Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako vybrať správny odvlhčovač vzduchu

Vybrať odvlhčovač vzduchu nie je úplne jednoduché, pretože je potrebné zohľadniť niekoľko vecí. V prvom rade je nutné si ujasniť, do akého priestoru prístroj kupujeme. Dôležitú rolu hrá nielen veľkosť a členenie interiéru, ale aj aktuálna vlhkosť a teplota vzduchu. Pri výbere by sme nemali prehliadať ani spotrebu a hlučnosť prístroja.
Chcete si dobre vybrať? S výberom odvlhčovača vzduchu vám odborne poradíme.
1

Výkon odvlhčovania

Najdôležitejší parameter, ktorý hovorí, koľko vody dokáže odvlhčovač zo vzduchu odobrať. Udáva sa v litroch za deň (24 hodín).

Pri zvažovaní, aký odvlhčovač kúpiť, je potrebné zohľadniť veľkosť a rozvrhnutie priestoru. Ak sa nadmerná vlhkosť vyskytuje iba v jednej miestnosti, jednoducho zvolíme prístroj s výkonom zodpovedajúcim tejto miestnosti.

Ak má obytný priestor viac izieb a vo všetkých je problém s vysokou vlhkosťou, je lepšie uprednostniť výkonnejší model, ktorý bude schopný do značnej miery pohlcovať vlhkosť aj z vedľajších miestností.

V nasledujúcej tabuľke je uvedený potrebný minimálny odvlhčovací výkon v závislosti od aktuálnej relatívnej vzdušnej vlhkosti v interiéri a veľkosti priestoru.
 

  RV 60–70 % RV 70–80 % RV 90–100 %
Malé miestnosti do 6 m2
(bez ľudí)
3 l/deň 4,5 l/deň 6 l/deň
Bežné miestnosti do 15 m2
(1 osoba)
6 l/deň 8 l/deň 12 l/deň
Malý byt do 30 m2
(2 miestnosti, 2 osoby)
10 l/deň 12 l/deň 16 l/deň
Stredný byt do 70 m2
(3 miestnosti, 4 osoby)
16 l/deň 20 l/deň 25 l/deň
Veľký byt do 100 m2
(4 miestnosti, 5 osob)
20 l/deň 25 l/deň 30 l/deň
Veľký byt nebo dom do 150 m2
(5–6 miestností, 6 osob)
25 l/deň 30 l/deň 40 l/deň
Určenie minimálneho potrebného odvlhčovacieho výkonu podľa aktuálnej vlhkosti vzduchu a veľkosti priestoru


Najčastejším zdrojom vlhkosti v obytných priestoroch sú ľudia a ich činnosť – najmä varenie, sprchovanie alebo sušenie bielizne. Pokiaľ teda váš priestor používa iný počet osôb, než uvádza naša tabuľka v prvom stĺpci, vykonajte nasledujúci prepočet minimálneho odvlhčovacieho výkonu:

 • za každú osobu navyše pričítajte 5 l/deň
 • za každú chýbajúcu osobu odčítajte 5 l/deň


Je úplne v poriadku, keď zvolíte prístroj s vyšším výkonom, než aktuálne potrebujete. Odvlhčovanie bude rýchlejšie a vďaka dlhším prestávkam bude prevádzka odvlhčovača tichšia.
 
Pokiaľ má byt či dom len jeden najsilnejší zdroj vlhkosti (zle vetraná kúpeľňa, kuchyňa bez digestora a pod.), mal by vám vystačiť jeden odvlhčovač, ktorý umiestnite blízko tohto zdroja vlhkosti.

2

Kde chceme odvlhčovač používať – typ odvlhčovača

Ideálny typ odvlhčovača vyberáme podľa teploty vzduchu v miestnosti, v ktorej chceme odvlhčovať:

●    Miestnosti s izbovou teplotou nad 15 °C → KONDENZAČNÝ ODVLHČOVAČ
●    Miestnosti s izbovou teplotou 10 až 15 °C → VÝKONNÝ KONDENZAČNÝ ODVLHČOVAČ alebo ADSORPČNÝ ODVLHČOVAČ
●    Nevykurované miestnosti s teplotou 1 až 10 °C → ADSORPČNÝ ODVLHČOVAČ

Ako teplota vzduchu súvisí s typom odvlhčovača? Pri kondenzačných odvlhčovačoch sa s klesajúcou teplotou znižuje odvlhčovací výkon. 

