E-shop > Články a recenze > Alergia na mačky

Alergia na mačky

9. 3. 2017

Kde sa berú alergény na mačke

Mačacie alergény patria k tým najmenším a najproblematic­kejším. Väčšina častíc je menšia než 2,5 mikróna a najmenšia meria iba 0,5 mikróna. Hlavným alergénom je bielkovina, ktorá sa nachádza v pote a v slinách mačiek.

Viac mazu s väčším obsahom alergénov produkujú kocúry, kastrácia pomáha znížiť toto množstvo. Pri mačkách nehrá rolu rasa ani dĺžka srsti. „Nezrelá“ srsť mačiatok je menej nebezpečná.

Ako sa zbaviť mačacích alergénov

Mačacie alergény sa šíria mikroskopickými kvapôčkami, ktoré sa môžu vznášať vo vzduchu šesť i viac hodín. Keď sa konečne usadia, i nepatrným pohybom sa zase ľahko rozvíria. Na odstraňovaní mačacích alergénov z ovzdušia je veľmi užitočná čistička vzduchu.

Pri alergii na mačky oceníte čističku vzduchu

Pri alergii na mačky oceníte čističku vzduchu

Keďže kúpanie mačiek býva problém, jedinou možnosťou, ako odstrániť alergény usadené v ich srsti, je používanie špeciálneho roztoku na odstraňovanie alergénov zo zvierat Petal Cleanse pre mačky.

I po tom, ako mačka domácnosť opustí, zostáva jej alergén doslova všade – na sedacích súpravách, vankúšoch, prikrývkach, nábytku, v kobercoch a zachytáva sa dokonca i na záclonách a na stenách. Alergény sa môžu takisto nachádzať vnútri matracov, pokiaľ na nich mačka niekedy v minulosti spala.

 

Prípravky proti mačacím alergénom

Upratovanie pomáha – vieme ako na to

Upratovanie po mačke nie je jednoduché, ale s trochou informácií sa dá zvládnuť.

  • Koberce, matrace a čalúnený nábytok je potrebné dôkladne povysávať kvalitným vysávačom, dôležitá je filtrácia a vzduchotesná konštrukcia, dobrá je i turbokefa
  • Vankúše a bytové textílie buď vymeniť za nové, alebo vyprať na vyššej teplote (pokiaľ ju znášajú), prípadne s pracou prísadou proti alergénom.
  • Pomôže tiež odstrániť tapety a nanovo vymaľovať.