E-shop > Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Nákupný radca

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Výkon odvlhčovania

Najdôležitejším parametrom u odvlhčovačov je „odvlhčovací výkon“ prístroja – koľko vody dokáže odvlhčovač zo vzduchu odobrať (v litroch za deň).

Účinnosť odvlhčovania sa pri prevádzke neustále mení

Účinnosť závisí predovšetkým od aktuálnej teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Čím vyššia teplota a vlhkosť sú, tým viac vody odvlhčovač zo vzduchu odstráni. Údaje v tabuľke sú iba orientačné, môžu sa u jednotlivých modelov líšiť.

Väčšina výrobcov pri svojich prístrojoch uvádza účinnosť pri 30 stupňoch Celzia a vlhkosti 80 percent.

Nie všetky odvlhčovače sú schopné pracovať napr. v studenej pivnici. Rôzne prístroje správne fungujú pri rôznych teplotách vzduchu (obdoba klimatických tried pri chladničkách). Pri každom produkte by malo byť uvedené, pre aké teploty je určený. V príliš chladnom prostredí môže chladiace teleso namŕzať a obmedzovať funkciu prístroja. Niektoré modely sa v prípade nevyhovujúcej teploty prostredia automaticky vypínajú (odmrazujú), aby nedochádzalo k ich poškodeniu.

Vzduchový výkon a veľkosť miestnosti

Odvlhčovač je vybavený ventilátorom, ktorý zaisťuje obeh vzduchu v miestnosti aj skrz samotný prístroj. Odvlhčovač by mal byť schopný spracovať všetok vzduch v miestnosti 2krát za hodinu. Hovoríme o vzduchovom výkone, ktorý sa udáva v metroch kubických za hodinu.

Aký vzduchový výkon odvlhčovača potrebujeme pre svoju miestnosť?

Plocha podlahy m2 × výška stropu v m × 2 = potrebný vzduchový výkon v m3/h

Výsledok porovnáme s maximálnym výkonom vybraného odvlhčovača. Ak je jeho výkon vyšší než náš výsledok, tento prístroj je pre daný priestor dostačujúci.

Veľmi dôležitým kritériom je ďalej spotreba elektriny. Odvlhčovač vzduchu patrí medzi energeticky náročné elektrozariadenia (príkon môže byť až niekoľko sto wattov) a často býva v prevádzke aj veľa hodín v kuse. Je teda vhodné porovnať si odvlhčovaciu kapacitu prístroja (v litroch za 24 hodín) a jeho spotrebu prúdu.

Mal by nás zaujímať taktiež objem nádržky na vodu. Čím väčšia nádržka, tým dlhšie vydrží prístroj bez prestávky odvlhčovať. Ešte pohodlnejšie je, ak je prístroj vybavený odvodom vody do odpadu, napríklad pripojením hadice alebo pomocou čerpadla.

Úžitok z produktu môžu taktiež zvýšiť doplnkové funkcie, ako napr. ionizácia alebo filtrácia vzduchu.

Koľko vody máme vo vzduchu?

Čím je vzduch teplejší, tým viac vodných pár je schopný pojať. Pretože prepočet relatívnej vlhkosti na objem vody „rozpustenej“ vo vzduchu je zložitejší, prinášame prehľadnú tabuľku s najbežnejšími hodnotami.

Často kladené dotazy

Ako dlho asi trvá, než odvlhčovač zníži vlhkosť na normálnu hodnotu?
To je veľmi individuálne a záleží to hlavne na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti, veľkosti tejto miestnosti a výkone odvlhčovača. Príklad pre lepšiu predstavu: Miestnosť má objem 50 m3 (20 m2 × 2,5 m výška stropu). Nameriame v nej teplotu 25 °C a relatívnu vlhkosť 80 %. Chceme túto vlhkosť znížiť na optimálnych 50 %. Máme odvlhčovač, ktorý pri tejto teplote dokáže zo vzduchu odstrániť zhruba 0,5 litra vody za hodinu. Pri vlhkosti 80 % je vo vzduchu tejto miestnosti rozpustený asi 1 liter vody (cca 19,3 ml/m3). Aby sme dosiahli vlhkosť 50 %, musíme odobrať zhruba 0,4 litra (cca 12 ml/m3). To bude trvať zhruba 2 hodiny, pretože do vzduchu sa môže neustále uvoľňovať vlhkosť pohltená stenami alebo nábytkom, prípadne tam môže niekto dýchať a pretože s klesajúcou vlhkosťou účinnosť odvlhčovača výrazne slabne (pozrite tabuľku v úvode nákupného radcu).
Z odvlhčovača, ktorý sme si kúpili, vychádza teplý vzduch. Nemôže byť pokazený?
Ale nie, to je v poriadku. Odvlhčovač odstraňuje vlhkosť zo vzduchu tým, že ho ochladzuje. Aby prístroj nevypúšťal studený vzduch, je vybavený ohrevom vzduchu, ktorý mu vracia príjemnú teplotu. Prípadné mierne zvýšenie teploty v miestnosti navyše ešte zvyšuje účinnosť odvlhčovania.
Prečo odporúčate odvlhčovač aj pri alergii na peľ? Ako to súvisí?
Ľudia alergickí na pele nemôžu svoju bielizeň v peľovej sezóne sušiť vonku, pretože na bielizni sa zachytávajú vonkajšie alergény, ako sú pele a spóry plesní. Ak doma nemajú sušičku bielizne, môžu bielizeň sušiť doma za pomoci odvlhčovača vzduchu.

Doporučujeme

Zobraziť všetky odvlhčovače vzduchu

Potrebujete poradiť? Volajte +420 541 212 450. Po–Pá: 8.00–16.00