Pri izbovej teplote 10 – 15 °C je na zváženie, či kúpiť výkonnejší model kondenzačného odvlhčovača, alebo adsorpčný odvlhčovač, ktorého prevádzka nie je závislá od okolitej teploty a zároveň aktívne zvyšuje teplotu v miestnosti. Vždy je dobré porovnať prevádzkové náklady a podľa toho vybrať, ktorý typ odvlhčovača bude v daných podmienkach výhodnejší.

Provozní limity graf

Graf vplyvu aktuálnej teploty a vlhkosti na voľbu druhu odvlhčovača (zdroj: Trotec)

a) Kondenzačné odvlhčovače vzduchu – pre obytné priestory

Táto technológia odvlhčovania je vhodná do naprostej väčšiny obytných priestorov, kde ani v zime neklesá teplota pod cca 15 ° C. Kondenzačných modelov je na trhu veľký výber a líšia sa predovšetkým svojim odvlhčovacím výkonom, ktorý môže dosahovať aj niekoľko desiatok litrov za deň.

Účinnosť kondenzačného odvlhčovanie sa pri prevádzke neustále mení. Závisí predovšetkým na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Čím vyššia teplota a vlhkosť sú, tým viac vody odvlhčovač zo vzduchu odstraňuje. Údaje v tabuľke berte ako orientačné, u jednotlivých modelov sa môžu líšiť.
 
Teplota
vzduchu
Účinnosť kondenzačného odvlhčovača pri relatívnej vlhkosti
50 % 60 % 70 % 80 %
5 °C 0,60 % 16,00 % 22,00 % 28,90 %
10 °C 17,20 % 23,50 % 29,50 % 38,00 %
15 °C 21,50 % 31,00 % 40,00 % 50,00 %
20 °C 29,00 % 40,00 % 52,50 % 64,50 %
25 °C 40,00 % 54,00 % 67,00 % 80,50 %
30 °C 50,00 % 67,00 % 83,00 % 100,00 %
35 °C 60,00 % 79,00 % 94,00 % 111,00 %


Vliv teploty a vlhkosti vzduchu
Vplyv aktuálnej teploty a vlhkosti na účinnosť kondenzačných odvlhčovačov


Väčšina výrobcov pri svojich prístrojoch uvádza výkon odvlhčovania pri 30 °C a vlhkosti 80 %, reálna účinnosť pri bežnej izbovej teplote okolo 20 °C teda bude nižšia.

Niektoré kondenzačné odvlhčovače sú schopné dosahovať dostatočne vysoký odvlhčovací výkon aj pri bežných izbových teplotách. Príkladom sú tie od značky Meaco.

Existuje viac druhov kondenzačných odvlhčovačov:
 • Väčšina kondenzačných odvlhčovačov je vybavená kompresorom a chladiacim okruhom. Ich odvlhčovací výkon sa pohybuje v desiatkach litrov vody za deň.
 • Výnimočne môžete naraziť na modely vybavené Peltierovým článkom, ktoré sú pre svoj nízky výkon (obvykle menej ako 1 liter za deň) vhodné len do veľmi malých miestností alebo skríň.

b) Adsorpčné odvlhčovače – ideálne pre nevykurované studené priestory

Ak budete chcieť odvlhčovať pri nízkych teplotách (pivnice, garáže, špajze, kumbály a pod.), je lepšie vyberať z odvlhčovačov adsorpčných. Tie sú účinné už od 1 ° C, teda aj v naozaj studených miestnostiach, kde kondenzačné odvlhčovače majú veľmi nízku účinnosť. Počas odvlhčovania z prístroja vychádza teplý vzduch, takže ich možno využívať aj na vykurovanie menších miestností.

Oproti kondenzačným odvlhčovačom nie sú závislé od teploty v miestnosti. Majú však vyššiu spotrebu elektriny v porovnaní s rovnako výkonnými kondenzačnými odvlhčovačmi, a tak sa ich prevádzka vyplatí skutočne len v chladných priestoroch. Umožňujú nastaviť polovičný výkon odvlhčovania, pri ktorom je spotreba elektriny výrazne nižšia.

