E-shop > Čím sa riadiť pri nákupe protiroztočových povlakov

Nákupný radca

Čím sa riadiť pri nákupe protiroztočových povlakov

Protiroztočové bariérové povlaky sú celosvetovo považované za najúčinnejšie opatrenie proti alergénom roztočov. Nasadzujú sa na matrac, vankúš a prikrývku. Aby bol povlak účinný, veľkosť pórov v jeho materiálu musí byť maximálne 10 mikrometrov. Vďaka tomu neprepustí nielen samotné roztoče, ale predovšetkým ani ich silné alergény, ktoré sú tvorené zvyšky ich potravy.

To väčšina povlakov dostupných na slovenskom trhu spĺňa, a tak rozdiely medzi nimi spočívajú najmä v komforte používania a údržby.

Materiál: Bavlna alebo polyester?

Najmodernejším a zároveň najrozšírenejším typom protiroztočových povlakov sú dnes tkané povlaky z prírodných alebo umelých mikrovlákien. Ochranu pred alergénmi poskytujú oba materiály porovnateľnú, rozdiel je v komforte pre používateľa a v tom má bavlna mierne navrch.

Naraziť môžete ešte na bariérové povlaky z netkaných textílií, účinnosť proti roztočom majú vysokú, ale používateľský komfort je výrazne nižší než v prípade tkaných povlakov.

100 % bavlna ProtecSom

➕ veľmi dobre prepúšťa vzduch

➕ pri pohybe veľmi tichá, v lôžku nepoznateľná

➕ poddajná

➕ nie je klzká (posteľná bielizeň po nej nekĺže)

➕ nešuští

➕ dobre odvádza prebytočné teplo od tela

O materiáli ProtecSom

Bavlnené protiroztočové povlaky sú tým najlepším, čo francúzska firma ProtecSom vyrába. S úspechom sa predávajú v mnohých krajinách sveta. Patentovaná tkacia technológia, schopná vyrobiť protiroztočový povlak plne chrániaci pred alergénmi a pritom pochádzajúci z prírodnej bavlny, sa považuje za prielom v tomto odbore. ProtecSom je vlastníkom patentu.

100 % polyester Pristine

➕ poddajný na ohmat

➕ ľahký materiál

➖ pri pohybe mierne šuští

➖ je mierne klzký (posteľná bielizeň sa môže šmýkať)

➖ o niečo horšie prepúšťa vzduch (pocit pomaly sa vyfukujúcej periny)

➖ horšie odvádza teplo od tela (môže urýchľovať potenie)

O materiáli Pristine

Americký výrobca produkuje štyri typy materiálu Pristine, ktoré sa líšia najmä druhom používaných polyesterových vlákien a spôsobom tkania, ale sú kvalitatívne porovnateľné. Na Slovensku je najrozšírenejší typ Pristine 66457, ktorý je medzi svojimi „súrodencami“ druhý najúčinnejší v nepriepustnosti alergénov a pritom má uspokojivé mechanické vlastnosti.

Rozmery povlakov

  • Vyberajte vždy taký rozmer povlaku, ktorý bude zhodný s rozmerom matrace, prikrývky či vankúše. Ak presné rozmery v našej ponuke nenájdete, zvoľte si najbližší väčší. To, že bude povlak na lôžku volnejší, nemá na jeho účinnosť vplyv. Prebytočnú časť látky jednoducho zahnete.
  • Keď vhodné väčšie rozmery nenájdete, môžeme pre vás nechať ušiť potrebnú veľkosť na zákazku, a to z bavlneného materiálu ProtecSom. Stačí nám poslať dopyt na info@proalergiky.cz.
  • Povlaky nie sú elastické, teda nesmú byť menšie. Prílišné napínanie pri navliekaní a používaní môže spôsobiť zníženie ich účinnosti, a dokonca aj uvoľnenie švov alebo natrhnutie látky.
  • Obliečky na matrace majú tvar hranola, aby čo najlepšie kopírovali jej tvar. Je teda potrebné poznať nielen dĺžku a šírku, ale aj výšku matraca.

Rozdiely v cene

Prírodný, bavlnený materiál je drahší, ale nie podstatne. Rozdiely v cene za súpravu povlakov pre celé lôžko sa pohybujú v rozpätí 5 – 30 eur. Povlaky ProtecSom vyberajú ľudia, ktorí preferujú vysokú kvalitu, dokladovanú mnohými atestmi. Povlakom Pristine dávajú prednosť tí, ktorí chcú ušetriť a pritom získať kvalitný výrobok.

