Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Ako vybrať správny odvlhčovač vzduchu

Chcete si dobre vybrať? S výberom odvlhčovača vzduchu vám odborne poradíme.
1

Výkon odvlhčovania

Najdôležitejšie parameter, ktorý hovorí, koľko vody dokáže odvlhčovač zo vzduchu odstrániť (udáva sa v litroch za deň).


Potrebný výkon odvlhčovania sa dá približne odvodiť od veľkosti miestnosti a aktuálnej relatívnej vlhkosti (RV):
 

Plocha podlahy při výške stropu 2,5 m Potrebný výkon odvlhčovania pri RV cca 80 % Potrebný výkon odvlhčovania pri RV cca 70 %
veľmi malé miestnosti do 6 m2
(špajze, kúpeľne apod.)
min. 8 l/deň min. 7,5 l/deň
malé miestnosti do 15 m2
(spálne, detské izby apod.)
min. 12 l/deň min. 10 l/deň
stredné miestnosti do 30 m2
(obývacie izby)
min. 18 l/deň min. 15 l/deň
veľké miestnosti do 70 m2
(obývacie izby s kuchynským kútom)
min. 35 l/deň min. 26 l/deň
veľmi veľké miestnosti nad 70 m2
(veľké obytné lebo pracovné priestory)
min. 50 l/deň min. 35 l/deň


Naša tabuľka počíta s typickou situáciou, kedy je potrebné znížiť relatívnu vlhkosť na ideálnych 50 %. Údaje platia pri bežnej teplote 20 °C a pri normálnom tlaku vzduchu približne 100 kilopascalov. Zohľadnený je pobyt osôb v miestnosti (človek uvoľňuje vlhkosť) a tiež prípadný priesak vlhkého vonkajšieho vzduchu do miestnosti.

 • Ak neviete, akú vysokú vlhkosť vzduchu aktuálne máte, riaďte sa hodnotami výkonu pre vlhkosť 80 % (prostredný stĺpec tabuľky).
 • Ak v byte nemáte odvod vlhkosti z kúpeľne (okno, ventilátor) ani z kuchyne (digestor), navýšte odvlhčovací výkon prístroja o 5 l/deň.
 • Pokiaľ hodláte odvlhčovač používať striedavo vo viacerých miestnostiach, potrebný výkon vyberte podľa veľkosti tej najväčšej miestnosti.
 • Je úplne v poriadku, keď zvolíte prístroj s vyšším výkonom, než aktuálne potrebujete. Odvlhčovanie bude rýchlejší a vďaka dlhším prestávkam bude prevádzka odvlhčovače tichší.
2

Kde chceme odvlhčovač používať – typ odvlhčovača

Ideálny typ odvlhčovača vyberáme podľa teploty miestnosti, v ktorej chceme odvlhčovať:

 
Miestnosti s izbovou teplotou okolo 20 ° C → KONDENZAČNÉ ODVLHČOVAČE

Nevykurované miestnosti s teplotou 1 až cca 15 ° C → ADSORPČNÉ ODVLHČOVAČE
 

a) Kondenzačné odvlhčovače vzduchu – pre obytné priestory

Táto technológia odvlhčovania je vhodná do naprostej väčšiny obytných priestorov, kde ani v zime neklesá teplota pod cca 15 ° C. Ponúka vysoký výkon odvlhčovania.


Účinnosť kondenzačného odvlhčovanie sa pri prevádzke neustále mení. Závisí predovšetkým na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Čím vyššia teplota a vlhkosť sú, tým viac vody odvlhčovač zo vzduchu odstraňuje. Údaje v tabuľke berte ako orientačné, u jednotlivých modelov sa môžu líšiť.

tabulka účinnosti odvlhčování

Väčšina výrobcov pri svojich prístrojoch uvádza výkon odvlhčovania pri 30 stupňoch Celzia a vlhkosti 80 percent, reálna účinnosť pri bežnej izbovej teplote okolo 20 °C teda bude nižšia.


Existuje viac druhov kondenzačných odvlhčovačov:
 • Drvivá väčšina kondenzačných odvlhčovačov je vybavená kompresorom a chladiacim okruhom.
 • Výnimočne môžete naraziť na modely vybavené Peltierovým článkom, ktoré sú pre svoj nízky výkon vhodné len do veľmi malých miestností.

b) Adsorpčné odvlhčovače – ideálne pre nevykurované studené priestory

Ak budete chcieť odvlhčovať pri nízkych teplotách (pivnice, garáže, sklady a pod.), je lepšie vyberať z odvlhčovačov adsorpčných. Tie sú účinné už od 1 °C, teda aj tam, kde kondenzačné odvlhčovače strácajú účinnosť.

Nevýhodou adsorpčných odvlhčovačov je vyššia energetická náročnosť (v porovnaní s kondenzačnými odvlhčovači o 25–60 %) a nižší maximálny výkon odvlhčovania. Pri relatívnej vlhkosti vzduchu pod 50 % navyše výrazne klesá účinnosť odvlhčovania. Našťastie je málokedy potreba vlhkosť takto výrazne znižovať.

3

Vzduchový výkon

Odvlhčovač je vybavený ventilátorom, ktorý zaisťuje obeh vzduchu v miestnosti aj skrz samotný prístroj. Odvlhčovač by mal byť schopný spracovať všetok vzduch v miestnosti 2krát za hodinu.

Hovoríme o vzduchovom výkone, ktorý sa udáva v metroch kubických za hodinu a počíta sa z veľkosti miestnosti.

