Sprchová emulzia Linola Dusch & Wasch – nový prostriedok pre deti i dospelých s atopickým ekzémom

Home » Zaujímavé články » Sprchová emulzia Linola Dusch & Wasch – nový prostriedok pre deti i dospelých s atopickým ekzémom

26. 04. 2010

Atopická dermatitída (AD, ľudovo atopický ekzém) je chronické zápalové ochorenie kože s fázami vzplanutia a obdobím bez klinických príznakov. Prejavy AD sú veľmi rozmanité a menia sa tiež s vekom. AD postihuje 14 – 24 % populácie. V detskom veku patrí k najčastejšiemu chronickému zápalovému kožnému ochoreniu. Priaznivé je, že v prípade 90 % detí príznaky AD vymiznú a iba 10 % si AD nesie do dospelosti.
Choroba má viacero príčin. Predpokladom úspešnej liečby je pochopenie choroby rodičmi, trpezlivosť, ochota spolupracovať a rešpektovať odporúčania a rady detského dermatológa.

Oslabená kožná bariéra a nepríjemné baktérie

Prejavy AD sú vyvolané pôsobením mnohých faktorov. Zvýšená reaktivita kože je daná vrodenou dispozíciou na narušenie kožnej bariéry a neuroimunologickou nerovnováhou. V poslednom čase je práve porucha ochrannej bariéry pokožky zdôrazňovaná ako najdôležitejší faktor pri rozvoji AD. Z dôvodu narušenej kožnej bariéry dochádza ku zvýšenej strate vody, je narušená celistvosť kože, v dôsledku čoho kožou ľahšie prestupujú alergény z vonkajšieho prostredia.
Pre vrodenú imunologickú nerovnováhu je koža pacientov s AD väčšmi náchylná na osídlenie baktériami, predovšetkým kmeňmi zlatého stafylokoka. Tieto baktérie produkujú toxické látky, ktoré vyvolávajú zápalovo-alergickú reakciu na koži sprevádzanú úporným svrbením. Osídlenie kože zlatým stafylokokom alebo aj inou baktériou tak hrá významnú negatívnu úlohu v rozvoji AD, najmä v prípade pacientov s ťažším priebehom ochorenia. Preto by sa mal klásť dôraz aj na elimináciu výskytu mikroorganizmov na pokožke pacienta s AD.

Liečba

Neexistuje žiaden ideálny univerzálny liečebný režim pre AD. Cieľom liečby je zmierniť prejavy AD, brániť komplikáciám a zlepšiť kvalitu života pacientov.
Základom liečby AD sú:
1. ošetrovanie pokožky emolienciami (krémy, masti a mlieka udržiavajúce pokožku namastenú),
2. ošetrovanie pokožky protizápalovými a protibakteriálnymi prostriedkami (aplikácia dezinfekčných prostriedkov, event. kortikosteroidov, lokálnych alebo celkovo podávaných antibiotík, prípadne lokálnych imunomodulátorov),
3. prevencia spúšťacích mechanizmov, dodržiavanie určitého režimu (vyhýbanie sa alergénom a iným dráždivým látkam).

Bez mastenia to nejde

Neoddeliteľnou súčasťou liečby AD je pravidelná systematická starostlivosť spočívajúca v zvláčňovaní suchej pokožky emolienciami, ktoré pomáhajú obnoviť narušenú kožnú bariéru. Mastenie by malo prebiehať najmenej dvakrát za deň. V širšom zmysle slova možno do skupiny emoliencií zaradiť tiež olejové kúpele. Ponúkajú vhodný a navyše pomerne príjemný spôsob, ako pokožku pacienta šetrne umyť a súčasne ju zvláčniť. Takéto liečebné kúpele vytvárajú na kožnom povrchu jemný film, ktorý zabraňuje odparovaniu vody, a tým zlepšuje hydratáciu kože. Odporúča sa pre deti s AD maximálne 2 až 3× do týždňa. Niektorí pacienti dávajú prednosť sprchovaniu za použitia kúpeľových olejov, ktoré plnia rovnakú funkciu. Do troch minút po sprche alebo kúpeli je vhodné pokožku pacienta s atopickým ekzémom ešte ošetriť liečebným krémom, čím sa dosiahne väčšia hydratácia kože.

Sprchový prípravok Linola bráni množeniu baktérií

Šetrná hygiena, najlepšie s použitím prípravkov špeciálne vyvinutých pre atopickú pokožku, je veľmi dôležitou súčasťou liečebného režimu AD. Novinkou na trhu je sprchová emulzia Linola Dusch und Wasch od firmy Dr. Wolff. Jej prednosťou je jemné čistenie aj veľmi citlivej kože. Emulzia má navyše antibakteriálny účinok, a to vďaka obsahu účinné látky zvanej octenidin, ktorá potláča výskyt zlatého stafylokoka na koži. Olejový charakter prípravku s veľmi jemným rozptýlením lipidov (mikroemulzia) umožňuje ich rýchle vstrebanie a zabezpečuje tak dlhodobý hydratačný efekt.

Účinok sprchovej emulzie potvrdili sami pacienti

V troch pracoviskách v Českej republike prebehlo v roku 2009 sledovanie účinkov sprchovej emulzie Linola spolu u 31 pacientov (22 pacientov s AD, deväť pacientov s ďalšími chronickými kožnými ochoreniami). Pacienti hodnotili hydratačný a čistiaci účinok, znášanlivosť emulzie a svoje subjektívne skúsenosti. S výnimkou jedného pacienta s ťažkou AD, ktorého emulzia dráždila, všetci hodnotili prípravok veľmi dobre. Pacientom sa páčil predovšetkým príjemný spôsob aplikácie a hydratačné a umývacie účinky. Taktiež boli spokojní s parfumáciou, ktorá však nemusí byť v prípade ťažkých atopikov na koži dobre tolerovaná. Linola sprchová emulzia je všeobecne vhodným prostriedkom pre všetkých pacientov so suchou pokožkou. Jej čistiace, hydratačné a antibakteriálne účinky sa dajú využiť aj pre pacientov s ľahkou a stredne ťažkou AD od batolivého veku.

prim. MUDr. Hana Bučková, Ph.D. Kožné oddelenie Pediatrickej kliniky FN Brno