E-shop > Články a recenze > Často choré dieťa. Ako tomu predísť?

Často choré dieťa. Ako tomu predísť?

21. 9. 2015

Nachladenie, nádcha, kašeľ, laryngitída, bronchitída, zápal pľúc, inhalačná alergia, astma – to všetko sú ochorenia dýchacích ciest. Zvýšenú pozornosť by starostlivosti o dýchacie cesty mali venovať rodičia detí s oslabenou imunitou a astmou. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou môžete predísť mnohým dýchacím ťažkostiam a výrazne znížiť chorobnosť vašich detí.

Prečo je starostlivosť o dýchacie cesty taká dôležitá?

Je to začarovaný kruh. Ak sú dýchacie cesty oslabené, sú náchylnejšie na prienik vírusov a baktérií. Čím častejšie je dieťa choré, tým viac jeho dýchacie cesty trpia.

Ich ochranná bariéra sa narušuje a nie je schopná sa chorobám brániť. Ich stavu neprispieva ani príliš suchý vzduch, ktorý má doma vo vykurovacej sezóne takmer každý.

Dobrá správa je, že dýchacie cesty môžeme posilňovať podobne ako svaly. Pre často choré deti a astmatikov je preto pravidelná starostlivosť o dýchacie cesty veľmi dôležitá.

Čo tvorí dýchaciu sústavu

• Horné dýchacie cesty: nosná dutina, nosohltan, hrtan • Dolné dýchacie cesty: priedušnica, priedušky • Pľúca Čo oslabuje dýchacie cesty • Časté choroby • Alergia, astma • Príliš suchý a znečistený vzduch

Ako môžeme dýchacie cesty posilňovať? Ako sa o ne starať?

Inhalácia

Inhalácia má veľmi prospešný vplyv na dýchacie cesty. A to ako preventívny, tak aj liečebný. Inhaluje sa buď s pomocou masky – tá je určená najmä pre horné dýchacie cesty alebo s náustkom na posilňovanie slizníc dolných dýchacích ciest. Inhalácia dýchacie cesty posilní a je veľmi účinná. Liečivo sa dostane veľmi hlboko do pľúc.

Medzi najpredávanejšie inhalátory patrí Bodyform BM4200 (Laica) , jednoduchý prístroj za dobrú cenu

Z preventívnych dôvodov sa najčastejšie inhaluje Vincentka. Ľudia náchylní na dýchacie infekcie by mali v chrípkovom období inhalovať najlepšie raz denne. Alergici a astmatici by mali inhalovať priebežne v rámci celého roka.

Preplachovanie nosných dutín

Výplachy nosných dutín čistia nos a zbavujú sliznicu nežiaducich nečistôt, ako sú prach, vírusy, baktérie a alergény. Urýchľujú obnovu prirodzeného prostredia na nosnej sliznici a posilňujú jej prirodzenú obranyschopnosť.

Výplachy nosa by sa mali vykonávať najmä v období zvýšeného výskytu infekcií horných dýchacích ciest, u alergikov v čase zvýšeného výskytu na nich pôsobiaceho alergénu (napr. v zime roztoče a plesne, v lete peľ). Dobré sú aj vo vykurovacej sezóne, pomáhajú pri vysušenej sliznici.

Výplachy nosa sa robia špeciálnou kanvičkou s použitím roztoku slanej vody alebo špeciálneho roztoku Nasalis od Vincentky.

Výplach nosa

Spreje s morskou vodou

Ak si myslíte, že by ste výplach kanvičkou nezvládli, môžete nos čistiť pomocou sprejov s morskou vodou, ktoré majú podobnú účinnosť. Soľné roztoky obsahujú ideálnu kombináciu prvkov, ktoré majú blahodarný účinok na nosnú sliznicu. Výhodou je príjemnejšia aplikácia. Nevýhodou to, že očista nie je taká dokonalá ako s pomocou kanvičky.

Soľné jaskyne

V otázke účinnosti soľných jaskýň sa názory odborníkov odlišujú. Niektorí ich zatracujú, iní na ne nedajú dopustiť. Pobyt v soľnej jaskyni môže mať pozitívny vplyv na dýchacie cesty. Jedna návšteva však určite nepomôže.

Ak sa pre túto cestu rozhodnete, mali by ste soľnú jaskyňu navštevovať pravidelne. Nevýhodou je zvýšená koncentrácia osôb, čo najmä v období chrípok nie je na posilňovanie dýchacích ciest ideálne.