Aký vzduchový výkon odvlhčovača potrebujeme pre svoju miestnosť?

Plocha podlahy m2 × výška stropu v m × 2 = potrebný vzduchový výkon v m3/h
 

Výsledok porovnáme s maximálnym výkonom vybraného odvlhčovača. Ak je jeho výkon vyšší než náš výsledok, tento prístroj je pre daný priestor dostačujúci. Radšej viac ako menej.

Ak budete odvlhčovač používať striedavo vo viacerých miestnostiach, potrebný vzduchový výkon vypočítajte podľa objemu tej najväčšej miestnosti.

4

Ďalšie parametre pre výber odvlhčovače

 • Mal by vás zaujímať taktiež objem nádržky na vodu. Čím väčšia je nádržka, tým dlhšie prístroj vydrží bez prestávky odvlhčovať.
 • Ešte pohodlnejšie je, ak je prístroj vybavený odvodom vody do odpadu, napríklad pripojením hadice alebo pomocou čerpadla.
 • Čo sa týka hlučnosti, medzi odvlhčovači nie sú veľké rozdiely. Väčšina z nich slabo vrčí (asi ako chladnička) a šumí (vetrák). Odvlhčovanie možno na noc prerušiť, prípadne prístroj prepnúť do tichšieho nočného režimu, ak je taký k dispozícii.
 • Kritériom pre výber môže byť aj spotreba elektriny. Ak sú odvlhčovací výkon a ďalšie dôležité parametre porovnateľné, môže byť práve toto rozhodujúci ukazovateľ. Odvlhčovač vzduchu patrí medzi energeticky náročné elektrozariadenia (príkon môže byť až niekoľko sto wattov) a mnohokrát býva v prevádzke aj mnoho hodín v kuse. Je teda vhodné porovnať si odvlhčovacú kapacitu prístroja (v litroch za 24 hodín) a jeho spotrebu prúdu.
 • Úžitok z produktu môžu taktiež zvýšiť doplnkové funkcie, ako napr. ionizátor alebo čistenie vzduchu cez HEPA filter či odstránenie zápachu pomocou uhlíkového filtra.
 • Ak odvlhčovač kupujete do miestnosti s inou než izbovou teplotou, overte si v parametroch, pre aké prevádzkové teploty je ten ktorý model určený. To sa týka hlavne kondenzačných odvlhčovačov, ktorých chladiace teleso môže v príliš chladnom prostredí namŕzať a obmedzovať funkciu prístroja. Niektoré modely sa v prípade nevyhovujúcej teploty prostredia automaticky vypínajú a odmrazujú, aby nedochádzalo k ich poškodeniu.

Často kladené otázky

Ako dlho asi trvá, než odvlhčovač zníži vlhkosť na normálnu hodnotu?
To je veľmi individuálne a záleží to hlavne na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti, veľkosti tejto miestnosti a výkone odvlhčovača. Príklad pre lepšiu predstavu: Miestnosť má objem 50 m3 (20 m2 × 2,5 m výška stropu). Nameriame v nej teplotu 25 °C a relatívnu vlhkosť 80 %. Chceme túto vlhkosť znížiť na optimálnych 50 %. Máme odvlhčovač, ktorý pri tejto teplote dokáže zo vzduchu odstrániť zhruba 0,5 litra vody za hodinu. Pri vlhkosti 80 % je vo vzduchu tejto miestnosti rozpustený asi 1 liter vody (cca 19,3 ml/m3). Aby sme dosiahli vlhkosť 50 %, musíme odobrať zhruba 0,4 litra (cca 12 ml/m3). To bude trvať zhruba 2 hodiny, pretože do vzduchu sa môže neustále uvoľňovať vlhkosť pohltená stenami alebo nábytkom, prípadne tam môže niekto dýchať a pretože s klesajúcou vlhkosťou účinnosť odvlhčovača výrazne slabne (pozrite tabuľku v úvode nákupného radcu).
Prečo odporúčate odvlhčovač aj pri alergii na peľ? Ako to súvisí?
Ľudia alergickí na pele nemôžu svoju bielizeň v peľovej sezóne sušiť vonku, pretože na bielizni sa zachytávajú vonkajšie alergény, ako sú pele a spóry plesní. Ak doma nemajú sušičku bielizne, môžu bielizeň sušiť doma za pomoci odvlhčovača vzduchu.
Z odvlhčovača, ktorý sme si kúpili, vychádza teplý vzduch. Nemôže byť pokazený?
Ale nie, to je v poriadku. Odvlhčovač odstraňuje vlhkosť zo vzduchu tým, že ho ochladzuje. Aby prístroj nevypúšťal studený vzduch, je vybavený ohrevom vzduchu, ktorý mu vracia príjemnú teplotu. Prípadné mierne zvýšenie teploty v miestnosti navyše ešte zvyšuje účinnosť odvlhčovania.

Overené našimi zákazníkmi

94 % zákazníkov odporúča náš obchod z 998 recenzií

Zobraziť všetky hodnotenia
 • Spoľahlivo a rychlo dorucený
Overený zákazník pred 2 dňami
„Aj keď som objednávku zrušil, obchod odporúčam pre dobry prístup k zákazníkom a dobrý sortiment.“
 • Dobrá komunikácia
Overený zákazník pred 7 dňami
„tovar mi bol celkom rýchlo doručený...“
Overený zákazník pred 12 dňami