Kvôli nižšiemu maximálnemu odvlhčovaciemu výkonu sú vhodné skôr do menších alebo len mierne prevlhčených priestorov.

3

Vzduchový výkon

Odvlhčovač je vybavený ventilátorom, ktorý zaisťuje obeh vzduchu v miestnosti aj skrz samotný prístroj. Odvlhčovač by mal byť schopný spracovať všetok vzduch v miestnosti 2krát za hodinu.Hovoríme o vzduchovom výkone, ktorý sa udáva v metroch kubických za hodinu a počíta sa z veľkosti miestnosti.

Aký vzduchový výkon odvlhčovača potrebujeme pre svoju miestnosť?

Plocha podlahy m2 × výška stropu v m × 2 = potrebný vzduchový výkon v m3/h
 

Výsledok porovnáme s maximálnym výkonom vybraného odvlhčovača. Ak je jeho výkon vyšší než náš výsledok, tento prístroj je pre daný priestor dostačujúci. Radšej viac ako menej.

4

Spotreba elektriny

Odvlhčovače vzduchu sa radia medzi energeticky náročné spotrebiče, ktorých príkon môže dosahovať hodnoty až niekoľko sto wattov. Ak sú odvlhčovací výkon a ďalšie dôležité parametre porovnateľné, môže byť práve spotreba prístroja rozhodujúci ukazovateľ.

Rozdiely v príkone pri jednotlivých modeloch odvlhčovačov môžu byť veľké a to aj pri modeloch so zhodným odvlhčovacím výkonom. Drahšie modely môžu dosahovať nižšiu spotrebu energie než lacnejšie odvlhčovače, pri ktorých býva príkon vyšší. Vo výsledku sa nevyplatí šetriť na lacnom prístroji. Vyššia kúpna cena účinnejšieho prístroja sa môže za niekoľko mesiacov prevádzky vrátiť vďaka nižším prevádzkovým nákladom.

Odvlhčovač Meaco Dry Arete One

Modelový príklad spotreby pri odvlhčovači Meaco Dry Arete 20L

 • príkon odvlhčovača (20 °C, 60% RV): 216 W = 0,216 kW
 • prevádzkový čas: 8 hodín denne
 • aktuálna priemerná cena elektrickej energie: 0,25 €/kWh

Denne odvlhčovač spotrebuje maximálne  1,728 kWh (= 8 × 0,216).
Pri cene 0,25 € za 1 kWh je suma rovnajúca sa 0,43 € za deň (= 1,728 × 0,25).

V porovnaní s inými modelmi s rovnakým odvlhčovacím výkonom, ale vyšším príkonom môžete každý rok ušetriť až 100 € na výdavkoch na elektrinu.

Náš príklad uvádza maximálnu cenu za 8 hodín nepretržitej prevádzky. V skutočnosti odvlhčovač nepobeží stále, pretože hygrostat v ňom bude odvlhčovanie vypínať v okamihu dosiahnutia nastavenej vlhkosti. Ak vezmeme do úvahy, ako veľmi nákladné je vykurovať vlhký dom, znížením vlhkosti je možné ušetriť aj náklady s týmto spojené.

5

Prevádzková hlučnosť

Odvlhčovače sa radia medzi hlučnejšie prístroje. Zdrojom hluku je kompresor (slabé vrčanie podobné chladničke) a výkonný ventilátor (šumenie). Hlučnosť sa v priebehu odvlhčovania pohybuje v rozmedzí 35 – 55 dB podľa výkonu odvlhčovača.

Odvlhčovanie je možné na noc prerušiť, prípadne prístroj umiestniť do vedľajšej miestnosti. Niektoré modely sú vybavené funkciou nočného režimu, v ktorom je znížená rýchlosť ventilátora na nízke otáčky.
 

