20. 1. inventúra – neexpedujeme

Nákupný radca

Často kladené otázky

Na čo nám bude inhalátor, keď už máme zvlhčovač vzduchu?
Tieto dva prístroja majú iba málo spoločného, aj keď môžu používať podobnú technológiu. Zatiaľ čo zvlhčovač sa používa iba ako riešenie príliš suchého vzduchu v miestnosti, inhalátor slúži niekedy aj celoročne ako príjemný spôsob dávkovania liekov a ako prevencia respiračných chorôb. Ak doma mávate suchý vzduch a zároveň niekto z rodiny má ťažkosti s dýchacími cestami (astma, časté infekcie a pod.), je určite vhodné mať k dispozícii oba prístroje.
Od našej alergiologičky sme na astmu dostali taký ten ručný inhalátor – „fúkadlo“. Mali by sme používať ešte aj elektrický inhalátor?
Väčšina elektrických inhalátorov funguje účinnejšie než ručné typy. Liek sa vďaka nim dostane hlbšie do dýchacích ciest. Navyše môžu tieto prístroje používať aj ďalší členovia rodiny na inhaláciu minerálnej vody. V prípade, že liek, ktorý vám lekárka na astmu predpísala, je možné používať aj prostredníctvom elektrického inhalátora, potom môžete tento prístroj využívať ako hlavný spôsob dávkovania lieku a ručný dávkovač si nechať do zálohy (napr. na cesty). Odporúčame teda konzultáciu s vašou lekárkou.
Počula som, že na inhalátory prispieva zdravotná poisťovňa. Je to pravda? Ako mám postupovať, aby nám prístroj preplatila?
Áno, týka sa to najmä liečby astmy. Každá poisťovňa však môže mať trochu iné podmienky. Postup je zhruba nasledujúci:
 1. 1. Ak vám lekár inhalátor odporúča, predpíše vám konkrétny model (výber je obmedzený) a vypíše vám poukaz pre poisťovňu.
 • 2. Revízny lekár poisťovne vašu žiadosť posúdi, a ak ju odobrí ako odôvodnenú, poisťovňa vám poukaz schváli a vy si na jeho základe inhalátor objednáte u predajcu, ktorý má s vašou poisťovňou zmluvu.
 • O podrobnostiach sa, prosím, informujte vo svojej zdravotnej poisťovni. Ak prístroj naozaj potrebujete, určite sa doň vyplatí investovať bez ohľadu na ochotu vašej poisťovne.
  Musí sa pre inhalácie používať iba Vincentka alebo môžeme používať aj inú minerálku, prípadne vodu z vodovodu?
  Vincentka je obľúbená hlavne pre svoj osvedčený liečivý účinok, ale ako náhradné riešenie vám poslúži iná čistá minerálna voda (najlepšie alkalické kyselky ako Bílinská kyselka, ale je možné použiť aj iné), fyziologický roztok (je možné kúpiť v lekárni), prípadne aj podomácky vyrobená slaná voda (9 gramov kuchynskej soli rozpustenej v 1 litri obyčajnej vody). Voda z vodovodu ani destilovaná voda nie je pre dýchacie cesty vhodná.
  Môžem do inhalovaného roztoku pridávať éterické oleje?
  Radšej to nerobte. Jednak niektoré typy inhalátorov sa môžu olejom poškodiť, jednak esencie môžu dráždiť dýchacie cesty astmatikov (privodiť záchvat) aj malých detí.
  Aký je rozdiel medzi inhalátorom a nebulizátorom?
  „Nebulizátor“ alebo taktiež „nebulizér“ je odborné pomenovanie používané pre prístrojové inhalátory. „Nebulizovať“ znamená „rozprašovať“ – elektrické inhalátory skutočne liečebnú tekutinu rozprašujú. Inhalácii pomocou takého prístroja sa potom niekedy hovorí „nebulizácia“.

  Odporúčame

  Zobraziť všetky inhalácia, starostlivosť o dýchacie cesty

  Potrebujete poradiť? Volajte 233 41 88 38. Po–Pia 8.30–16.00