E-shop > Ako vybrať vhodný produkt v kategórii zvlhčovače vzduchu?

Nákupný radca

Ako vybrať vhodný produkt v kategórii zvlhčovače vzduchu?

Pred kúpou zvlhčovača by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo od neho očakávame a kde sa bude používať.

Mali by sme mať jasno v tom, či nám stačí jednoduchý a lacnejší model, alebo sme náročnejší a chceme, aby zvlhčovač sám strážil a reguloval vlhkosť v miestnosti podľa našich predstáv.

Manuálne zvlhčovače vzduchu

Nie sú schopné samy strážiť vlhkosť vzduchu v miestnosti, o to sa musíme postarať sami (potrebujeme mať doma vlhkomer). Zvlhčovač teda vypúšťa hmlovinu (paru), pokým sa mu neminie voda alebo pokým ho sami nevypneme.

Zvlhčovače s automatickou reguláciou vlhkosti

Zvlhčovače vybavené tzv. hygrostatom (humidistatom) merajú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Je možné na nich nastaviť požadovanú cieľovú vlhkosť. Zvlhčovač sa potom automaticky zapína a vypína tak, aby predvolenú vlhkosť udržiaval.

Zvlhčovací výkon

Dôležitý parameter, ktorý udáva, koľko pary je maximálne schopný zvlhčovač vytvoriť (v mililitroch za hodinu). Jednoducho povedané – čím vyšší zvlhčovací výkon, tým výkonnejší zvlhčovač.

Niektorí výrobcovia taktiež uvádzajú maximálnu veľkosť miestnosti, na ktorú zvlhčovač vystačí. Ide však iba o kvalifikovaný odhad, podľa ktorého nie je možné zvlhčovače objektívne porovnávať.

Princíp tvorby pary

To, aký princíp zvlhčovač používa na tvorbu pary, nie je z hľadiska účinku zvlhčovača vôbec dôležité. Rozdiely, ktoré medzi jednotlivými technológiami sú, sa týkajú skôr bežných používateľských vlastností (spotreba elektriny, hlučnosť a pod.):

 • Ultrazvukové zvlhčovače vydávajú slabý šumivý zvuk, majú nízku spotrebu elektriny a pritom sú schopné dosahovať vysoký „zvlhčovací výkon“. Môžu byť vybavené predhrievaním vody.
 • Zvlhčovače na princípe teplej pary mierne ohrievajú vzduch v miestnosti a sú takmer nepočuteľné, majú však najvyššiu spotrebu elektriny.
 • Zvlhčovače na princípe studenej pary (diskové, doskové a pod.) majú najnižší príkon elektrickej energie zo všetkých typov a svojou „hlučnosťou“ sú porovnateľné s ultrazvukovými.

Ďalšie parametre, ktoré by ste mali brať do úvahy

 • Objem nádržky na vodu. Čím väčšia nádržka, tým menej často musíme dolievať vodu.
 • Cena a životnosť príslušenstva. Do väčšiny zvlhčovačov je čas od času potrebné kúpiť nový filter. Dopredu by sme mali vedieť, koľko bude stáť a ako dlho nám bude slúžiť.

Často kladené dotazy

Stačí nám pri alergii kúpiť zvlhčovač vzduchu alebo je nutná čistička?
Každý z týchto prístrojov plní úplne inú funkciu. Čistenie vzduchu od alergénov a ďalších dráždivých nečistôt čističkou je na prvom mieste. Navyše čističku vzduchu sa vo väčšine domácností vyplatí používať po celý rok. Zvlhčovač (až na výnimky vybavené ionizátorom alebo rotujúcim diskom) nemá na čistotu vzduchu žiadny vplyv. Správna vlhkosť vzduchu je dôležitá najmä pre ochrannú funkciu dýchacích ciest. Zvlhčovanie má väčšinou zmysel len v určitých mesiacoch roka, kedy sa vplyvom kúrenia vzduch príliš vysušuje. Čistička vzduchu teda u alergika nájde o niečo väčšie uplatnenie. Ak sa stále nemôžete rozhodnúť, skúste popremýšľať o čističke vybavenej zároveň zvlhčovačom.
Na čo je na zvlhčovačoch dobrý ionizátor?
Ionizátor, ktorý je zabudovaný do niektorých zvlhčovačov vzduchu (a je súčasťou aj niektorých čističiek vzduchu), obohacuje vzduch o záporné ióny, ktoré spríjemňujú dýchanie a majú viacero pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Tieto ióny taktiež zo vzduchu odstraňujú časť poletujúcich nečistôt – spôsobujú totiž ich zhlukovanie a usadzovanie.
Pre koho je vhodná čistička vzduchu so zvlhčovačom?
Tento kombinovaný prístroj je vhodný, napríklad, do domácností, kde bojujú s nedostatkom priestoru. Čistička vzduchu môže byť podľa potreby v prevádzke po celý rok a zvlhčovač sa zapne iba v období, kedy vlhkosť vzduchu klesne pod 40 %. Bohužiaľ, väčšinou nie je možné zapnúť zvlhčovanie samostatne, musí bežať aj proces čistenia. Na týchto prístrojoch taktiež obvykle nie je možné regulovať intenzitu zvlhčovania. Zvlhčovač je v tomto prípade iba doplnkovou funkciou čističky.
Ako často sa musí do zvlhčovača dopĺňať voda?
To záleží predovšetkým na tom, akou veľkou vodnou nádržkou je zvlhčovač vybavený. Niektoré prístroje vydržia nepretržito zvlhčovať zhruba 8 hodín (napr. celú noc), iné dlhšie. Ak zvlhčovač viac než dva dni nezapíname, nenechávame v nádržke stáť zvyšnú vodu. Mohli by sa v nej začať množiť baktérie. Po niekoľkodennej prestávke vždy dopĺňame čistú vodu.
Aká voda sa vlastne do zvlhčovačov leje?
Väčšina výrobcov žiadny konkrétny druh vody neodporúča. Bežne sa teda zvlhčovače plnia čistou studenou vodou z kohútika. Ak u vás tečie voda tvrdá a prístroj nebude vybavený zmäkčovacím filtrom, zrejme ho budete musieť častejšie čistiť od vodného kameňa. Je taktiež možné používať vodu destilovanú, prevarenú (vychladnutú) alebo z filtračnej kanvice. I to však znamená prácu alebo výdavky navyše. Rozhodnutie je teda na používateľovi.

