E-shop > Články a recenze > Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom? Zaujímavá funkcia navyše

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom? Zaujímavá funkcia navyše

31. 3. 2020

Tak zvlhčovač, ako aj ionizátor slúžia na zlepšovanie kvality vzduchu. Každý však úplne inak. Na čo je teda dobrý ionizátor zabudovaný vo zvlhčovači vzduchu a čo od neho môžete očakávať?

Ionizátor je malé elektrické zariadenie, ktoré pomocou elektrického výboja do vzduchu vysiela ióny, zvyčajne záporné ióny. Práve tých býva v budovách často nedostatok, čo môže mať za následok únavu a ospalosť.

Ešte príjemnejšie dýchanie

Zvlhčovače vzduchu si ľudia kupujú najmä kvôli tomu, aby sa im lepšie dýchalo. A ionizácia tomu ešte napomáha.

Keď je vo vzduchu záporných iónov dostatok, ľudské pľúca môžu lepšie pracovať s kyslíkom. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa môže zlepšiť aj psychická pohoda človeka.

To však nie je všetko. Ióny sú tiež schopné čiastočne čistiť vzduch, aj keď, samozrejme, nie tak dokonale ako mikrofiltre (HEPA a i.), uhlíkové filtre a ďalšie filtračné prvky v čističkách vzduchu. Ióny sa vo vzduchu viažu na pevné čiastočky (prach, alergény) a spôsobujú ich rýchlejšie usadzovanie v miestnosti. Niektoré plyny a pachy sa pôsobením iónov neutralizujú.

Hlavnou funkciou zvlhčovačov s ionizátorom však zostáva zvyšovanie vzdušnej vlhkosti.

Ionizátor aj pri najlacnejších zvlhčovačoch

Ionizátorom prekvapujúco nie sú vybavené len drahšie prístroje nadupané funkciami, ale aj modely s cenou okolo 80 až 120 eur. Samotný ionizátor je lacné zariadenie, ktoré cenu prístroja takmer neovplyvňuje.

Ktoré konkrétne modely zvlhčovačov zo sortimentu e-shopu PreAlergikov.sk sú ionizátorom vybavené?

Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

Výkonný zvlhčovač vzduchu s ionizátorom Stylies Leonis

Ionizátor sa v niektorých prípadoch spúšťa automaticky v okamihu zapnutia zvlhčovacieho prístroja, nezapína sa samostatne.

Kam sa zvlhčovač vzduchu s ionizátorom hodí?

Zvlhčovač vzduchu kombinovaný s ionizátorom je vhodný do vykurovaných miestností so zvýšenou prašnosťou, ako sú spálne, detské izby, obývacie izby alebo kancelárie.

Pre osoby trpiace astmou a alergiami sú v každom prípade vhodnejšie čističky vzduchu, či už samostatné alebo kombinované so zvlhčovačom. Sú schopné zaistiť výrazne účinnejšie čistenie vzduchu než ionizátor vo zvlhčovači.