Je jedno, ako vyzerajú

Čo, naopak, v prípade pro­tiroztočových povlakov nehrá žiadnu rolu, je ich vzhľad (farba, potlač, krčivosť). Budú totiž po väčšinu svojho života schované pod bežnou posteľnou bielizňou.

Nové matrace nie sú potrebné

Nákup nového matraca a nových posteľovín nie je dostatočným riešením proti roztočom. Týmto tvorom príliš nezáleží na tom, v akom materiáli žijú. Ak majú vhodné podmienky (teplo, vlhko, tma, prísun potravy), veľmi rýchlo sa množia v dutom vlákne, perí, ovčej vlne aj penových hmotách.

Najviac roztočov sa vyskytuje v matracoch, ktoré sa navyše nedajú prať. Ak si nemôžeme dovoliť celú súpravu povlakov, poradie dôležitosti je nasledujúce:

  1. matrac
  2. vankúš
  3. perina

Často kladené otázky

Máme nové antialergické vankúše z dutého vlákna. Na čo mi budú povlaky proti roztočom?
Asi vás nepotešíme, ale roztoče sú schopné sa množiť v akomkoľvek materiáli – perí, ovčej vlne aj syntetických materiáloch. Stačí im teplo, vlhko, tma a dostatok potravy odpadávajúcej z ľudí. Kvalitné vankúše plnené dutým vláknom by síce mali znášať pranie pri teplote 60 °C, ktorá roztoče ničí, ale ich neustále pranie je časovo náročné a nie vždy sa podarí vankúš dobre vysušiť. To môže viesť k množeniu plesní, ktoré sú pre roztoče jedným zo zdrojov potravy. Protiroztočové povlaky sú oveľa účinnejšie a praktickejšie riešenie proti roztočovým alergénom.
Je nutné si zároveň s povlakmi kúpiť aj nové vankúše, periny a matrace?
Nie je to potrebné. Povlaky fungujú rovnako dobre aj na starších posteľovinách a matracoch. Iba je vhodné pred prvým nasadením povlakov vankúš a prikrývku vyprať alebo vyčistiť (ak to umožňujú) a matrace dobre povysávať. To preto, aby sa pri budúcom snímaní povlakov vírilo čo najmenej alergénov.
Píšete, že poťahy ProtecSom sa majú prať dvakrát do roka. Dajú sa prať aj častejšie, napr. keď sú prepotené?
Samozrejme, povlaky ProtecSom vydržia minimálne 100 vypraní bez toho, aby sa akokoľvek narušila ich funkcia. Občasné mimoriadne vypranie teda nebude problém. Odporúčanie prať ich dvakrát ročne uvádzame z toho dôvodu, aby si zákazníci nemysleli, že sa tieto povlaky perú rovnako často ako bežná posteľná bielizeň. Povlaky sú schované pod posteľnou bielizňou, takže väčšina ľudí sa o nich nemusí niekoľko mesiacov vôbec starať.

Sú povlaky proti roztočom neičím napustené?

Tie bavlnené nie sú určite. Protiroztočové povlaky fungujú bezchemickou, mechanickou cestou. Môžete si ich predstaviť ako jemný filter, ktorý k vám neprepustí mikroskopické alergény vyskytujúce sa vnútri matracov a perín. Niektoré polyesterové povlaky ale môžu byť ošetrené chemickou úpravou zamedzujúcou rastu baktérií a plesní.

