Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Mobilné klimatizácie sú prístroje, ktoré pomôžu znížiť teplotu v miestnosti. Majú množstvo výhod oproti vstavaným klimatizačným jednotkám. Sú nenáročné na inštaláciu, iba sa umiestnia v miestnosti, pripoja do zásuvky a zaistí sa odvod teplého vzduchu von. Je možné ich presúvať do viacerých miestností, ich hmotnosť je do 40 kg a väčšina je vybavená kolieskami. Ich prevádzka nevyžaduje prakticky žiadne stavebné úpravy (pokiaľ vyvedieme teplý vzduch von pootvoreným oknom), pokiaľ vzduch vedieme otvorom v stene, je to iba malý stavebný zásah.

Chcete si dobre vybrať? S výberom mobilnej klimatizácie vám odborne poradíme.
1

Ako pracuje mobilná klimatizácia?

Vzduch vohnaný do prístroja sa schladí pomocou použitého chladiaceho média, chladný vzduch sa vracia do miestnosti. Teplý vzduch je potrebné odviesť von z miestnosti, bez toho nie je možné, aby klimatizácia fungovala. Kondenzát (voda) sa vyzráža priamo do nádržky, prípadne komfortnejším riešením je, že odchádza spolu s teplým vzduchom von z miestnosti.

Klimatizácie sú primárne určené na ochladenie vzduchu v miestnosti, ďalej ale dokážu vzduch odvlhčiť, môžu slúžiť ako ventilátory a niektoré typy majú aj možnosť kúrenia. Tu je ale potrebné zdôrazniť, že kúrenie je možné až od teploty nad 10 °C a výsledná teplota sa zvýši len o cca 5 °C. V zimných mesiacoch sa teda bez klasického kúrenia človek nezaobíde.

Na trhu sú dostupné tzv. ochladzovače vzduchu, ktoré sa ale s výkonom a kvalitou mobilných klimatizácií nedajú porovnať. Väčšinou ich spoznáte tak, že pri ich technických údajoch chýbajú parametre ako je informácia o chladiacom médiu, naopak je zdôraznená veľkosť vodnej nádržky. Pracujú na princípe, keď sa cez vlhký filter dostáva teplý vzduch z miestnosti, voda sa odparí a tým sa zníži teplota prechádzajúceho vzduchu. Oproti klimatizácii sa ale vlhkosť vháňa späť do miestnosti, tým sa zvyšuje vlhkosť a v miestnosti je ako v „práčovni“. Skutočné klimatizácie naopak vzduch odvlhčujú a tým znižujú prípadnú nežiaducu vlhkosť.
2

Najdôležitejšie kritériá pri výbere

1. Chladiaci výkon mobilnej jednotky a veľkosť miestnosti

Chladiaci výkon klimatizácie sa udáva v dvoch jednotkách, a to v BTU a kW.

BTU (British thermal unit) je britská termálna jednotka, v Českej republike sa používa jednotka v kW. Prepočet je 1 BTU = 0,293 Watt.

Všeobecne platí, že na 1 m3 miestnosti je potrebný chladiaci výkon 35 W. Pokiaľ máme v miestnosti nejaké tepelné zisky, ako napr. spotrebiče v kuchyni, výkon je potrebné trochu naddimenzovať. Tiež je potrebné výkon zvýšiť, pokiaľ sú okná orientované na stranu, kde dlho svieti slnko, dôležitý je aj počet osôb v miestnosti a pod.

Príklad: miestnosť 100 m3 × 35 W/m3 = 3 500 W = 3,5 kW chladiaceho výkonu.

Ďalej platí:
  • pokiaľ do miestnosti nesvieti veľmi slnko, je lepšie požadovať výkon o 10 % nižší
  • pokiaľ je miestnosť veľmi slnečná, odporúča sa požadovať výkon o 10 % vyšší
  • pokiaľ sa v miestnosti budú zdržiavať viac ako dve osoby, pridajte 600 BTU (0,2 kW) pre každú osobu navyše
  • pokiaľ sa bude klimatizácia používať v kuchyni, zvýšte požadovaný výkon o 4 000 BTU (1,2 kW)


2. Vzduchový výkon

Vzduchový výkon sa udáva v m3/h.

Pri klimatizáciách je dobré prihliadať aj na vzduchový výkon (prietok) prístroja. Vzduchový výkon je skôr doplňujúci údaj – udáva, koľko vzduchu za určitý čas cez jednotku prejde. Väčšinou je to tak, že čím má jednotka väčší vzduchový výkon, máva aj väčší chladiaci výkon, ale nie je to vôbec podmienka. Niektoré jednotky majú napr. menšiu mriežku, prechádza cez ne menej vzduchu, ale majú napríklad výkonnejší kompresor a lepšie vyhotovený výmenník tepla/chladu a tým pádom môže mať jednotka s nižším vzduchovým výkonom aj vyšší výkon chladiaci…(prejde cez ňu menej vzduchu, ale ochladí ho na nižšiu teplotu).

