Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–16.30)
0233 41 88 38

Ako vybrať ten správny opaľovací krém pre citlivú pokožku

Pri opaľovaní citlivej pokožky treba dbať na správny výber opaľovacích prípravkov. Či už ide o atopický ekzém, slnečnú alergiu, alebo alergiu na chemické filtre.
Chcete si dobre vybrať? S výberom opaľovacieho prípravku vám odborne poradíme.
1

Atopický ekzém, alergie na chemické filtry, alergie na kosmetiku

Pri týchto ťažkostiach sú vhodné prípravky obsahujúce minerálne (fyzikálne) filtre. Tieto UV filtre pôsobia len na povrchu pokožky, kde odrážajú slnečné lúče. Najefektívnejšími a najčastejšie používanými fyzikálnymi filtrami sú oxid zinočnatý a oxid titáničitý. Tieto látky nealergizujú, preto sú odporúčané najmä pre pokožku veľmi malých detí a pokožku s atopickým ekzémom.

Všeobecne by opaľovacie prípravky mali byť hypoalergénne – bez parfumácie, farbív a konzervačných látok, aby atopickú alebo alergickú pokožku nedráždili. Nemali by narušovať ochrannú kožnú bariéru, t. j. odmasťovať. Preferujeme kozmetiku s vysokým ochranným faktorom.
2

Alergia na slnko, solárny ekzém, slnečná žihľavka

Pre osoby trpiace slnečnou alergiou je odporúčaná extrémna slnečná ochrana, tzv. total sunblock prípravky s faktorom 50. Na trhu existujú aj špeciálne prípravky slnečnej ochrany určené špeciálne na slnečnú alergiu. Ich používanie môže alergiu ovplyvniť a zmierniť.

Slnečná alergia, ak chcete slnečný či solárny ekzém, je najčastejším fotoalergickým prejavom. Objaviť sa môže na začiatku roka, kedy je pokožka prvýkrát vystavená slnku, alebo aj uprostred roka pri prudkom slnení, napríklad po príjazde na dovolenku k moru. Prejavy slnečnej alergie vznikajú za hodiny až dni po slnení. Môžu byť veľmi rôznorodé, od svrbivého začervenania, cez „krupičku“ až po splývajúce mokvajúce pľuzgieriky. Postihnúť môžu akúkoľvek časť tela, veľmi často sa objavujú v dekolte, na krku, v ohyboch rúk a pod kolenami.
3

Opaľovanie dojčiat a malých detí

Pokožku malých detí by sme mali pred slnkom dôsledne chrániť. Pre deti do jedného roka odporúčame prípravky, ktoré obsahujú iba fyzikálne (minerálne) filtre. U detí nad jeden rok môžeme používať aj prípravky s chemickými či kombinovanými filtrami. Mnoho výrobcov ponúka špeciálny detský rad opaľovacej kozmetiky.

Vždy by sme mali voliť veľmi vysoký faktor, bez ohľadu na to, či ideme na dovolenku k moru alebo na priehradu.

Opaľovacie prípravky určené deťom by nemali citlivú detskú pokožku vysušovať, napríklad svojím obsahom alkoholu. Pozor si dávame taktiež na chemické konzervanty a parfumáciu.

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • rýchle doručenie
Overený zákazník pred 8 dňami
„čistička prišla len včera, ešte som ju neodskúšal...“
Overený zákazník pred mesiacom
  • 5 ročná zaruka
Overený zákazník pred mesiacom