35 dB šepot, knižnica
40 dB tlmený hovor, chladnička pri zapnutom chladení
45 dB bežný hovor
50 dB hluk z ulice, mierny dážď
55 dB hlasitý hovor, umývanie riadu

Porovnanie úrovne hlučnosti s bežnými situáciami

6

Ďalšie dôležité parametre pre výber odvlhčovača

 • Objem nádržky na vodu – čím väčšia nádržka, tým dlhšie vydrží prístroj bez prestávky odvlhčovať.
 • Odvod vody do odpadu – pripojením hadice alebo pomocou čerpadla je možné skondenzovanú vodu čerpať priamo do kanálu alebo umývadla.
 • Funkcia čistenia vzduchu – niektoré odvlhčovače na prečistenie vzduchu využívajú HEPA filter, ktorý s vysokou účinnosťou zachytáva spóry plesní, alergény, baktérie a ďalšie nečistoty zo vzduchu. S odstránením zápachu a škodlivých prchavých látok v miestnosti pomôže uhlíkový filter. So znížením prašnosti a zápachu takisto pomôže ionizátor. 
 • Prevádzková teplota – ak odvlhčovač kupujete do miestnosti s inou než izbovou teplotou, overte si v parametroch, pre aké prevádzkové teploty je ten ktorý model určený. To sa týka hlavne kondenzačných odvlhčovačov, ktorých chladiace teleso môže v príliš chladnom prostredí namŕzať a obmedzovať funkciu prístroja. Niektoré modely sa v prípade nevyhovujúcej teploty prostredia automaticky vypínajú a odmrazujú, aby nedochádzalo k ich poškodeniu.

