Alergia: Čo je alergia, Typy alergií

Home » Všetko o alergiách » Alergia: Čo je alergia, Typy alergií

preskočiť na: Odporúčané opatrenia pre úpravu domáceho prostredia

Čo je to alergia

Alergia je neprimeraná obranná reakcia imunitného systému nášho organizmu na látky z okolitého prostredia. Látky, ktoré u citlivého jedinca vyvolávajú tieto prehnané obranné reakcie (spúšťajú alergickú reakciu) nazývame alergény. Sú to často látky, ktoré zdravému človeku neškodia. Pri alergickej reakcii organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu, ktorý je potom zodpovedný za alergické príznaky.

Počet alergikov neustále rastie. Najmenej 25 % obyvateľstva vo vyspelých krajinách je alergických na nejakú látku – a tento počet trvale stúpa! Nové výskumy ukazujú, že u detí je podiel alergikov ešte väčší.

Alergia a dedičnosť

Atopia je dedične založený sklon k alergii, má preto zreteľný rodinný výskyt. Typickými prejavmi atopie sú atopický ekzém (atopická dermatitída), peľová alergia (alergická nádcha a alergický zápal spojiviek) a alergická astma. Atopici majú vrodenú schopnosť tvoriť vo zvýšenom množstve protilátky v triede IgE (=imunoglobulín E). Tieto IgE protilátky reagujú na alergény vonkajšieho prostredia (peľ, plesne, roztoče atd.).

U dieťaťa, ktorého jeden rodič trpí alergiou, je riziko vzniku alergického ochorenia 30 %. Ak sú alergici obaja rodičia, zvyšuje sa riziko na 60 %. Môže sa ale stať, že dedičný základ „preskočí“ jednu generáciu. Alergia môže prepuknúť kedykoľvek v priebehu života.

Rozdelenie alergénov

Inhalačné alergény

Snáď najznámejšie sú alergie spôsobené alergénmi zo vzduchu, ktoré vdychujeme. Hovoríme im inhalačné alergény. Zaraďujeme sem pele tráv, bylín a stromov, roztoče, zvieracie alergény alebo plesne.

Potravinové alergény

Potravinové alergie sú nežiaduce reakcie na potraviny, ktoré vznikajú u vnímavých ľudí prostredníctvom imunitných mechanizmov. V zastúpení jednotlivých potravinových alergénov hrajú významnú úlohu stravovacie návyky: u nás sú významnými alergénmi najmä vajíčka, mlieko, pšeničná múka, koreňová zelenina, paradajky, orechy, sója, ryby a rôzne ovocie.

Bodnutie hmyzom

Alergická reakcia môže byť spôsobená uhryznutím alebo bodnutím hmyzom. U nás sa pri vzniku alergie na hmyz uplatňuje najčastejšie včela a osa, príležitostne i sršeň alebo čmeliak.

Lieky

Lieky môžu vyvolávať alergické reakcie niekoľkými rôznymi mechanizmami, iba za menšiu časť je zodpovedná alergia. Alergizujú napríklad Penicilín a ďalšie antibiotiká, barbituráty, lokálne anestetiká.

Základné typy alergií

Diagnostikovanie alergie

Diagnózu alergie stanoví lekár – alergológ na základe týchto vyšetrení:

Liečba alergie

Lieky podávané pri alergii môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Prvá skupina sú preventívne (protizápalové) lieky. Tie pri pravidelnom a dlhodobom užívaní výrazne oslabujú klinické prejavy alergie, či dokonca zabraňujú ich vzniku. Druhá skupina sú tzv. lieky na uľavenie, ktoré sú určené na odstránenie akútnych alergických problémov ako sú astmatický záchvat či akútny prejav alergickej nádchy.

Hyposenzibilácia – liečba vakcínami. Formou injekcií či kvapiek je pacientovi podávané postupne sa zvyšujúce množstvo upraveného alergénu. Cieľom tejto liečby je vyvolať stav tolerancie organizmu chorého voči alergénu. Jedná sa o dlhodobú liečbu, ktorej účinnosť je za ideálnych podmienok, medzi ktoré patrí v neposlednom rade spolupráca pacienta, okolo 80 %.

Súhrn odporúčaných opatrení pre úpravu domáceho prostredia a používanie vhodných produktov pre alergikov

 • páperové prikrývky a vankúše nahraďte výrobkami z dutého vlákna, ktoré sa dajú prať na viac než 60 °C,
 • obliečky perte minimálne 1 x za 14 dní, prikrývky a vankúše 1 x za 3 mesiace,
 • na pranie bielizne používajte ekologické nedráždivé pracie prostriedky,
 • najlepšie všetky lôžkoviny, minimálne však matrace, ktoré sa nedajú prať, uzavrite do protiroztočových bariérových poťahov,
 • z lôžka detí odstráňte plyšové hračky,
 • pokiaľ je to možné v celom byte odstráňte koberce, závesy, prehozy a ostatné textílie, na ktorých sa usadzuje prach,
 • vysávač voľte s vysokou účinnosťou filtrácie a „bezpečnou“ manipuláciou s nečistotami,
 • nábytok a podlahy čistite navlhko, aby ste predišli víreniu prachu,
 • čističky vzduchu používajte samostatne (bez zvlhčovačov) s účinným HEPA filtrom,
 • v peľovej sezóne používajte ochrannú okennú sieť proti peľu,
 • pri upratovaní by alergik/astmatik nemal byť prítomný, v prípade nutnosti použite ochrannú masku,
 • z izby alergika odstráňte izbové kvety,
 • alergikom sa neodporúča chovať akékoľvek zvieratá,
 • vlhkosť v byte udržujte v rozmedzí 40 – 50 %, pri vyššej vlhkosti vznikajú ideálne podmienky k množeniu roztočov, plesní a ďalších mikroorganizmov, pri nižšej vlhkosti dochádza k vysúšaniu slizníc,
 • tapety nahraďte maľbou, voľte farby, ktoré neumožňujú zachytávanie alergénov,
 • používajte kozmetiku bez dráždivých prísad vhodnú pre reaktívnu pokožku,
 • pre odstránenie chlóru z vody používajte sprchový filter.