Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Kandidóza a ďalšie zdravotné problémy

Dobrý deň, 21.10. som sa na Vás obrátila s problémom "zimomrivosť a alergie", ďakujem za odpoveď. Konzultovala som s iným alergológom, ten mi vysvetlil, že na precitlivenosť na zimomrivosť neexistujú histaminiká. Skôr mi odporúčal pátrať po pôvode mojich ťažkostí, o všetkých som v mojom príspevku nepísala. A možno naozaj spolu súvisia? Viac ako 20 rokov nemám žlčník, mnohé potraviny ma nafukujú, používam pancreolan. V strave preferujem skôr múčne a sladšie jedlá. Dlhoročnú zápchu sa mi podarilo zlikvidovať užívaním 3omega na zvýšený cholesterol. Niekoľko rokov sa neúspešne liečim na mykózu na prste ľavej ruky, kožné svrbivé vyrážky vo vlasatej časti hlavy, ktorú 2 kožní lekári vyhodnotili rozdielne: jeden seboroická dermatitída, druhý psoriáza (môj brat mal silnú psoriázu), liečba kortikoidmi, aplikáciou rôznych šampónov a roztokov neúčinná. Kvalita a objem vlasov sa veľmi zhoršili, lekári to vysvetľujú mojou hypotyreózou. Okrem toho mi predpisovali lieky na potlačenie svrbivosti, ktoré ma uspávali, beriem ich len občas. Ďalej chronická nádcha pri vlhkom a chladnejšom počasí, dlhodobé problémy s očami: očná lekárka okrem dioptrií a suchosti nič nenašla, ale mávam rozmazané videnie, pálenie očí, kruhy ba niekedy vačky pod očami, ráno opuchy okolo očí; pokožka tváre zvädnutá. V posledné 2-3 roky mi očividne schudli iba nohy a ruky, váha len 1kg dole. Asi 5 rokov mám trvale znížené biele krvinky 2,9-až 3,2, na hematologii žiadny záver; pre osteoporózu som 3 roky brala Bonvivu, rok po skončení liečby sa mi stav mierne zhoršil. Cítim sa unavená, v práci nesústredená a celkovo melancholická. Pripadám si ako hypochonder. Teraz užívam Tanakan, vitamín D, E. Všetko ma stálo už fúru peňazí, kupovala som si aj iné vitamínové preparáty, no cítim sa stále nanič. Prosím, nie sú toto všetko príznaky kandidózy (v črevách alebo iných orgánoch)? K akému lekárovi mám s týmito ťažkosťami ísť? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

Soňa

Odpoveď

Dobrý den, Soňo,

naše stránky jsou zaměřeny na alergická onemocnění, takže na Váš dotaz Vám nejsme schopni v plném rozsahu odpovědět.

Antihistaminika se samozřejmě nepoužívají na přecitlivělost a zimomřivost, ale na chladovou alergii ano. Možná jste se s alergologem jenom špatně pochopili. Ale to byste tu alergii na chlad musela mít prokázanou.

Vaše potíže s celoroční rýmou ale mohou být i infekčního původu, což může souviset s tím sníženým množstvím bílých krvinek, tzn. mírně oslabenou imunitou. Ale infekční rýma se také může kombinovat s alergickou rýmou způsobenou plísněmi (aspergillus).

Kandidóza se může projevovat jak únavou a depresemi, tak kožními problémy a dokonce i rýmou. Příčinou by mohla být Vaše strava - lidé, kteří jedí hodně moučných a sladkých jídel, mají větší pravděpodobnost této infekce. Zkuste proto výrazně ozdravit svou stravu, především přidat zeleninu (čerstvou i vařenou) a naopak vypustit sladkosti. Také pomáhají probiotika (z jogurtů nebo jako doplňky stravy).

Držíme palce!

Michal, ProAlergiky.cz

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • rýchle doručenie
Overený zákazník pred 8 dňami
„čistička prišla len včera, ešte som ju neodskúšal...“
Overený zákazník pred mesiacom
  • 5 ročná zaruka
Overený zákazník pred mesiacom