E-shop > Odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu

Odporúčané pre: miestnosti, kde je vyššia vlhkosť a hrozí riziko množenia plesní. Napr. novostavby, zateplené panelové domy, kde sa zráža vlhkosť na oknách, či staršie domy s vysokou vlhkosťou.

Odvlhčovače vzduchu alebo vysúšače vzduchu znižujú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vzduch s veľmi vysokou vlhkosťou (dlhodobo nad 60 %) nám škodí. Vlhkosť sa usadzuje na stenách, v tapetách, kobercoch, matracoch a čalúnenom nábytku, kde vytvára podmienky na množenie plesní. Vo... viac informácií

Odvlhčovače vzduchu alebo vysúšače vzduchu znižujú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vzduch s veľmi vysokou vlhkosťou (dlhodobo nad 60 %) nám škodí. Vlhkosť sa usadzuje na stenách, v tapetách, kobercoch, matracoch a čalúnenom nábytku, kde vytvára podmienky na množenie plesní. Vo vlhkom teplom prostredí sa taktiež ľahko množia roztoče.

Ako plesne, tak roztoče sú zdrojom silných alergénov. Väčšina plesní je jedovatá.

Výkon odvlhčovania uvádzame v litroch za deň pri teplote 30 °C a 80 % relatívnej vlhkosti vzduchu.

Kedy sa hodí kúpiť odvlhčovač

  • Ak vlhkosť vzduchu v miestnosti dlhodobo neklesá pod 60 %, a to ani za slnečného počasia, a ak nepomáha alebo nie je možné vetranie.
  • Príliš vysokú vlhkosť poznáme aj bez vlhkomera podľa toho, že sa nám zvnútra na oknách často zráža voda. Viditeľná pleseň je neklamným znamením prevlhčenia.
  • S vysokou vlhkosťou majú stále častejšie problémy ľudia v nových alebo zrekonštruovaných panelových domoch vybavených plastovými oknami.

Ako správne odvlhčovať

  • Odvlhčovač by mal byť v prevádzke v uzavretej miestnosti, aby sa dovnútra oknom alebo dvermi nedostávala ďalšia vonkajšia vlhkosť. Mal by byť umiestnený na rovnom povrchu a vo voľnom priestore čo najďalej od stien a nábytku.
  • Vlhkosť vzduchu by sme sa mali snažiť udržiavať na hodnote okolo 50 %. Väčšina odvlhčovačov za nás počas prevádzky vlhkosť stráži pomocou zabudovaného regulátora vlhkosti (humidistatu) a po dosiahnutí nastavenej hodnoty sa vypne.
  • Domáce odvlhčovače väčšinou nevedia vzduch vysušiť na menej než 40 %, takže prílišné vysušenie vzduchu je veľmi málo pravdepodobné.
  • Účinok odvlhčovania je možné zvýšiť zahriatím miestnosti ohrievačom. To sa využíva napríklad v prípade mies­tností zasiahnutých záplavami.

Ako odvlhčovač funguje

  • Väčšina odvlhčovačov je vybavená chladiacim telesom, ktorým je pomocou ventilátora preháňaný vzduch. Vzdušná vlhkosť sa pri pohybe cez toto teleso skvapalní a vo forme vody odtečie do záchytnej nádoby. Skôr ako vzduch opustí odvlhčovač, prechádza cez vykurovacie teliesko, ktoré mu vráti izbovú teplotu. Tým sa vzduch postupne vysúša.
  • Niektoré odvlhčovače vedia odvádzať nazbieranú vodu pomocou hadice priamo do odpadu.
skryť informácie
Nákupný radca
Ako vybrať vhodný produkt v kategórii odvlhčovače vzduchu? viac
Lekár odporúča
Názor lekára na odvlhčovače vzduchu viac

Stále viac ľudí sa sťažuje na prílišné vlhko vo svojich bytoch – starých, ale aj nových alebo zrekonštruovaných – a hlavne množiace sa ložiská plesní. Plesne sú zdravotným rizikom nielen pre alergikov, preto je problém nutné riešiť. Obyčajné postriekanie plesní fungicídnym prípravkom funguje väčšinou len krátkodobo, pretože vo vlhku plesne opäť skoro vyrazia na povrch. Kde nepomáha ventilácia ani vykurovanie, je potrebné vzduch umelo odvlhčovať až na úroveň cca 50 % relatívnej vlhkosti. Odvlhčovacích prístrojov je na trhu veľký výber a plnia svoju funkciu veľmi dobre. MUDr. Eva Orálková

 
 
Radenie podľa:

Príslušenstvo – Odvlhčovače vzduchu