E-shop > Práčky vzduchu

Práčky vzduchu – diskové zvlhčovače s funkciou čistenia vzduchu

Práčka vzduchu je prístroj, ktorý vás chráni nielen pred suchým vzduchom, ale aj pred niektorými škodlivinami. Jeho hlavnou funkciou je zvlhčovanie vzduchu. Môžete sa preto tiež stretnúť s označením diskový zvlhčovač. Funguje na princípe prirodzeného odparovania vody... viac informácií

Práčka vzduchu je prístroj, ktorý vás chráni nielen pred suchým vzduchom, ale aj pred niektorými škodlivinami. Jeho hlavnou funkciou je zvlhčovanie vzduchu. Môžete sa preto tiež stretnúť s označením diskový zvlhčovač. Funguje na princípe prirodzeného odparovania vody za studena. Tento prístroj zvlhčuje vzduch tým najbezpečnejším a najspoľahlivejším spôsobom. Je ohľaduplný k drevenému vybaveniu miestností. Prirodzené odparovanie nemôže spôsobiť prevlhčenie priestoru. Práčky vzduchu mávajú dlhú životnosť a nízke náklady na prevádzku.

Pre koho je práčka vzduchu užitočná

 • alergici a astmatici
 • atopici a ďalší ľudia so suchou pokožkou
 • malé deti a seniori

Prečo je prospešné zvlhčovanie vzduchu

Suchý vzduch (relatívna vlhkosť pod 40 %) spôsobuje množstvo problémov, nielen zdravotných:

 • vysychanie slizníc dýchacích ciest, ktoré sú potom menej odolné proti infekcii aj alergénom
 • vysychanie a štípanie očí
 • nadmerné odparovanie vody z pokožky, ktorá je potom napätá, podráždená alebo aj popraskaná
 • zvýšená únava
 • zvýšená tvorba statickej elektriny
 • skracovanie životnosti drevených podláh, nábytku a ďalších predmetov
 • rýchlejšie rozlaďovanie hudobných nástrojov

Udržiavaním správnej vlhkosti v rozmedzí 40 – 60 %, napríklad pomocou práčky vzduchu, budete týmto problémom ľahko predchádzať.

Prečisťovanie vzduchu ako bonus

Práčkam vzduchu niektorí ľudia hovoria čističky vzduchu s vodným filtrom. To preto, že okrem zvlhčovania dokážu tiež odstraňovať zo vzduchu niektoré poletujúce nečistoty: prach rôzneho pôvodu alergény ‒ peľové zrnká, mikroskopické šupinky kože, výkaly roztočov Chránia vás teda pred vdychovaním týchto nečistôt. Vďaka tejto funkcii ich môžete používať celoročne, teda aj vtedy, ak je u vás vlhkosť vzduchu v poriadku.

Kde je užitočné práčku vzduchu používať

Pranie vzduchu je prospešné vo všetkých priestoroch, kde sa dlhší čas zdržiavajú ľudia.

 • domácnosti, najmä obývacie a „spacie“ izby
 • školy, najmä triedy v materských školách
 • firmy, najmä kancelárie

Ako práčka vzduchu funguje

Práčku vzduchu umiestnite do vybranej miestnosti. Pre maximálnu účinnosť sa odporúča uzavrieť okná aj dvere.

Vzduch z miestnosti, rozpohybovaný ventilátorom, prechádza okolo sústavy diskov, ktoré sú čiastočne ponorené do vody a otáčajú sa. Z diskov sa odparuje voda, ktorá vzduch zvlhčuje. Z prístroja nevychádza para ako pri iných zvlhčovačoch, ale rovno zvlhčený vzduch.

Na diskoch sa zároveň zachytávajú prachové čiastočky a alergény zo vzduchu, ktoré sa zmývajú do vody. Disky tak fungujú ako vodný filter, ktorý nepretržite prepiera vzduch.