3. Spôsob odvodu kondenzátu

Pri každej klimatizácii je vedľajším produktom pri chladení a odvlhčovaní voda. Tú je potrebné nejakým spôsobom z prístroja odviesť. Prístroje ponúkajú dve možnosti:
  • Do nádržky – v kvapalnom skupenstve sa voda hromadí v nádržke, ktorú je potrebné raz za čas vyliať.
  • Von spoločne s teplým vzduchom (automatický odpar) – v plynnom skupenstve. Tento spôsob je samozrejme omnoho komfortnejší a patrí medzi výhody vybraných klimatizácií.
Pokiaľ je veľmi vlhké prostredie, môže sa stať, že aj pri klimatizácii s automatickým výparom von z miestnosti sa časť kondenzátu zrazí v nádržke. Ide ale o malé množstvo.

4. Filtrácia vzduchu a ďalšie funkcie na ochranu vášho zdravia

Mobilné klimatizačné jednotky môžu byť vybavené prachovým filtrom. Tento filter má za úlohu odstrániť väčšie nečistoty a čiastočky prachu. Filtre sa iba čistia.

5. Výfukové lamely a smer prúdenia vzduchu

Cirkulácia ochladeného vzduchu je veľmi dôležitá. Pokiaľ by boli lamely iba vodorovne, môže pocitová teplota spôsobiť nepríjemný chlad od nôh (chladný vzduch ide dole). Výhodou sú naklápacie lamely, prípadne funkcie lamiel Swing (pri značke Daitsu), keď sa lamely samostatne pohybujú a vzduch ide rovnomerne do celej miestnosti.

6. Ďalšie funkcie klimatizácií

Prevažná väčšina klimatizácií má aj funkciu odvlhčovania, čo ocenia ľudia s vlhkosťou nad 60 %, keď hrozí vznik plesní. Výkon odvlhčovania sa udáva v l/h. Nie je možné porovnávať s odvlhčovačmi, je potrebné mať na pamäti, že pri klimatizáciách úmyselne klesá teplota a vďaka tomu sa výkon odvlhčovania znižuje. Aby bol výkon odvlhčovania čo najvyšší, odporúča sa naopak teplota vyššia, preto odporúčame na riešenie problémov s vlhkosťou skôr odvlhčovač, ktorý je pre tento problém primárne určený.

Niektoré modely sú vybavené funkciou kúrenia. Tu je ale potrebné zdôrazniť, že kúrenie je možné až od teploty nad 10 °C a výsledná teplota sa zvýši len o cca 5 °C. V zimných mesiacoch sa teda bez klasického kúrenia človek nezaobíde.

Veľkou výhodou vybraných modelov (napr. klimatizácie Sinclair) je možnosť, že pracujú aj v prípade, že sú umiestnené vonku, napr. na balkóne. Výhodou je, že nezaberajú miesto v obytnej miestnosti a nerušia hlukom.

7. Hlučnosť

V jednom prístroji sa nachádza tak ventilátor s výparníkom, ako aj kompresor, ktorý je pri pevných klimatizáciách štandardne umiestnený mimo budovy práve kvôli hluku. Avšak hlučnosť závisí od výkonu prístroja a ten pri mobilných jednotkách nemusí byť taký vysoký ako pri centrálnych klimatizáciách. Hladina hluku sa pohybuje okolo 50 – 70 dB, čo sa ako daň za príjemnú klímu určite vyplatí. Tiež je potrebné si uvedomiť, že nie je nutné, aby jednotka bežala na plný výkon a po celý deň celkom bez prestávok.

8. Prevádzkové a obstarávacie náklady

Cena mobilnej klimatizačnej jednotky závisí najmä od hodnoty chladiaceho výkonu a ďalších funkcií prístroja. Zásadná z hľadiska výberu by mala byť tiež energetická trieda, ktorá celkom významne predražuje neskoršiu prevádzku. V našom e-shope ProAlergiky.cz nájdete len také produkty, ktoré spĺňajú prísne kritériá a boli zaradené do energetickej triedy A.

Chladiace médium pri klimatizáciách

Ide o nevyhnutnú súčasť každej klimatizácie. Na trhu je množstvo chladiacich médií, ktoré sa od seba líšia kvalitou a vplyvom na životné prostredie. Najbežnejším chladiacim médiom, ktoré sa používa, je R410A. Chladiace médiá sa nemenia.

Čo označuje údaj EER (Energy Efficiency Ratio)

Ide o pomer medzi výkonom klimatizácie a odobranej elektrickej energie. Hodnota sa pohybuje od 2 do 4. Čím je číslo vyššie, tým efektívnejšie prístroj pracuje a tým viac šetrí energiu.

Čo označuje údaj COP (Coefficient of Performance)

Ide o pomer medzi výkonom tepelného čerpadla a odobranej elektrickej energie. Dá sa povedať, že je týmto údajom vyjadrená účinnosť a efektivita práce tepelného čerpadla. Hodnota sa pohybuje v rozmedzí 2,5 – 4,5. Čím je číslo vyššie, tým efektívnejšie prístroj pracuje a tým viac šetrí energiu.

Overené našimi zákazníkmi

Heureka recenze
  • Skvela kvalita vyrobkov, rychlost dodania
Overený zákazník pred 22 hodinami
„Som veľmi spokojná, rýchle vybavenie objednávky a myslím, že aj vyber produktov je široký“
Overený zákazník pred 10 dňami
„Spokojnosť“
Overený zákazník pred 10 dňami