Ako vybrať správny odvlhčovač vzduchu
Výkon odvlhčovania
Najdôležitejšie parameter, ktorý hovorí, koľko vody dokáže odvlhčovač zo vzduchu odstrániť (udáva sa v litroch za deň).
Potrebný výkon odvlhčovania sa dá približne odvodiť od veľkosti miestnosti a aktuálnej relatívnej vlhkosti (RV):
Plocha podlahy při výške stropu 2,5 m | Potrebný výkon odvlhčovania pri RV cca 80 % | Potrebný výkon odvlhčovania pri RV cca 70 % |
veľmi malé miestnosti do 6 m2 (špajze, kúpeľne apod.) |
min. 8 l/deň | min. 7,5 l/deň |
malé miestnosti do 15 m2 (spálne, detské izby apod.) |
min. 12 l/deň | min. 10 l/deň |
stredné miestnosti do 30 m2 (obývacie izby) |
min. 18 l/deň | min. 15 l/deň |
veľké miestnosti do 70 m2 (obývacie izby s kuchynským kútom) |
min. 35 l/deň | min. 26 l/deň |
veľmi veľké miestnosti nad 70 m2 (veľké obytné lebo pracovné priestory) |
min. 50 l/deň | min. 35 l/deň |
Naša tabuľka počíta s typickou situáciou, kedy je potrebné znížiť relatívnu vlhkosť na ideálnych 50 %. Údaje platia pri bežnej teplote 20 °C a pri normálnom tlaku vzduchu približne 100 kilopascalov. Zohľadnený je pobyt osôb v miestnosti (človek uvoľňuje vlhkosť) a tiež prípadný priesak vlhkého vonkajšieho vzduchu do miestnosti.
- Ak neviete, akú vysokú vlhkosť vzduchu aktuálne máte, riaďte sa hodnotami výkonu pre vlhkosť 80 % (prostredný stĺpec tabuľky).
- Ak v byte nemáte odvod vlhkosti z kúpeľne (okno, ventilátor) ani z kuchyne (digestor), navýšte odvlhčovací výkon prístroja o 5 l/deň.
- Pokiaľ hodláte odvlhčovač používať striedavo vo viacerých miestnostiach, potrebný výkon vyberte podľa veľkosti tej najväčšej miestnosti.
- Je úplne v poriadku, keď zvolíte prístroj s vyšším výkonom, než aktuálne potrebujete. Odvlhčovanie bude rýchlejší a vďaka dlhším prestávkam bude prevádzka odvlhčovače tichší.
Kde chceme odvlhčovač používať – typ odvlhčovača
Nevykurované miestnosti s teplotou 1 až cca 15 ° C → ADSORPČNÉ ODVLHČOVAČE
a) Kondenzačné odvlhčovače vzduchu – pre obytné priestory
Táto technológia odvlhčovania je vhodná do naprostej väčšiny obytných priestorov, kde ani v zime neklesá teplota pod cca 15 ° C. Ponúka vysoký výkon odvlhčovania.
Účinnosť kondenzačného odvlhčovanie sa pri prevádzke neustále mení. Závisí predovšetkým na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Čím vyššia teplota a vlhkosť sú, tým viac vody odvlhčovač zo vzduchu odstraňuje. Údaje v tabuľke berte ako orientačné, u jednotlivých modelov sa môžu líšiť.
Väčšina výrobcov pri svojich prístrojoch uvádza výkon odvlhčovania pri 30 stupňoch Celzia a vlhkosti 80 percent, reálna účinnosť pri bežnej izbovej teplote okolo 20 °C teda bude nižšia.
Existuje viac druhov kondenzačných odvlhčovačov:
- Drvivá väčšina kondenzačných odvlhčovačov je vybavená kompresorom a chladiacim okruhom.