Ako protiroztočové povlaky pomáhajú alergikom na plesne?
V starých alebo nedostatočne vysušených matracoch a vankúšoch môžu rásť plesne. Protiroztočové povlaky vďaka svojej nepriepustnosti alergénov zachytia väčšinu plesňových spór, ktoré by mohli obťažovať alergika.
Prečo vaše poťahy odporúčate deťom s atopickým ekzémom? Ekzém je z roztočov?
Malý atopik by sa mal vyhýbať vysokým dávkam alergénov – jednak aby sa jeho stav nezhoršoval, jednak ako prevencia budúcich alergií (je náchylný na vznik precitlivenosti na rôzne alergény). A roztoče bohužiaľ produkujú veľmi silné alergény. Preto je vhodné týchto pacientov chrániť používaním protiroztočových povlaky, zvlášť ak v ich lôžku majú roztoče ideálne podmienky (staré matrace, vysoká vlhkosť a teplota a pod.).
Na internete som čítala, že bavlnené povlaky nie sú dobré, pretože sa z nich práši. Je to pravda?
Iba čiastočne. Čím kvalitnejšia bavlnená textília, tým menej smietok prachu sa z nej pri manipulácii uvoľňuje. Povlaky z bavlneného mikrovlákna sú úplne zanedbateľným zdrojom prachu – väčšinu odevov a domáceho textilu máme predsa z bavlny! Textilný prach nepatrí medzi alergény. Bavlnené textílie sú pre alergikov najvhodnejším materiálom. Ešte bude pár rokov trvať, než sa objaví materiál, ktorý bude schopný vďaka svojim vlastnostiam bavlnu nahradiť.
Prečo už nepredávate povlaky značky Pulmanova?
Povlaky Pulmanova patria k staršej, tzv. laminátovej generácii protiroztočových povlakov, na ktorých je na textílii navarená plastová membrána. Táto technológia je už niekoľko rokov prekonaná, vytlačili ju dnešné mikrovláknové povlaky (ProtecSom, Pristine), ktoré majú lepšie úžitkové vlastnosti a dlhšiu životnosť.
Aké sú výhody polyesterových povlaky oproti tým bavlneným?
Polyester je o niečo lacnejší než prírodná bavlna. Účinnosť povlaku proti roztočom je pri oboch materiáloch rovnaká. Rozdiely sú skôr v detailoch: Polyester je veľmi odolný, nekrčivý a nemusíte ho chrániť pred moľami a plesňami. Na druhej strane sa z neho horšie dostávajú škvrny a môže sa nabíjať statickou elektrinou. A mnohým ľuďom vadí to, že trochu šuští.
Máme matrace z Poľska, na ktoré u vás nemôžeme nájsť správnu veľkosť poťahu. Ako máme postupovať? Je možné si objednať ušitie na zákazku? Manžel má veľkú alergiu, inak by sme to neriešili.
Ak v štandardnej ponuke nájdete rozmer poťahu o niečo väčší, než je váš matrac, môžete si ho pokojne kúpiť a neurobíte chybu. Presahujúca tkanina nemá vplyv na funkčnosť povlaku a väčšinou sa dá zamaskovať zahnutím. Povlak však nesmie byť menší než matrac, aby nedochádzalo k namáhaniu švov a zipsu a nevznikal priestor na prienik alergénov k pacientovi. Ak nám pošlete konkrétne rozmery, ponúkneme vám výrobu na mieru alebo iné riešenie.
Musia sa povlaky prať v nejakých špeciálnych prostriedkoch?
Povlaky sa perú v bežných prostriedkoch (sypkých alebo tekutých). Iba neodporúčame používať bielidlá a aviváže. Ak túžite po vôni svojej obľúbenej aviváže, môžete ju použiť pri praní bežnej posteľnej bielizne, ktorá sa na protiroztočové povlaky oblieka.
Som sama s deťmi a nemám akurát na rozhadzovanie. Je nutné kupovať celú súpravu?
Čím viac súčastí lôžka bude ošetrených protiroztočovými povlakmi, tým samozrejme lepšie. Ľuďom, ktorí si nemôžu celú súpravu dovoliť, odporúčame, aby v prvom rade obliekli matrac, ktorý sa najhoršie udržuje bez roztočov. Potom vankúš, ktorý je v priamom kontakte s dýchacími cestami, a nakoniec prikrývku.

Na internete som našla povlaky z nanovlákien, ktoré majú otvory medzi vláknami iba 80 nanometrov (0,8 mikrometrov). Znamená to, že sú výrazne účinnejšie proti roztočom než vami ponúkané tkané povlaky, ktoré majú otvory 6 mikrometrov, tzn. 6000 nanometrov, čo je o veľa viac?

Hoci rozdiel vo veľkosti týchto otvorov sa zdá byť obrovský, na filtračné účinnosť povlakov má zanedbateľný vplyv. Zvyčajná veľkosť roztočových alergénov totiž začína na 10 mikrometroch čiže 10 000 nanometroch. Menších čiastočiek sa v posteli vyskytuje veľmi málo, preto „jemnejšie sito“ nie je potreba a môže viesť k horšej priedušnosti látky. Tkané povlaky s otvormi s veľkosťou okolo 6 mikrometrov teda ponúkajú úplne dostatočnú účinnosť.

Odporúčame

Zobraziť všetky protiroztočové poťahy

Potrebujete poradiť? Volajte 233 41 88 38. Po–Pia 8.30–16.00