Voda zmäkčená domácou úpravovňou vody na báze meniča iónov (pridáva sa do nej soľ) nie je vhodná pre ultrazvukové zvlhčovače.
Ako dlho zvlhčovaču trvá, než zdvihne vlhkosť v miestnosti na požadovanú úroveň?
To záleží čiastočne od „zvlhčovacieho výkonu“ prístroja, ktorý by mal zodpovedať veľkosti miestnosti. Veľký vplyv však majú konkrétne podmienky vo vašej domácnosti: Aký suchý je vzduch pred zvlhčovaním? Aké nasiakavé sú steny a všetko vybavenie vašej miestnosti? Ako dobre vám tesnia okná a dvere? Ako často miestnosť vetráte? V každom prípade počítajte s tým, že zvýšenie vlhkosti vzduchu na požadovanú úroveň je obvykle otázkou niekoľkých hodín.
Je pravda, že diskové zvlhčovače zároveň čistia vzduch?
Je to pravda, ale neznamená to, že by tento typ zvlhčovača vedel plne zastúpiť čističku vzduchu. Rotujúce disky sú naozaj schopné zo vzduchu, ktorý preteká zvlhčovačom, odstraňovať niektoré pevné nečistoty (prach, alergény). Avšak tieto zvlhčovače nedosahujú zďaleka taký vzduchový výkon ako čističky vzduchu, takže vyčistenie vzduchu v miestnosti im zaberie ďaleko viac času. To je problém hlavne pre alergikov, ktorí potrebujú vyčistiť ovzdušie čo najrýchlejšie. Ich hlavným poslaním zostáva zvlhčovanie.

Doporučujeme

 • Zvlhčovač vzduchu Stylies Hera

  Zvlhčovač vzduchu Stylies Hera

  Digitálny ultrazvukový zvlhčovač vzduchu so zabudovaným hygrostatom a dotykovým ovládaním. Veľká nádrž. Funkcia ohrevu vody.

  • Max. zvlhčovací výkon: 480 ml/h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomSkladom

  168,00 €

  Detail

 • Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

  Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

  Výkonný ultrazvukový zvlhčovač pre väčšie miestnosti. Ochrana vody pred baktériami. Ionizátor. Dizajnový model. Moderné dotykové ovládanie.

  • Max. zvlhčovací výkon: 500 ml/h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomskladom

  129,00 €

  Detail

 • Zvlhčovač vzduchu Stylies Aquarius

  Zvlhčovač vzduchu Stylies Aquarius

  Diskový zvlhčovač a práčka vzduchu Stylies Aquarius zvlhčuje vzduch prirodzenou cestou a súčasne z neho odstraňuje niektoré pevné nečistoty, ako sú prach alebo pele. Má veľmi lacnú prevádzku.

  • Max. zvlhčovací výkon: 300 ml/h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomna dotaz

  274,00 €

  Detail

 • Zvlhčovač vzduchu Winix AW-600

  Zvlhčovač vzduchu Winix AW-600

  Diskový zvlhčovač vzduchu pre veľké miestnosti. Funkcia prania vzduchu, 3 zvlhčovacie režimy. Kombinovaný filtračný systém, antibakteriálna ochrana Cleancel ™ a PlasmaWave ™. Dotykový panel. Nízke náklady na prevádzku.

  • Max. zvlhčovací výkon: 500 ml/h

  Porovnať Porovnať

  tip

  Dostupnosť:
  skladomSkladom

  339,00 €

  Detail

Zobraziť všetky zvlhčovače vzduchu

Potrebujete poradiť? Volajte +420 541 212 450. Po–Pá: 8.00–16.00