Niektoré práčky sú navyše vybavené ionizátorom alebo HEPA filtrom, ktoré ich čistiaci účinok zvyšujú. Dokážu potom zo vzduchu odstraňovať tiež zvieracie alergény, spóry plesní, baktérie, prípadne aj vírusy a škodlivé plyny. Podrobnosti nájdete v popise jednotlivých modelov.

schema pracky vzduchu

Porovnanie s ostatnými produktmi na úpravu vzduchu

Práčka vzduchu dokáže zvlhčovať a zároveň čistiť vzduch od niektorých nečistôt. Je pre vás ideálnou voľbou, pokiaľ potrebujete predovšetkým zvlhčovať vzduch a zároveň oceníte jej vplyv na znižovanie prašnosti.

Pokiaľ potrebujete iba zvlhčovať, pozrite sa na ostatné zvlhčovače vzduchu (ultrazvukové, parné). V porovnaní s práčkami vzduchu bývajú lacnejšie.

Kvalitnejšie čistenie ponúkajú čističky vzduchu, pretože majú vyšší vzduchový výkon a odstraňujú aj jemnejšie a plynné škodliviny. To je dôležité hlavne pre alergikov, ktorí potrebujú vzduch v miestnosti vyčistiť veľmi rýchlo a dôkladne, aby sa nenadýchali alergénov.

Práčkam vzduchu sú na prvý pohľad podobné čističky vzduchu so zvlhčovačom. Ich hlavným cieľom je však čistenie vzduchu, zatiaľ čo zvlhčovanie je doplnková funkcia, ktorú si zapínate len v prípade poklesu vlhkosti vzduchu. Tým pádom pokiaľ sú vaším hlavným problémom alergény alebo iné nečistoty vo vzduchu, v prvom rade by ste si mali obstarať čističku vzduchu. A pokiaľ vás trápi najmä suchý vzduch, siahnite po zvlhčovači alebo práčke vzduchu.

Ako vybrať práčku vzduchu

Hlavným parametrom je zvlhčovací výkon, ktorý udáva, koľko vlhkosti je práčka schopná do vzduchu uvoľňovať. Z neho je možné odvodiť aj to, do akého veľkého priestoru sa prístroj hodí. Pokiaľ vám záleží aj na čistiacich schopnostiach práčky, všímajte si jej výbavu (ionizátor, filtre) a to, ktoré nečistoty zvládne odstraňovať.

Viac nájdete v nákupnom radcovi pre výber práčky vzduchu.

skryť informácie
Nákupný radca
Ako vybrať vhodný produkt v kategórii práčky vzduchu – diskové zvlhčovače s funkciou čistenia vzduchu? viac
Lekár odporúča
Názor lekára na práčky vzduchu – diskové zvlhčovače s funkciou čistenia vzduchu viac

Dýchacie cesty človeka musia byť stále vlhké, aby boli schopné včas zachytávať alergény, baktérie a ďalšie škodlivé nečistoty pohybujúce sa vo vzduchu. Reč je najmä o nose, ktorým vdychujeme väčšinu vzduchu. Ak nosná sliznica vysychá vplyvom suchého vzduchu v miestnosti, zle plní svoju filtračnú funkciu a prepúšťa nečistoty hlbšie do dýchacích ciest, dokonca až do pľúc. Výsledkom môžu byť suchý dráždivý kašeľ, chronický zápal priedušiek, zhoršenie astmy, chronická nádcha, zápaly nosohltanu alebo hrtanu alebo škriabanie v krku po prebudení. Aby naše dýchacie cesty správne fungovali, mali by dýchať vzduch s vlhkosťou zhruba 50 %. V niektorých domácnostiach vo vykurovacom období však klesá až k 20 percentám. Najefektívnejším riešením je zvyšovanie vzdušnej vlhkosti pomocou zvlhčovača. MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

 
 
Značka: Vybrať značku x
Radenie podľa:
 • Najpredávanejšie
 • Cena