E-shop > Čím sa riadiť pri nákupe vysávača do domácnosti alergika

Nákupný radca

Čím sa riadiť pri nákupe vysávača do domácnosti alergika

Účinnosť zadržovania nečistôt

Schopnosť zadržiavať alergény a ďalšie jemné nečistoty je hlavným kritériom. Túto <schopnosť ovplyvňujú štyri prvky:

 • Účinnosť filtrácie vrecka. Tento parameter nadobúda v posledných rokoch na význame. Moderné filtračné vrecká, často využívajúce mnohovrstvovú technológiu, sú schopné zachytiť drvivú väčšinu mikroskopických nečistôt, a dosahujú tak účinnosť filtrácie zhruba na úrovni triedy H10 HEPA. Veľmi dobre tak zadržujú aj alergény, ako sú tie z roztočov, peľové zrnká alebo spóry plesní.
 • Účinnosť výstupného filtra. Čím kvalitnejšími vreckami je vysávač vybavený, tým menšie nároky môžeme mať na výstupný filter. Ako vyplýva z predchádzajúceho bodu, väčšina alergikov si vďaka účinným vreckám vystačí so štandardným filtrom. Obstaranie vysávača s mikrofiltrom HEPA odporúčame najmä v prípade silných astmatikov alebo osôb alergických na zvieratá. Aby mal HEPA filter zmysel, mal by zodpovedať triedam filtrácie H12 alebo H13, prípadne iným filtračným technológiám s podobnou účinnosťou.
 • Vzduchotesnosť konštrukcie. Kvalitný filtračný systém sám o sebe nestačí. Nasávaný vzduch nesmie uchádzať žiadnymi dierkami v konštrukcii prístroja. Všetok vzduch musí prejsť výstupným filtrom.
 • Konštrukcia hubice. Tá ovplyvňuje schopnosť zbierať prach z kobercov aj hladkých podláh. Aj ten najvýkonnejší vysávač so zle konštruovanou hubicou nebude dobre vysávať.

Vysávač vybavený HEPA filtrom by mal počas vysávania fungovať podobne ako čistička vzduchu. To znamená, že vzduch vychádzajúci z vysávača by mal byť čistejší než pôvodný vzduch v miestnosti.

Vreckový alebo bezvreckový vysávač?

Ak vysávač dobre zadržuje nečistoty (predchádzajúca pasáž), môže byť alergikovi v zásade jedno, kam si vysávač ukladá nazbieraný neporiadok. Jediný okamih, ktorý by mal alergika veľmi zaujímať, je vysypávanie nečistôt. Zatiaľ čo vreckové vysávače dnes umožňujú úplne hygienickú výmenu vrecka bez kontaktu človeka s nečistotami, pri vysypávaní zberných nádob bezvreckových vysávačov sa môže alergik nadýchať prachu a alergénov, preto by mal túto činnosť prenechať niekomu inému.

Doplnkové kritériá

Nasledujúce kritériá už majú vplyv skôr na to, ako dobre bude vysávač slúžiť:

 • Smer výfuku vzduchu. Vzduch vyfukovaný vysávačom by vždy prúdil smerom hore od podlahy, aby nedochádzalo k víreniu ešte nevysatých nečistôt a neznižoval sa účinok vysávania.
 • Regulovateľnosť. Možnosť znížiť výkon motora pre vysávanie chúlostivejších textílií a predmetov.
 • Cena a životnosť príslušenstva. V prípade vrec­kových vysávačov nás zaujíma, koľko odpadu vrecká pojmú a koľko stoja. Do niektorých typov vysávačov sa občas dokupujú aj náhradné filtre, ktoré sú umiestnené pred alebo za motorom.

Často kladené dotazy

Je pre alergikov naozaj nutný vysávač s HEPA filtrom?
Ešte pred niekoľkými rokmi by sme vysávač bez HEPA filtra alergikom neodporučili. Lenže technológia urobila pokrok, a to najmä v oblasti filtračných vreciek. Moderné viacvrstvové filtračné vrecká samy o sebe zachytia väčšinu alergénov a ďalších mikroskopických nečistôt, ktoré by mohli alergikom a astmatikom robiť problémy. Vysávače s HEPA filtrom tak odporúčame najmä silným astmatikom, ľuďom s alergiou na psy či mačky a do domácností fajčiarov. Aby mal HEPA filter zmysel, mal by zodpovedať triedam filtrácie H12 alebo H13.
Je medzi HEPA filtrom H12 a H13 nejaký rozdiel v účinnosti?
Áno, ale veľmi malý (ani nie pol percenta). Ak vysávač kupujete hlavne kvôli alergikovi v domácnosti, bohato stačí trieda filtrácie H12, lebo je schopná zachytiť aj desaťkrát menšie čiastočky, než sú najmenšie alergény. Filtre s označením H13 sú väčšinou umývateľné, pričom toto omývanie bohužiaľ môže znižovať ich filtračnú účinnosť zhruba o jednu triedu.
Prečo pri vysávačoch neuvádzate nasávací výkon?
Bohužiaľ, nie všetci výrobcovia tento údaj merajú. A tí, ktorí ho merajú, môžu používať rôzne postupy jeho zisťovania, čím dochádza ku skresleniu objektivity. Nasávacie výkony podlahových vysávačov sa najčastejšie pohybujú medzi 270 a 320 wattmi, pričom nie sú priamo úmerné príkonu motora. Vysávače s príkonom motora 1200 W môžu mať – vďaka vnútornej aerodynamike – porovnateľný nasávací výkon ako vysávače s príkonom 2200 W.
Čo znamená „dosah od zástrčky“, ktorý uvádzate v parametroch pri vysávačoch?
Dosah od elektrickej zásuvky alebo akčný rádius znamená, do akej veľkej vzdialenosti od zásuvky maximálne dosiahne hubica vysávača. Teda ako ďaleko sa s vysávačom dostanete bez toho, aby ste museli zapájať „predlžovačku“.

Doporučujeme

 • Raycop RS 300

  Raycop RS 300

  Raycop RS 300 je originálny antibakteriálny vysávač. Preukázateľné zničenie baktérií a roztočov. Unikátny patentovaný systém čistenia, UVC dezinfekčná lampa vyčistí postele, matrace a lôžkoviny od alergénov bezchemickou cestou. 2 farebné vyhotovenia

  • Max. príkon motora: 350 W

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomskladom

  280,00 €

  Detail

 • KALORIK HSS 1004 s UV svetlom

  KALORIK HSS 1004 s UV svetlom

  Ručný antibakteriálny vysávač na čistenie a dezinfekciu matracov, lôžkovín a čalúnení od roztočov a baktérií. HEPA filter. Teleskopická tyč pre jednoduchšiu manipuláciu. Nízke prevádzkové náklady.

  • Max. príkon motora: 400 W

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomSkladom

  81,40 €

  Detail

Príslušenstvo – Vysávače pre alergikov

Zobraziť všetky vysávače pre alergikov

Potrebujete poradiť? Volajte +420 541 212 450. Po–Pá: 8.00–16.00