E-shop > Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Nákupný radca

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Výkon odvlhčovania

Najdôležitejším parametrom u odvlhčovačov je „odvlhčovací výkon“ prístroja – koľko vody dokáže odvlhčovač zo vzduchu odobrať (v litroch za deň).

Účinnosť odvlhčovania sa pri prevádzke neustále mení

Účinnosť závisí predovšetkým od aktuálnej teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Čím vyššia teplota a vlhkosť sú, tým viac vody odvlhčovač zo vzduchu odstráni. Údaje v tabuľke sú iba orientačné, môžu sa u jednotlivých modelov líšiť.

Väčšina výrobcov pri svojich prístrojoch uvádza účinnosť pri 30 stupňoch Celzia a vlhkosti 80 percent.

Nie všetky odvlhčovače sú schopné pracovať napr. v studenej pivnici. Rôzne prístroje správne fungujú pri rôznych teplotách vzduchu (obdoba klimatických tried pri chladničkách). Pri každom produkte by malo byť uvedené, pre aké teploty je určený. V príliš chladnom prostredí môže chladiace teleso namŕzať a obmedzovať funkciu prístroja. Niektoré modely sa v prípade nevyhovujúcej teploty prostredia automaticky vypínajú (odmrazujú), aby nedochádzalo k ich poškodeniu.

Vzduchový výkon a veľkosť miestnosti

Odvlhčovač je vybavený ventilátorom, ktorý zaisťuje obeh vzduchu v miestnosti aj skrz samotný prístroj. Odvlhčovač by mal byť schopný spracovať všetok vzduch v miestnosti 2krát za hodinu. Hovoríme o vzduchovom výkone, ktorý sa udáva v metroch kubických za hodinu.

Aký vzduchový výkon odvlhčovača potrebujeme pre svoju miestnosť?

Plocha podlahy m2 × výška stropu v m × 2 = potrebný vzduchový výkon v m3/h

Výsledok porovnáme s maximálnym výkonom vybraného odvlhčovača. Ak je jeho výkon vyšší než náš výsledok, tento prístroj je pre daný priestor dostačujúci.

Veľmi dôležitým kritériom je ďalej spotreba elektriny. Odvlhčovač vzduchu patrí medzi energeticky náročné elektrozariadenia (príkon môže byť až niekoľko sto wattov) a často býva v prevádzke aj veľa hodín v kuse. Je teda vhodné porovnať si odvlhčovaciu kapacitu prístroja (v litroch za 24 hodín) a jeho spotrebu prúdu.

Mal by nás zaujímať taktiež objem nádržky na vodu. Čím väčšia nádržka, tým dlhšie vydrží prístroj bez prestávky odvlhčovať. Ešte pohodlnejšie je, ak je prístroj vybavený odvodom vody do odpadu, napríklad pripojením hadice alebo pomocou čerpadla.

Úžitok z produktu môžu taktiež zvýšiť doplnkové funkcie, ako napr. ionizácia alebo filtrácia vzduchu.

Koľko vody máme vo vzduchu?

Čím je vzduch teplejší, tým viac vodných pár je schopný pojať. Pretože prepočet relatívnej vlhkosti na objem vody „rozpustenej“ vo vzduchu je zložitejší, prinášame prehľadnú tabuľku s najbežnejšími hodnotami.

Často kladené dotazy

Ako dlho asi trvá, než odvlhčovač zníži vlhkosť na normálnu hodnotu?
To je veľmi individuálne a záleží to hlavne na aktuálnej teplote a vlhkosti vzduchu v miestnosti, veľkosti tejto miestnosti a výkone odvlhčovača. Príklad pre lepšiu predstavu: Miestnosť má objem 50 m3 (20 m2 × 2,5 m výška stropu). Nameriame v nej teplotu 25 °C a relatívnu vlhkosť 80 %. Chceme túto vlhkosť znížiť na optimálnych 50 %. Máme odvlhčovač, ktorý pri tejto teplote dokáže zo vzduchu odstrániť zhruba 0,5 litra vody za hodinu. Pri vlhkosti 80 % je vo vzduchu tejto miestnosti rozpustený asi 1 liter vody (cca 19,3 ml/m3). Aby sme dosiahli vlhkosť 50 %, musíme odobrať zhruba 0,4 litra (cca 12 ml/m3). To bude trvať zhruba 2 hodiny, pretože do vzduchu sa môže neustále uvoľňovať vlhkosť pohltená stenami alebo nábytkom, prípadne tam môže niekto dýchať a pretože s klesajúcou vlhkosťou účinnosť odvlhčovača výrazne slabne (pozrite tabuľku v úvode nákupného radcu).
Z odvlhčovača, ktorý sme si kúpili, vychádza teplý vzduch. Nemôže byť pokazený?
Ale nie, to je v poriadku. Odvlhčovač odstraňuje vlhkosť zo vzduchu tým, že ho ochladzuje. Aby prístroj nevypúšťal studený vzduch, je vybavený ohrevom vzduchu, ktorý mu vracia príjemnú teplotu. Prípadné mierne zvýšenie teploty v miestnosti navyše ešte zvyšuje účinnosť odvlhčovania.
Prečo odporúčate odvlhčovač aj pri alergii na peľ? Ako to súvisí?
Ľudia alergickí na pele nemôžu svoju bielizeň v peľovej sezóne sušiť vonku, pretože na bielizni sa zachytávajú vonkajšie alergény, ako sú pele a spóry plesní. Ak doma nemajú sušičku bielizne, môžu bielizeň sušiť doma za pomoci odvlhčovača vzduchu.

