E-shop > Články a recenze > Príčiny atopického ekzému

Príčiny atopického ekzému

27. 3. 2017

Atopický ekzém je zvyčajne vrodený, a tak dokáže veľmi potrápiť (foto: iStock)

Atopický ekzém, odborne atopická dermatitída, je chronické ochorenie prejavujúce sa na pokožke. Je spôsobené kombináciou dvoch hlavných príčin:

  • zvýšená citlivosť pokožky oslabením jej ochrannej funkcie (narušená kožná bariéra),
  • zvýšená citlivosť imunitného systému na určité látky, najčastejšie alergény (atopia).

Obe tieto príčiny majú spoločného menovateľa, a to sú gény. V prípade atopického ekzému sa „pokazia“ tak gény zodpovedajúce za bariérovú funkciu pokožky, ako aj gény zodpovedajúce za fungovanie obranyschopnosti.

Porušená bariérová funkcia pokožky

Prejavuje sa nadmernou suchosťou pokožky. V takto postihnutej pokožke totiž nedostatočne fungujú mazové a potné žľazy a pokožka má zníženú schopnosť viazať v sebe vodu.

Sklon k atopickému ekzému – atopia

Dedí sa z generácie na generáciu spolu so sklonom k prieduškovej astme, alergickej nádche a niektorým ďalším alergickým reakciám. Na jeho vzniku sa podieľa mnoho vnútorných a vonkajších vplyvov. U niektorých členov takto postihnutých rodín sa príznaky alergického ochorenia nikdy neobjavia, u iných sa, naopak, môžu objaviť dve ochorenia súčasne (napr. ekzém a alergická nádcha alebo ekzém a astma).

Pokiaľ je atopický ekzém prítomný u oboch rodičov, je pravdepodobnosť vzniku ekzému u dieťaťa 81 %, pokiaľ má ekzém jeden z rodičov, tak 56 %.

Tento druh ekzému postihuje predovšetkým dojčatá, deti a mladistvých, preto niekedy býva označovaný ako „detský ekzém“. V súčasnosti patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia, pretože sa vyskytuje až u takmer 20 % školopovinných de­tí.

Pojem atopický pochádza z gréckeho slova atopos (= zvláštny, cudzí). Existuje tiež kontaktný alergický ekzém, ktorý je príznakom kontaktnej alergie na kovy, živice a ďalšie chemické látky.

Atopický ekzém = prvý stupeň alergie

Atopický ekzém obvykle úzko súvisí s alergiou. Prejavy alergie i atopického ekzému sú zhoršované stykom s alergénmi (potraviny, pele, roztoče, zvieratá a pod.). Precitlivený, hyperaktívny imunitný systém atopika však môže reagovať aj na iné dráždivé látky (niektoré potravinové prísady, prchavé látky, prachové častice a pod.).

Overené odevy pre deti s atopickým ekzémomOverené odevy pre deti s atopickým ekzémom

U detí do troch rokov je najčastejším spúšťačom (provokatérom) atopického ekzému nejaká potravina alebo i viac potravín súčasne, pretože prvými alergénmi, s ktorými sa dieťa stretne, sú práve alergény potravinové. Zvlášť ak u dieťaťa zároveň pozorujeme ťažkosti s trávením, je príčina v potravinách veľmi pravdepodobná.

Veľkou výhodou atopie a tým aj atopického ekzému je to, že vo väčšine prípadov ide o dočasné ochorenie vyskytujúce sa iba v detskom veku.

Presnejšie povedané atopia ako sklony k alergii sa nestráca, no zvyčajne sa po čase stratia jej príznaky – nastáva pokojové štádium. Atopia sa však môže kedykoľvek v neskoršom veku prejaviť v podobe alergie, ako ju všetci poznáme (alergická nádcha, alergická astma a pod.).

Ekzém je prvým varovaním, že v tele niečo nie je v poriadku po stránke imunitnej. Je prvým krokom tzv. alergického pochodu, v ktorom sa po ekzéme vyvíja astma a alergická nádcha a vzniká mnohopočetná alergia. I keď sa prejavy ekzému stratia, nemusí to, bohužiaľ, znamenať, že máme navždy po starostiach.