Často kladené otázky

Ako správne vybrať odvlhčovač (sušič) vzduchu?
Pri výbere odvlhčovača je dôležité zohľadniť veľkosť priestoru, obvyklú vlhkosť vzduchu a obvyklú teplotu. Na základe veľkosti priestoru zvoľte optimálny odvlhčovací výkon, aby bola prevádzka prístroja čo najefektívnejšia. Do vykurovaných priestorov s teplotou nad 15 °C je vhodný kondenzačný odvlhčovač. V nevykurovaných priestoroch lepšie poslúži adsorpčný odvlhčovač. Dôležitým parametrom je aj spotreba a hlučnosť prístroja. V prípade, že riešite problém s výskytom plesní, pomôže vám odvlhčovač s čističkou, ktorý je vybavený HEPA filtrom alebo UV lampou.
Ako funguje odvlhčovač (sušič) vzduchu?
Odvlhčovače vzduchu odoberajú zo vzduchu nadbytočnú vlhkosť. Tým významne znižujú riziko zrážania (kondenzácie) vody na studených stenách alebo oknách a predchádzajú rastu plesní. Väčšina elektrických odvlhčovačov vzduchu funguje na princípe kondenzácie vlhkosti. Vzduch nasatý ventilátorom je pri prechode výparníkom ochladený pod teplotu rosného bodu a dochádza k jeho skvapalneniu alebo kondenzácii. Do miestnosti je potom navrátený vysušený vzduch.
Kedy a prečo používať odvlhčovač vzduchu?
Odvlhčovač predstavuje účinné riešenie pri vysúšaní vzduchu, pokiaľ relatívna vlhkosť v interiéri dlhodobo prekračuje hodnotu 60 %. Indikátorom vysokej vlhkosti v miestnosti je zvýšená kondenzácia vody na studených stenách, rast plesní a zatuchnutý zápach. Vo vlhkom prostredí taktiež vznikajú ideálne podmienky na množenie roztočov. Preto je u alergikov a astmatikov dôležité udržiavať vzdušnú vlhkosť na zdravej hodnote okolo 50 %. Odvlhčovanie vzduchu je často potrebné v bytoch či domoch s nedostatočným odvetrávaním pár z kúpeľne či kuchyne. Výkonný odvlhčovač sa osvedčí aj pri haváriách vody alebo po záplavách, kedy je potrebné priestor rýchle vrátiť do pôvodného stavu.
Ako dlho asi trvá, než odvlhčovač zníži vlhkosť na normálnu hodnotu?
To je veľmi individuálne a záleží to hlavne na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti, veľkosti tejto miestnosti a výkone odvlhčovača. Príklad pre lepšiu predstavu: Miestnosť má objem 50 m³ (20 m² × 2,5 m výška stropu). Nameriame v nej teplotu 25 °C a relatívnu vlhkosť 80 %. Chceme túto vlhkosť znížiť na optimálnych 50 %. Máme odvlhčovač, ktorý pri tejto teplote dokáže zo vzduchu odstrániť zhruba 0,5 litra vody za hodinu. Pri vlhkosti 80 % je vo vzduchu tejto miestnosti rozpustený asi 1 liter vody (cca 19,3 ml/m³). Aby sme dosiahli vlhkosť 50 %, musíme odobrať zhruba 0,4 litra (cca 12 ml/m³). To bude trvať zhruba 2 hodiny, pretože do vzduchu sa môže neustále uvoľňovať vlhkosť pohltená stenami alebo nábytkom, prípadne tam môže niekto dýchať a pretože s klesajúcou vlhkosťou účinnosť odvlhčovača výrazne slabne (pozrite tabuľku v úvode nákupného radcu).
Aká je spotreba odvlhčovača vzduchu, koľko priemerne žerie?
Odvlhčovače sa radia medzi energeticky náročné spotrebiče. Ich príkon často dosahuje hodnotu až niekoľko sto wattov. Všeobecne platí, že čím je vyšší výkon odvlhčovača, tým vyššia je aj spotreba energie. Avšak medzi porovnateľne výkonnými modelmi odvlhčovačov sa môže spotreba líšiť. Preto odporúčame pri výbere tento parameter zohľadniť, pretože úspora elektrickej energie pri pravidelnom odvlhčovaní môže byť značná.
Prečo odporúčate odvlhčovač aj pri alergii na peľ? Ako to súvisí?
Ľudia alergickí na pele nemôžu svoju bielizeň v peľovej sezóne sušiť vonku, pretože na bielizni sa zachytávajú vonkajšie alergény, ako sú pele a spóry plesní. Ak doma nemajú sušičku bielizne, môžu bielizeň sušiť doma za pomoci odvlhčovača vzduchu.
Ako často zapínať odvlhčovač vzduchu?
Pokiaľ prístroj používate v automatickom režime, sám si pomocou vstavaného vlhkomeru stráži úroveň vlhkosti a odvlhčovanie zapína a vypína podľa potreby. Prípadne môžete sami sledovať hodnotu vlhkosti pomocou externého vlhkomeru a odvlhčovač zapnúť, pokiaľ hodnota vlhkosti presiahne 60 %. Vlhkosť v miestnosti môže rýchlo vzrastať najmä po sprchovaní, varení či sušení bielizne. V prípade havárie vody alebo záplavy je potrebné odvlhčovač zapínať oveľa častejšie. Problémy s nadmernou vlhkosťou vzduchu a kondenzáciou sa prejavujú najviac v zimných mesiacoch.
Dokáže odvlhčovač odstraňovať vlhkosť z celého domu?
Pri odvlhčovaní veľkých obytných priestorov sa využíva fyzikálny jav, pri ktorom sa vlhký vzduch presúva do suchých miest. Za predpokladu, že necháte všetky vnútorné dvere otvorené, správne dimenzovaný odvlhčovač zabráni vzniku kondenzácie a plesní v celom dome. Prípadne môžete odvlhčovač presúvať medzi miestnosťami, čím zvýšite efektivitu vysúšania najmä v najviac postihnutých miestach.
Ako zvýšiť účinnosť odvlhčovania?
Aby bolo odvlhčovanie maximálne efektívne, je dôležité dodržiavať pokyny uvedené v užívateľskej príručke. Počas prevádzky odvlhčovača zatvorte dvere a okná, aby do miestnosti neprúdil vlhký vzduch z vonku. Dôležité je správne umiestnenie prístroja, ktorý by sa mal nachádzať ideálne v blízkosti hlavného zdroja vlhkosti (kúpeľňa, sušiak bielizne a pod.). Okolo odvlhčovača nechajte voľný priestor aspoň 1 meter, aby nebolo bránené nasávaniu vzduchu. Účinnosť odvlhčovania pri kondenzačných modeloch významne ovplyvňuje aj teplota v miestnosti. Čím je vyššia, tým bude odvlhčovanie efektívnejšie.
Čo sa stane, keď vyberiem odvlhčovač s nedostatočným výkonom?
Ak je výkon odvlhčovača nižší, než je odporúčaná hodnota pre veľkosť daného priestoru, zvýši sa čas a náklady vynaložené na vysúšanie. Pravdepodobne sa vlhkosť vzduchu v miestnosti nebude dať znížiť na menej než 50 %.
V manuáli som narazil na zmienku o horľavom chladive, je to nebezpečné?
Kondenzačné kompresorové odvlhčovače používajú ekologické horľavé chladivo R290 (propán) v hermeticky uzatvorenom okruhu. Pri zlom zaobchádzaní s prístrojom môže dôjsť k jeho úniku. Ak registrujete poškodenie plášťa odvlhčovača alebo došlo počas manipulácie k silnému nárazu, je lepšie prístroj nechať prekontrolovať odborníkom. Neodporúča sa odvlhčovač používať v blízkosti zdrojov horúčavy (krbové kachle, sporáky, plynové a elektrické ohrievače) a v malých nevetraných priestoroch.
Kam mám odvlhčovač umiestniť, aby bolo odvlhčovanie maximálne efektívne?
Ak si prajete odvlhčiť celý dom alebo byt, umiestnite odvlhčovač do stredovej miestnosti, najlepšie v blízkosti kúpeľne, kde býva zdroj vlhkosti najvyšší. Ponechajte všetky vnútorné dvere otvorené. Všetok vlhký vzduch bude putovať smerom k odvlhčovaču. Aby bola zaistená optimálna cirkulácia vzduchu, umiestnite odvlhčovač vo vzdialenosti aspoň 50 cm od stien a nábytku.

