Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zimomrivosť a alergia

Dobrý deň, som endokrinologický pacient (hypofunkcia) a trpím na zimomrivosť, ktorá sa rokmi stupňuje. Akonáhle sa ochladí, je mi zima hlavne na chrbát, ruky a nohy, pri mrazivom počasí ma trasie po celom tele a mám pocit, že mi zmrzne tvár. V noci sa občas budím na to, že mám studené ramená, zadok, nohy, hoci som prikrytá. Pocit zimy zhoršuje oblečenie z umelého vlákna (stačí podiel 1%). Snažím sa nosiť prírodné materiály, ale ani tie ma v chladnom počasí neohrejú, v mraze ma trasie aj v kožuchu. Obliekam sa na vrstvy, aby som týmto stavom predchádzala. Opuchy tela nepozorujem, od cca +2 st. do mínusu začervenanie odkrytých častí tela, kýchanie, výtok z nosa. Vyšetrenia: endokrinológ zvýšil dávku euthyroxu, zvýšili sa mi hodnoty hormonov, ale problém nevyriešil. Cievne vôbec nič. Testy potvrdili alergiu na aspergillus. Alergol. primár mi s iróniou oponoval, že alegia na chlad neexistuje, vraj je to výmysel ľudí. Nepochodila som ani u neurologičky. Dlhodobo mávam znížené biele krvinky (ale nebývam chorá), občas búšenie srdca a bolesti chrbtice. Prichádza zima a ja neviem ako ju prežiť,už teraz sa obliekam ako "na Vianoce". Prosím, poraďte mi. Ďakujem

Soňa

Odpoveď

Dobrý den, Soňo,

mohu Vás ubezpečit, že diagnóza zvaná alergie na chlad opravdu existuje, i když se jedná o poměrně vzácné onemocnění a jeho řešení není jednoduché.

Pokud už máte potvrzenou jinou alergii (ve Vašem případě alergii na plísně), znamená to, že máte sklony k alergickým onemocněním. Různé druhy alergie se tak u Vás mohou v průběhu života objevit.

Chladovou alergii je možné prokázat jednoduchým chladovým testem, který je zmíněn ve výše uvedené sekci. Stejně tak možnosti léčby.

Přejeme hodně štěstí,

Michal, ProAlergiky.cz

Súvisiace otázky v poradni

Alergia na chlad alebo zimu – pálenie, začervenanie a svrbenie kože
Alergia na teplo
Neustale upchate nosne dutiny
Podozrenie na alergiu na chlad

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
  • rýchly a spoľahlivý
Overený zákazník pred 13 dňami
  • Spoľahlivosť, ochota
  • Milé dámy na zakznickom centre
  • Tovar ktorý nebol skladom, dodali neskôr (bez nutnosti platiť 2x poštovné)
Overený zákazník pred 27 dňami
  • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 29 dňami