Bojujte s alergiou na prach a roztoče!

Home » Zaujímavé články » Bojujte s alergiou na prach a roztoče!

08. 04. 2011

S alergiou dieťaťa treba začať bojovať ešte pred jeho narodením, pretože produkcia protilátok IgE proti alergénom, vrátane roztočov, sa začína už počas jeho vnútromaternicového života. Ako prvá vzniká alergia na roztoče domáceho prachu, ktorá potom uľahčuje nástup ostatných alergií. Alergické ochorenia začínajú viac menej v ranom detskom veku a k rizikovým faktorom patria genetické dispozície jedincov pochádzajúcich z rodín alergikov, vek matky pri narodení dieťaťa, fajčenie, blízky kontakt s domácimi zvieratami najmä v mestských bytoch, život v uzavretých priestoroch, nedostatočné vetranie bytu či domu, dlhodobý pobyt v znečistenom prostredí a pod.

Formy alergií

Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na látky vonkajšieho prostredia, ktoré sú schopné vyvolať alergickú reakciu, alergény ako prach a roztoče, pele, plesne, srsť zvierat a potraviny. Dedičnosť tvorí 50 až 80 % rizika vzniku alergie. Nededí sa však konkrétna alergia, ale predispozícia alergicky reagovať a tejto vrodenej náklonnosti k vzniku alergie hovoríme atopia. Vplyv vonkajšieho prostredia tvorí 20 až 50 % rizika vzniku alergie. Zo vzdušných alergénov sú najčastejším vyvolávačom alergických ochorení peľ stromov, tráv, obilnín, burín a kvetov. Na druhom mieste je alergia na prach a roztoče, teda mikroskopické článkonožce podobné kliešťam, žijúce najčastejšie v domácom prachu a lôžkovinách. Alergia na plesne je alergiou na spóry vláknitých húb, ktoré sa šíria vzduchom podobne ako peľ a sú voľným okom neviditeľné. Najčastejšie vyvolávajú alergickú nádchu a astmu. K výskytu alergie na srsť môže dôjsť, keď sa dieťa od narodenia dostane do blízkeho kontaktu s domácimi zvieratami, predovšetkým mačkami, ktorých alergény sa nachádzajú prakticky všade a uchovávajú sa v srsti a na koži zvieraťa. V byte sú prítomné ešte celé mesiace potom, ako z neho mačku odstránime. Mačacie alergény sa udržujú v škárach nábytku, bytových textíliách, kobercoch alebo v čalúnení nábytku. Alergických reakcií na potraviny pribúda nielen v detskom veku, kedy ich vyvoláva kravské mlieko, vajcia, ryby, orechy, citrusové plody, zeler, šošovica, sója a čokoláda. V ostatnom čase stúpa počet alergikov aj na latexovú gumu, chlad a rôzne chemické prostriedky.

Prach je všade

Pri alergii na prach ide o neprimeranú reakciu organizmu na mikročastice prachu, predovšetkým roztoče a ich výlučky, zrniečka piesku, peľové zrnká, baktérie, odumreté šupinky kože , ale aj na zvieracie i ľudské chlpy. Substancie prachu neustále poletujú vzduchom, usádzajú sa na nábytku, predmetoch, podlahe a nedajú sa odstrániť ani po dôkladnom umytí a utretí.. Hlavnými príznaky tejto alergie sú kýchanie, senná nádcha, opuchy sliznice nosnej dutiny, pocit suchého nosa, kašeľ, pálenie očí, nosa a hrdla, tmavé kruhy pod očami, tzv. alergické monokle, zápal spojiviek, červeno orámované vodnaté oči a opuchy viečok. Najdôležitejším a najúčinnejším opatrením je zbaviť sa predmetov zachytávajúcich prach. Týka sa to najmä čalúneného nábytku, záclon, kobercov, závesov, rôznych prikrývok, plyšových hračiek, ktoré je nutné nahradiť umývateľnými, sušených kvetov a rôznych pelechov domácich zvierat. Klasické vankúše, periny a ich obliečky treba vymeniť za vyrobené z hypoalergénnych látok. Častejšie je nutné utierať prach namokro a každý deň vysávať obytný priestor výkonným vysávačom. Miestnosti by sa mali pravidelne vetrať, obmedziť treba používanie zvlhčovačov i osviežovačov vzduchu a čo je veľmi podstatné vôbec nefajčiť, najmä v prítomnosti detí. Pritom nezáleží na tom, či sú zdravé, alebo už s naštartovanou alergiou.

Roztoče to roztočia

Roztoče, ktoré sú hlavným vinníkom alergických reakcií, sa živia odpadom ľudského tela – šupinkami kože. Najviac ich je najmä v posteli a na čalúnenom sedacom nábytku. Gram prachu z postele môže obsahovať až tisícky roztočov. Alergény roztočov môžu za nádchu, zápal spojiviek, opuch očí, ekzémy a pri dlhodobom pôsobení aj astmy. Žiaľ, vyskytujú sa aj v najčistejších domácnostiach. Mechanické čistenie ani vysávanie roztoče úplne nezlikvidujú, preto je pri upratovaní ideálne používať špeciálne chemické prostriedky. V každej domácnosti s dieťaťom alergikom na roztoče treba najväčšiu pozornosť venovať detskej izbe, v ktorej má byť chladno a sucho, denne vetrať plachtu a obliečky majú byť z bavlny alebo umelého vlákna.

Matrace treba vysávať aspoň raz týždenne, vankúše by nemali obsahovať perie, ale duté vlákno. Deti by sa mali hrať len s umývateľnými hračkami, a keďže milujú mäkké a „prítulné“ plyšáky, tak ich treba občas oprať, alebo zmraziť v mrazničke, čím sa roztoče bezpečne zlikvidujú a hračky sa tak rýchlo nezničia, ako praním. Zmrazením síce plyšové hračky úplne nezbavíme roztočových alergénov, ale aspoň nebudú živnou pôdou pre ďalšie. Alergény roztočov sa podieľajú na vzniku chronického zápalu dýchacích ciest a prieduškovej astmy. Vdychovanie alergénov roztočov bytového prachu často spôsobuje zhoršovanie priebehu astmy a podieľa sa i na vývoji ďalších ochorení, napr. chronického atopického ekzému.

Autor: Gabriela Sekerková Zdroj: www.najmama.sk