Ak chcete sušiť bielizeň, umiestnite sušiak do najmenšej miestnosti v dome a zavrite dvere a okná. Odvlhčovač postavte vedľa sušiaka, nie pod neho, aby ho kvapkajúca voda nepoškodila.
Potrebujem odstrániť plesne, pomôže mi odvlhčovač kombinovaný s čističkou vzduchu, alebo je lepšie kúpiť každý prístroj zvlášť?
Niektoré odvlhčovače sú vybavené HEPA filtrom, ktorý s vysokou účinnosťou odstraňuje zo vzduchu mikroskopické spóry plesní (ich rozmnožovacie čiastočky), čím bráni vzniku nových plesňových ložísk. Odfiltrovanie plesňových spór je tiež dôležité pre osoby s alergiou na plesne. Aby bola zaistená dostatočná účinnosť, odporúčame uprednostniť modely s veľkokapacitným HEPA filtrom, ktorý vyplňuje celý nasávací otvor (napr. odvlhčovače značky Meaco, Noaton, Woods). V prípade alergie na plesne a peľ či iných respiračných ťažkostí je lepšie kúpiť samostatnú čističku vzduchu s viacstupňovou filtráciou, ktorá vzduch vyčistí rýchlejšie a omnoho dôkladnejšie.
Môže odvlhčovač nahradiť sušičku bielizne?
Odvlhčovač predstavuje ekonomickejšiu alternatívu k sušičke bielizne. Program sušenia bielizne funguje tak, že odvlhčovač na zavesenú bielizeň fúka teplý vzduch a tým urýchľuje jeho schnutie. Odparenú vodu zo vzduchu rovno pohlcuje, aby sa zbytočne nevstrebávala do vybavenia domácnosti a neunikala do susedných miestností. Oproti bubnovej sušičke je sušenie bielizne prirodzenejšie a šetrnejšie (nedochádza k mechanickému opotrebeniu). Ak potrebujete usušiť rýchlejšie väčšie množstvo bielizne, je bubnová sušička vhodnejšia, ale musíte počítať s vyššími prevádzkovými nákladmi.
Z odvlhčovača, ktorý sme si kúpili, vychádza teplý vzduch. Nemôže byť pokazený?
Ale nie, to je v poriadku. Odvlhčovač odstraňuje vlhkosť zo vzduchu tým, že ho ochladzuje. Aby prístroj nevypúšťal studený vzduch, je vybavený ohrevom vzduchu, ktorý mu vracia príjemnú teplotu. Prípadné mierne zvýšenie teploty v miestnosti navyše ešte zvyšuje účinnosť odvlhčovania.

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
„Som veľmi spokojná, rýchle vybavenie objednávky a myslím, že aj vyber produktov je široký“
Overený zákazník pred 5 dňami
„Spokojnosť“
Overený zákazník pred 5 dňami
„100% spokojnosť“
Overený zákazník pred 17 dňami