Doporučujeme

 • Odvlhčovač vzduchu a čistička BIET DC40L HEPA + 2 ks HEPA filtra zadarmo

  Odvlhčovač vzduchu a čistička BIET DC40L HEPA + 2 ks HEPA filtra zadarmo

  Vysoký odvlhčovací výkon. Prečistenie vzduchu zaistí HEPA alebo uhlíkový filter a ionizátor. 2 ks HEPA filtra zadarmo v základnej výbave.

  • Výkon odvlhčovania: 40 l / 24 h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomna dotaz

  331,00 €

  Detail

 • Odvlhčovač vzduchu a čistička Trotec TTK 110 HEPA

  Odvlhčovač vzduchu a čistička Trotec TTK 110 HEPA

  Odvlhčovač vzduchu s kombináciou funkcie čistenia vzduchu. Odvlhčovač má vysoký výkon, až 40 l/deň, ionizátor a 2 filtre (predfilter a druhý filter podľa vašej potreby a výberu – uhlíkový alebo HEPA).

  Hlavné parametre

  • výkon odvlhčovania: 40 l/24 hodín
  • vzduchový výkon : 260 m3/h
  • veľkosť nádržky: 6 l
  • spôsob odvlhčovania: kondenzačný

  Filtrácia – čistenie vzduchu

  Jedinečná funkcia – okrem odvlhčenia dokáže Trotec TTK 110 E vzduch aj čistiť. V balení s prístrojom sa dodáva umývateľný predfilter na zachytávanie hrubších nečistôt a HEPA filter. HEPA filter odstraňuje zo vzduchu najjemnejšie nečistoty a alergény. Na nutnosť výmeny HEPA filtra prístroj sám upozorní rozsvietením diódy. HEPA filter je možné vymeniť za uhlíkový filter (dokupuje sa zvlášť). Ten zo vzduchu odstraňuje zápach. V odvlhčovači môže byť vždy len jeden z filtrov, HEPA alebo uhlíkový. Odvlhčovač je navyše vybavený ionizátorom, ktorý sa tiež podieľa na čistení a osviežovaní vzduchu. Ionizátor je vypínateľný, je použiteľný iba v prítomnosti HEPA filtra.

  Vlastnosti odvlhčovača vzduchu Trotec TTK 110E:

  • Integrovaný hygrostat – prístroj si sám sleduje nastavenú vlhkosť, pri zvýšení hodnoty nad nastavenú, bude odvlhčovač pracovať, pri jej dosiahnutí sa prístroj vypne.
  • Vlhkosť je možné nastaviť v rozmedzí 40 % – 70 % po 5 %, prípadne zvoliť kontinuálne odvlhčovanie, keď bude prístroj v prevádzke bez ohľadu na dosiahnutú vlhkosť.
  • Digitálny displej – jasný a jednoduchý prehľad o nastavenej aj aktuálnej vlhkosti.
  • 6 režimov: 1. automatický – prístroj udržuje prednastavenú vlhkosť 55 %, 2. režim sušenia bielizne, 3. ventilácia – bez funkcie odvlhčovania, 4. režim čistenia, 5. režim silného sušenia (kontinuálna prevádzka bez ohľadu na dosiahnutú vlhkosť), 6. nočný režim.
  • Časovač – dobrý pomocník, keď potrebujete nastaviť vypnutie alebo zapnutie. Keď nastavíte časovač pri vypnutom prístroji, po nastavenom počte hodín sa zapne, pri zapnutom odvlhčovači sa pri nastavení po zvolenom počte hodín vypne.
  • 2 nastaviteľné rýchlosti ventilátora.
  • Funkcia Swing – Pomocou funkcie Swing môžete upraviť polohu vetracej klapky alebo aktivovať jej nepretržitý pohyb. To umožní rovnomernú distribúciu vzdušného prúdu v priestore.
  • Sušenie bielizne – prístroj je možné umiestniť k sušiaku s bielizňou, vytvoriť umelý, teplý vánok, ktorý pomôže so schnutím bielizne. Vďaka funkcii odvlhčovania vzduchu zároveň zabráni tomu, aby vlhkosť z oblečenia zvýšila okolitú vlhkosť vzduchu.
  • Funkcia Drying – Táto funkcia slúži na vnútorné sušenie prístroja, aby sa v ňom následkom zvyškovej vlhkosti netvorila pleseň a i. Funkcia automatického umývania by sa mala použiť vtedy, keď uvádzate prístroj na dlhší čas mimo prevádzky alebo ho chcete uložiť. Automatické umývanie trvá cca 1 hodinu.
  • Automatické vypnutie pri plnej nádržke.
  • Kontinuálny odvod vody (kondenzátu) počas sušenia – odvlhčovač je možné pomocou hadice napojiť do odpadu, nemusíte tak sledovať a vylievať nádržku.
  • Indikácia nízkej teploty – Zobrazí sa pri okolitej teplote medzi 5 °C – 15 °C, prerušovane svieti pri okolitej teplote pod 5 °C.
  • Kolieska pre lepší transport a manipuláciu.
  • Ventilátor – odvlhčovač je možné použiť tiež ako samostatný ventilátor bez odvlhčovania.
  • Detská poistka.

