Inhalačné násadce

Zvyšujú účinok inhalačných liekov

Inhalačné nástavce (chambery, spacery) sú určené tým, ktorí horšie zvládajú techniku inhalácie aerosólovým dávkovačom (inhalačným sprejom). Ide najmä o malé deti, nemohúcich alebo starých pacientov, ktorým robí problém zladiť stlačenie dávkovača so svojím nádychom. Liečivo sa potom nedostáva... viac informácií

Inhalačné nástavce (chambery, spacery) sú určené tým, ktorí horšie zvládajú techniku inhalácie aerosólovým dávkovačom (inhalačným sprejom). Ide najmä o malé deti, nemohúcich alebo starých pacientov, ktorým robí problém zladiť stlačenie dávkovača so svojím nádychom. Liečivo sa potom nedostáva v dostatočnej miere do pľúc a liečba je menej účinná.

Na čo je dobrý inhalačný nástavec

Inhalačné nástavce sa používajú zásadne v kombinácii s inhalačným sprejom. Do otvoru v inhalačnom nástavci sa vloží sprej (predpisuje lekár). Stlačením dávkovača sa uvoľní liečivo, ktoré sa rozptýli v komore nástavca. Toto liečivo potom pacient z nástavca jednoducho a takmer bez zvyšku na viac nádychov vdýchne. Liečivo by malo byť vydýchané najneskôr do pol minúty, aby nedochádzalo k jeho strate.

Výhodou používania nástavca je eliminácia najväčších čiastočiek liečiva, ktoré by pre svoju veľkosť skončili v ústach alebo v krku, boli prehltnuté a mohli by byť zdrojom nežiaducich účinkov na organizmus. Naopak, viac liečivej látky sa dostane až do pľúc. Vďaka použitiu nástavca pacient vdychuje minimum hnacieho plynu, ktorý je obsiahnutý v „bombičke“ s liekom uloženej v dávkovači.

Aké by mal mať vlastnosti

Pri inhalačných nástavcoch je dôležitým kritériom materiál, z ktorého sú vyrobené. Prakticky všetky bežné plasty majú sklony k nabíjaniu statickou elektrinou, pre ktorú sa môžu čiastočky liečiva lepiť na stenu inhalačnej komory, namiesto aby pokračovali do dýchacích ciest pacienta. Na trhu už sú aj silikónové spacery, na ktoré sa liečivo nelepí, na ich kúpu bohužiaľ zatiaľ neprispievajú zdravotné poisťovne.

Nástavce s väčším objemom komory sú obvykle o niečo účinnejšie než tie menšie. Užitočnou súčasťou nástavca je jednocestný ventil, ktorý zaisťuje, že sa vzduch vydýchnutý pacientom pri inhalácii nedostane do komory s rozprašovaným liečivom, ale odíde bokom.

Ak má inhalačný nástavec slúžiť deťom, môžeme zvoliť typ, ktorý je vybavený určitými zábavnými prvkami, ktoré inhaláciu liekov spríjemnia.

skryť informácie
 
Radenie podľa: