E-shop > Články a recenze > Ako sa vyhnúť peľom doma a vonku

Ako sa vyhnúť peľom doma a vonku

18. 3. 2017

Pele tráv, bylín a stromov putujú vetrom do ľudských domovov, škôl a pracovísk 

Peľ sa šíri vzduchom rovnako ako prach. Napáda dýchacie cesty a u citlivých osôb spôsobuje alergické záchvaty. Čím viac sa alergik „svojim“ peľovým alergénom vystavuje, tým viac sa jeho ochorenie komplikuje.

Alergia sa môže rozširovať aj na ďalšie alergény alebo môže prechádzať na iné orgány tela, napríklad z nosa na pľúca. Preto je namieste sa peľom vyhýbať.

Ani v budovách, kde trávime najviac času, nie sme pred peľmi chránení. Peľové zrnká sa do bytov, kancelárií alebo školských tried dostávajú prevažne otvorenými oknami. Lenže vetrať sa musí.

Okenné siete proti peľu

V miestnostiach sa pred peľmi môžeme chrániť jednoducho – inštaláciou protipeľových sietí do okien. Tie zadržia väčšinu peľových zŕn prilietajúcich zvonku. Možno tak bez problémov vetrať aj v peľovej sezóne.

Protipeľové siete pre svoju vysokú hustotu trochu tienia, a preto ich inštalujeme iba do niektorých okien, ktorými najčastejšie vetráme.

Čističky vzduchu pele odstránia

Pele veľmi účinne odstraňujú čističky vzduchu, a to vďaka mikrofiltrom, ktoré obsahujú. Peľové alergény sú oproti ostatným nečistotám veľmi ľahké, zostávajú vo vzduchu a inak ako čističkou vzduchu sa ich doma budete zbavovať len veľmi ťažko.

Základným kritériom pri výbere čističky vzduchu je vzduchový výkon motora. Tento výkon by mal zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej bude stroj používaný. Pre potreby alergikov by mala čistička 4-krát za hodinu prefiltrovať všetok vzduch v miestnosti.

S čističkou vzduchu budete mať v domácnosti čistý vzduch bez peľov a ďalších nečistôtČistý vzduch bez peľov a ďalších nečistôt

TIP: Investícia do kvalitnej čističky vzduchu nie je malá, preto sa oplatí výber starostlivo zvážiť. Čo má dokázať čistička pre peľového alergika?

Vhodným doplnkom čističky vzduchu je sprej proti vzdušným alergénom. Sprej dokáže neutralizovať pele, spóry plesní a ďalšie alergizujúce nečistoty vznášajúce sa vo vzduchu.

Väčší dôraz na poriadok

Peľ, ktorý sa dostane do miestností, sa usadzuje spolu s prachom. Aby sme zabránili jeho ďalšiemu víreniu, odstraňujeme ho pravidelným upratovaním – kvalitným vysávačom a stieraním vlhkou handrou.

Peľ si nosíme domov na vlasoch a oblečení, na ktorých sa prichytí. Snažíme sa preto preobliecť už v predsieni a tam tiež vonkajšie oblečenie uchovať. Pred spaním by sme sa tiež mali osprchovať a umyť si vlasy. Z rovnakých dôvodov bielizeň v peľovej sezóne nesušíme vonku.

Triky pre boj s peľmi v prírode

Mimo domova je vyhýbanie sa peľom zložitejšie, no čím viac z nasledujúcich pravidiel budeme dodržiavať, tým menej alergických reakcií nás čaká:

 • Najmenej peľu sa v ovzduší vyskytuje obvykle skoro ráno a po daždi (s výnimkou búrky, ktorá, naopak, môže alergény rozvíriť). Ak chceme ísť na prechádzku, radšej ráno, ako popoludní.
 • Sledujeme peľový kalendár a peľové spravodajstvo, aby sme poznali výskyty „svojich“ peľov v ovzduší. S predstihom si dáme predpísať potrebné lieky alebo si nakúpime rôzne nosové spreje.
 • V prírode sa najmenej peľu vyskytuje v lese (pozor, na okrajoch lesa ho zasa býva viac) a pri vodných plochách (kde nie sú brehy zarastené).
 • Pri prechádzkach pešo alebo na bicykli si chránime oči okuliarmi.
 • Pri jazde autom nevetráme oknom.
 • Zistíme si, ako nami neznášané rastliny vyzerajú, aby sme s nimi omylom neprišli do kontaktu.
 • Pred peľovou „vlnou“ je možné ujsť do iných zemepisných šírok alebo nadmorských výšok, kde nami neznášané rastliny kvitnú inokedy ako u nás alebo v menšej miere.

V kritickom období sa vyhýbame rôznym dráždivým látkam, ktoré by mohli príznaky zhoršovať – pobyt v zadymenom alebo prašnom prostredí, kontakt s prchavými látkami, čistiacimi prostriedkami a ďalšími chemikáliami atď.

Očista a posilňovanie dýchacích ciest inhaláciou

Je jasné, že sa nedá vyhnúť peľom stopercentne, aspoň nie vonku. Zdravotný stav dýchacích ciest a ich odolnosť proti alergénom sa však dá výrazne zlepšiť zadovážením inhalátora. Inhalátor je jednoduchý prístroj, ktorý z minerálnej alebo slanej vody vyrába liečebnú hmlovinu (studenú paru). Vdychovaním tejto hmloviny sa ošetrujú dýchacie cesty:

 • Odstraňujú sa alergény a ďalšie nečistoty usadené na sliznici.
 • Zmenšujú sa opuchy sťažujúce dýchanie.
 • Rozpúšťa sa nadbytočný hlien.
 • Zvyšuje sa odolnosť dýchacieho ústrojenstva proti alergénom a choroboplodným zárodkom.

TIP: Máme pre vás podrobný návod, ako si vybrať dobrý inhalátor.