hodinou)
 • výber vhodného opaľovacieho prostriedku

  V prvom rade je dôležité vedieť, pre aký typ pokožky opaľovací prípravok potrebujete. Nebudeme sa venovať výberu z hľadiska fototypov (tu platí, čím svetlejšia pokožka, tým väčší faktor), ale vezmeme do úvahy potreby pokožky atopickej, alergickej či citlivej.

  1. Pokožka s atopickým ekzémom

   Tu sú najvhodnejšie prípravky na báze čistých minerálnych filtrov, bez parfumácie a chemických filtrov, ktoré môžu zhoršiť stav atopickej pokožky. Ideálny je faktor 50, ktorý zaistí vysokú ochranu pred slnečným žiarením. Veľmi vhodný je i pre malé deti.

  2. Pokožka so sklonom k „slnečnej alergii“

   Pre osoby trpiace slnečnou alergiou, ktorá sa prejavuje nepríjemnou kožnou vyrážkou a svrbením, je odporúčaná extrémna slnečná ochrana, tzv. TOTAL SUNBLOCK prípravky s faktorom 50+. Ďalej sú vhodné pre veľmi svetlú pokožku, ktorá má sklon k spáleniu, citlivú pokožku a ako ochrana v extrémnych podmienkach (more, hory, trópy).

  3. Starostlivosť po opaľovaní

   Pokožke treba venovať zvýšenú pozornosť i po opaľovaní. Výberom vhodného prípravku pokožku po slnení upokojíte a dodáte i potrebné živiny a hydratáciu.

 • pred pobytom na slnku je vhodné obmedziť užívanie potenciálne alergizujúcich látok na pokožku – parfumy, vody po holení, osviežujúce vreckovky a pod.,
 • používať vhodné oblečenie (krep má ochranný faktor 5, bavlna 32 a hodváb 28, k väčšiemu prieniku UV – žiarenia dochádza tiež v mokrom odeve),
 • venovať zvýšenú pozornosť i po opaľovaní. Výberom vhodného prípravku pokožku po slnení upokojíte a dodáte i potrebné živiny a hydratáciu, vhodné krémy bez obsahu farbív a parfumácií, najlepšie z lekárne.