  Ako odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 110E pracuje

  Odvlhčovače vzduchu, alebo sušiče vzduchu, znižujú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Pomocou ventilátora odvlhčovač nasáva vzduch v miestnosti cez predfilter, ktorý zachytí nečistoty zo vzduchu. Ďalej vzduch prechádza cez výparník, kde sa vzduch ochladí. Voda obsiahnutá vo vzduchu sa zráža a steká do nádržky. Vysušený vzduch sa potom ohreje a vyfúkne späť do miestnosti.

  Optimálna vlhkosť 40 – 60%

  Vysoká vlhkosť vzduchu (dlhodobo nad 60 %) je škodlivá tak pre ľudské zdravie, ako aj pre nábytok, murivo a pod. Vlhkosť sa usadzuje na stenách, v tapetách, kobercoch, matracoch a čalúnenom nábytku, kde vytvára podmienky na množenie plesní a roztočov. Odvlhčovač vzduchu nám ľahko pomôže držať optimálnu vlhkosť medzi 40 a 60 %.

  Vzduch zároveň prečistí

  Odvlhčovač vzduchu a čistička Trotec TTK 110 HEPA vďaka funkcii čistenia vzduchu zaistí odstránenie prachu a veľkých častíc vďaka predfiltru, alergénov (v prípade prítomnosti HEPA filtra) alebo pachov (pokiaľ je inštalovaný uhlíkový filter), ionizácia navodí svieži a čerstvý vzduch. Ionizátor je vypínateľný. Je možné ho použiť iba v prípade, že je v prístroji nainštalovaný HEPA filter.

  Ako správne používať odvlhčovač vzduchu

  Odvlhčovač umiestnite na rovný povrch, najlepšie v uzatvorenej miestnosti v dostatočnej vzdialenosti od stien a nábytku, aby vzduch mohol čo najlepšie prúdiť.

  Odvlhčovače vzduchu Trotec – preverená nemecká kvalita

  Nemecká firma Trotec patrí k celosvetovej špičke v oblasti vzduchotechniky. Ponúka ucelený rad zvlhčovačov, odvlhčovačov a čističiek vzduchu. Kvalitné vyhotovenie a spracovanie sú samozrejmosťou.

  • Výkon odvlhčovania: 40 l / 24 h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomskladom

  331,00 €

  Detail

 • Odvlhčovač vzduchu Stylies Pavo

  Odvlhčovač vzduchu Stylies Pavo

  Mobilný odvlhčovač vzduchu s hygrostatom. Dva prevádzkové režimy. Časovač. Veľmi nízka hlučnosť. Moderný dizajn. Overená švajčiarska kvalita.

  • Výkon odvlhčovania: 12 l / 24 hodin

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomskladom

  239,00 €

  Detail

 • Odvlhčovač vzduchu Sinclair CFO-12E

  Odvlhčovač vzduchu Sinclair CFO-12E

  Tichá prevádzka, nízka spotreba. Jednoduché ovládanie. Režim sušenia bielizne. Veľká nádrž na vodu.

  • Výkon odvlhčovania: 12 l/24 h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladom

  181,80 €

  Detail

Zobraziť všetky odvlhčovače vzduchu

Potrebujete poradiť? Volajte +420 541 212 450. Po–Pá: 8.00–16.00