- Výnimočne môžete naraziť na modely vybavené Peltierovým článkom, ktoré sú pre svoj nízky výkon vhodné len do veľmi malých miestností.
b) Adsorpčné odvlhčovače – ideálne pre nevykurované studené priestory
Ak budete chcieť odvlhčovať pri nízkych teplotách (pivnice, garáže, sklady a pod.), je lepšie vyberať z odvlhčovačov adsorpčných. Tie sú účinné už od 1 °C, teda aj tam, kde kondenzačné odvlhčovače strácajú účinnosť.
Nevýhodou adsorpčných odvlhčovačov je vyššia energetická náročnosť (v porovnaní s kondenzačnými odvlhčovači o 25–60 %) a nižší maximálny výkon odvlhčovania. Pri relatívnej vlhkosti vzduchu pod 50 % navyše výrazne klesá účinnosť odvlhčovania. Našťastie je málokedy potreba vlhkosť takto výrazne znižovať.
Vzduchový výkon
Hovoríme o vzduchovom výkone, ktorý sa udáva v metroch kubických za hodinu a počíta sa z veľkosti miestnosti.
Aký vzduchový výkon odvlhčovača potrebujeme pre svoju miestnosť?
Výsledok porovnáme s maximálnym výkonom vybraného odvlhčovača. Ak je jeho výkon vyšší než náš výsledok, tento prístroj je pre daný priestor dostačujúci. Radšej viac ako menej.
Ak budete odvlhčovač používať striedavo vo viacerých miestnostiach, potrebný vzduchový výkon vypočítajte podľa objemu tej najväčšej miestnosti.
Ďalšie parametre pre výber odvlhčovače
- Mal by vás zaujímať taktiež objem nádržky na vodu. Čím väčšia je nádržka, tým dlhšie prístroj vydrží bez prestávky odvlhčovať.
- Ešte pohodlnejšie je, ak je prístroj vybavený odvodom vody do odpadu, napríklad pripojením hadice alebo pomocou čerpadla.
- Čo sa týka hlučnosti, medzi odvlhčovači nie sú veľké rozdiely. Väčšina z nich slabo vrčí (asi ako chladnička) a šumí (vetrák). Odvlhčovanie možno na noc prerušiť, prípadne prístroj prepnúť do tichšieho nočného režimu, ak je taký k dispozícii.
- Kritériom pre výber môže byť aj spotreba elektriny. Ak sú odvlhčovací výkon a ďalšie dôležité parametre porovnateľné, môže byť práve toto rozhodujúci ukazovateľ. Odvlhčovač vzduchu patrí medzi energeticky náročné elektrozariadenia (príkon môže byť až niekoľko sto wattov) a mnohokrát býva v prevádzke aj mnoho hodín v kuse. Je teda vhodné porovnať si odvlhčovacú kapacitu prístroja (v litroch za 24 hodín) a jeho spotrebu prúdu.
- Úžitok z produktu môžu taktiež zvýšiť doplnkové funkcie, ako napr. ionizátor alebo čistenie vzduchu cez HEPA filter či odstránenie zápachu pomocou uhlíkového filtra.
- Ak odvlhčovač kupujete do miestnosti s inou než izbovou teplotou, overte si v parametroch, pre aké prevádzkové teploty je ten ktorý model určený. To sa týka hlavne kondenzačných odvlhčovačov, ktorých chladiace teleso môže v príliš chladnom prostredí namŕzať a obmedzovať funkciu prístroja. Niektoré modely sa v prípade nevyhovujúcej teploty prostredia automaticky vypínajú a odmrazujú, aby nedochádzalo k ich poškodeniu.
Často kladené otázky
Ako dlho asi trvá, než odvlhčovač zníži vlhkosť na normálnu hodnotu?
Prečo odporúčate odvlhčovač aj pri alergii na peľ? Ako to súvisí?
Z odvlhčovača, ktorý sme si kúpili, vychádza teplý vzduch. Nemôže byť pokazený?
Overené našimi zákazníkmi
94 % zákazníkov odporúča náš obchod z 998 recenzií
Zobraziť všetky hodnotenia- Spoľahlivo a rychlo dorucený
- Dobrá komunikácia